A választásértékelőn Barthel-Rúzsa Zsolt, a Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány elnökhelyettese elmondta, hogy
ez a választás a béke vagy háború választása mellett arról szólt, hogy Márki-Zayra vagy Orbán Viktorra szavaznak a választók. A számokból pedig már látszódott, hogy van esély a kétharmados győzelemre.
Felidézte a Századvég korábbi előrejelzését, amely szerint 26 százalék mondta, hogy Márki-Zay Péter, 62 százalék pedig azt, hogy Orbán Viktor kormányfő lehet. Barthel-Rúzsa szerint az emberek végül alkalmasabbnak találták Orbán Viktort. Úgy látja, hogy hiába hívta fel az embereket Márki-Zay felesége, hogy szavazzanak a férjére, annyi háborúpárti nyilatkozatot tettek a baloldali politikusok, hogy már a telefonhívás sem segített. A történelmi győzelem és a negyedik kétharmad kapcsán elmondta, hogy
Orbán Viktor az első számú ok, amiért a Fidesz nyert. A Fidesznek van követhető stratégiája, szemben a baloldallal.
Egy integrációnak álcázott dezintegráció zajlik a baloldalon. Elég az államfőválasztásra gondolni, amikor a baloldal szerencsétlenkedett, mire ki tudtak állítani valakit - mondta az elnökhelyettes. Ez a fajta kompetenciahiány is bukáshoz vezetett. Hozzátette: ezzel szemben a Fidesz sikere a gazdasági sikerekben is rejlik, mert a válságok ellenére is fejlődő pályán mozog az ország. Jó az irány, és ennek olyan üzenete van - azon túl, hogy Orbán Viktor biztos vezető -, hogy arra ösztönzi az embereket, hogy tudják, javulni fog az anyagi helyzetük a jövőben.
Hann Endre, a Medián közvélemény-kutató igazgatója azt mondta: nem tudom, pontosan mi történt.
Szerinte a jobbikosok egy része átszavazott a Fideszhez, egy részük pedig a Mi Hazánkhoz. Hann azt hangsúlyozta, hogy
a mérések egyáltalán nem zárták ki a Mi Hazánk bejutását, és az utolsó Medián-mérés 4 százalékon mérte a pártot.
Hann világossá tette, hogy
a Jobbik szavazóinak kulcsfontosságú szerepe volt a választások kimenetele szempontjából.
Hann Endre elmondta, hogy szerinte a közvélemény-kutatók túlságosan óvatosak voltak. Hann úgy látja, hogy a baloldalon nincs olyan mértékű összefogás, mint a jobboldalon. Pulai András mérése - a 47-47 arány - kapcsán azt mondta, hogy
Pulai kicsit közelebb áll a politikacsináláshoz, mint kéne.
Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője leszögezte, hogy
ez a választás egy miniszterelnök-választás volt, és a magyaroknak azt kellett eldönteni, hogy Orbán Viktor maradjon-e a kormányfő.
Úgy látja, hogy azért nyert, mert tudták az emberek, mit várhatnak tőle. Szerinte
a közvélemény-kutatók ott hibáztak, azt nem értették meg, hogy mi az a dilemma, ami alapján a választók dönteni fognak.
Mráz szerint az összeilleszkedési nehézség jelen van a baloldalon, és egység csak papíron létezett, amely a valósággal köszönőviszonyban sem volt.
Nyikorog és hiányzik a bizalom egymás között, ez is egy komponense volt a bukásnak, és úgy tűnik, újra a fragmentáció irányába mozdultak el.
Az integráció egyetlen útja az lenne Mráz szerint, ha a baloldal felmutatna egy tehetséges politikust. Gyurcsánynak feladata lesz a baloldalt összefogni, de kérdéses, hogy mikor fog közbelépni, és megállítani a fragmentálódást.
Závecz Tibor, a Závecz Research alapító-ügyvezetője szerint
a baloldal vereségének oka egyrészt a vízióhiány volt, másrészt az, hogy kudarcos mozgósítási kampányt folytattak.
Závecz szerint
a baloldal 2010 óta el volt foglalva a civakodással, az egység megteremtésével, és nem volt szellemi kapacitása, ideje arra, hogy alternatív víziót teremtsenek. Csak Orbán Viktort szidták, tulajdonképpen ez volt a baloldal programja.
Érzelmileg nem tudtak azonosulni a magyar társadalommal, nem tudtak kötődni, nem tartanak itt - mondta, majd hozzátette: most a baloldal oda tudott eljutni, hogy megvalósította az összefogást, ennek állomásai számára jónak tűntek, de
megjelent Márki-Zay, és mindent elölről kellett kezdeni. Nemcsak a szervezet nem volt jól összerakva, hanem elvesztek a részletekben.
Závecz szerint a technikai kérdésekkel volt elfoglalva a baloldal,
most a bukás után pedig nem összefognak, és együtt dolgozzák fel a vereséget, hanem egymás torkának estek, egymást hibáztatják.
Nemhogy ott tartanának, hogy kitalálják, hogyan érjék el a választókat, hanem a szervezeti szétesés jelei tapasztalhatóak.
Hozzátette azt is, hogy nagyjából 330 ezer szavazót szerzett a Mi Hazánk, és erre csak az lehet a magyarázat, hogy a Jobbiktól vették el ezeket a szavazókat. Az is nagy dolog, hogy 70 ezerrel növelte szavazói számát a Magyar Kétfarkú Kutya Párt.
Deák Dániel kiemelte, hogy a Fidesz megtartotta a 2018-as szavazóit, és növelte is a táborát. Mráz Ágoston Sámuel úgy látja, hogy
3 millió körül fognak megállni a szavazatok a Fidesznél, ha meglesz a végleges eredmény.
Závecz szerint a baloldal nyalogatja a sebeit, de egy idő után talán majd megrázza magát, és újra elindul.
Závecz Tibor kijelentette, hogy nem lehet tudni, ez mikor valósul majd meg. Szerinte normális, hogy most gyászmunkafolyamatok indultak el, de a baloldalnak muszáj lesz valódi tartalommal megtöltenie a politikáját. Barthel-Rúzsa Zsolt szerint
jó kérdés, hogy a baloldali összefogás működni fog-e, lesz-e integráció. Jó kérdés az is, hogy együtt vagy külön indulnak-e majd a baloldal pártjai a következő választásokon, és hogyan alakul a Mi Hazánk sorsa.
Mráz szerint
a Mi Hazánkkal lesz egy jobboldali ellenzéke a kormánynak. A választás ellenzékváltó volt, és számít egy ellenzéki lázadásra a baloldali szavazók körében.
Most erős a frusztráció, és mérgesek a baloldalon.
Orbán Viktor mindig olyan gazdaságpolitikát folytatott, amely sikeres volt, és a bérből és fizetésből élőket támogatta, próbálta a szociális védőhálót erősen tartani. A győztes modellt kár lett volna lecserélni.