A régi indexesek Telex nevű propagandaoldala május közepén hosszas cikket írt arról, hogy Gyurcsány Ferenc a baloldal igazi vezére.
A blog többek között ismertetett egy történetet arról, hogy a választási kampányban volt egy belső levelezési felülete a baloldali pártelnököknek. Az „Elnökök" elnevezésű Signal-csoportban április 4-én Márki-Zay Péter kapott egy olyan értesítést, hogy "Gyurcsány Ferenc eltávolította önt ebből a csoportból."
Mint később kiderült, Gyurcsány nem csak a virtuális térben tette ki Márki-Zay-t, hanem a valóságban is. Röviddel a Telex cikke után egy másik balos propagandaoldal is nagyon hasonló írással jelentkezett, nyilván nem véletlenül kapták fel most ennyire a témát, hogy hetente közölnek ezzel kapcsolatban cikkeket.
A 24.hu arról számolt be, hogy "a háború második hetében az ellenzéki kormányfőjelölt és Gyurcsány Ferenc úgy összeveszett a program egyik részletkérdésén, hogy a DK elnöke faképnél hagyta Márki-Zayt, akit előbb jól kiosztott". Szintén kiemelik, hogy Gyurcsány Ferenc többször káromkodott és összességében minősíthetetlen stílusban beszélt Márki-Zay-jal, ezzel akarta érzékeltetni, hogy ki az igazi főnök. Szó szerint azt kérdezte tőle: mit képzelsz magadról?
De nem ez az első eset, hogy Gyurcsány mások megalázásával és a szövetségesei félelemben tartásával éri el céljait.
A Jobbikon belül 2020 januárjában a tisztújítás előtt kezdődött komoly belháború. Akkor néhány politikus szervezeten belüli mozgósítással próbálta meg elkerülni, hogy a Jobbik teljes mértékben balra tolódjon, azonban ez a kísérlet elbukott. Jakab Péter a megválasztását követően azonnal jelezte, hogy a baloldali pártok összefogására van szükség ahhoz, hogy meg tudják nyerni a 2022-es országgyűlési választásokat, vagyis itt már a pártelnök egyértelműen a baloldal részeként tekintett a Jobbikra.
Ennek következtében a párt aktivistahálózatában súlyos veszteségek keletkeztek, a legtöbb távozó politikus és a magukat feloszlató csoportok jelentős arányban a Jobbik DK-hoz és a baloldalhoz való közeledését jelölték meg okként. Jakab Péter erre természetesen számított, hiszen egy kiszivárgott hangfelvételen pontosan arról beszélt, hogy minden bizonnyal a Jobbik balosodása miatt lesznek távozók, viszont Jakabot mindez nem érdekelte, hajlandó volt feláldozni pártját annak érdekében, hogy Gyurcsány Ferenc politikai céljait teljesítse.
A Jobbik 2020 augusztusában hivatalosan is csatlakozott a baloldali összefogáshoz, a közös listára pedig decemberben bólintottak rá.
A teljes behódolás 2021 januárjában következett be, amikoris a baloldali pártok, amelyekhez már a Jobbik is tartozott és tartozik, bejelentették a közös alapelveiket és programjukat. A sajtótájékoztatón pedig Jakab Péter már közvetlenül Gyurcsány Ferenc mellett foglalt helyet, aminek szimbolikus jelentőssége lehetett.
Ekkoriban számos olyan vélemény elhangzott, hogy Jakab Péter semmilyen feltételt nem támasztott, nem vitatkozott, mivel nagyon félt Gyurcsány Ferenctől, így gyakorlatilag bármilyen alkuba hajlandó volt belemenni, hogy ne haragítsa magára a baloldal vezetőjét.
Szintén meglepetésként érhetett sokakat, amikor kiderült, hogy a korábbi választáshoz képest a Jobbik most nem állított jelöltet valamennyi körzetben. Mindezt nem sokkal azt követően jelentette be, hogy a DK, Gyurcsány Ferenc pártja leszögezte, hogy mind a 106 egyéni választókerületben lesz jelöltjük. Ez is azt mutatja, hogy Jakab teljes mértékben együtt mozgott Gyurcsány Ferenccel, a saját pártja helyett a DK-t akarta erősíteni.
Később erre már gyakorlati bizonyíték is érkezett, amikor több körzetben Gyurcsány Ferenc pártjának jelöltjeit támogatták.
Az elképesztő választási bukást követően, amely a Jobbik számára még a többi baloldali pártnál is súlyosabbra sikerült, Jakab Péter nem mondott le elnök posztjáról, hiszen a saját belátása szerint ő tökéletesen elérte azokat a célokat, amelyeket főnöke Gyurcsány Ferenc határozott meg. Sikerült lezüllesztenie a Jobbikot, eközben meg segített abban, hogy a DK a legerősebb baloldali párt lehessen.
Emellett az előválasztás alatt sikeresen eljátszotta a ráosztott szerepet, vagyis jól alakította a bohócot. A parlamenti felszólalásai, a közösségi média-megnyilvánulásai és a különböző nyilatkozatai mind azt mutatták, hogy Jakab Péter számára a bohóc szerep a lehető legtesthezállóbb.
Gyurcsány Ferenc az elmúlt évek során számos baloldali politikust alázott meg néha nyilvánosan, olykor pedig a zárt ajtók mögött. A bukott miniszterelnök ezzel szeretné megmutatni mindenkinek, hogy ő a baloldal igazi vezére, ennek bizonyítására pedig mostanra a megfélemlítés és a megalázás lett az egyik legtöbbet használt fegyvere.
Tavaly februárban például Fekete-Győr Andrást, a Momentum - mostanra megbukott - elnökét oktatta ki. Akkor azt írta, hogy "az egyetlen helyes döntést hozta meg a Momentum. Elnökét, Fekete-Győr Andrást elindítja a miniszterelnök-jelölti előválasztáson". Ezzel viszont nem dicsérni akarta Fekete-Győr képességeit, hanem arra utalt, hogy az ő indításával egyel kevesebb ellenfele van Gyurcsányéknak, hiszen a Momentum korábbi elnökét már akkor sem vette komolyan senki.
Gyurcsány Ferenc tavaly februárban évértékelő beszédében és azt követő felszólalásában is világossá tette, hogy ki a főnök. Kijelentette: "Önök a következő évben sokat fogják hallani a nevemet. Bármi kérdés lesz, a válasz az lesz, hogy Gyurcsány. Be kell önöknek valljam, hogy ez engem egyébként olyan különösebben nem zavar".
Ezzel nem csak politikai ellenfeleinek üzent, hanem baloldali "szövetségeseink" is akiknek tisztán tudtára adta, hogy sem most, sem pedig a jövőben nem történhet semmi az ő jóváhagyása nélkül, ezért értelmetlen is próbálkozni.
Emlékezzünk vissza arra az esetre is, amikor Márki-Zay Péter előválasztási "győzelmekor" egyszer sem említette meg a politikus nevét,
saját magát és feleségét viszont többször is megdicsérte. Ezzel is azt akarta hangsúlyozni, hogy Márki-Zay egy teljesen jelentéktelen figura, csak egy bábu, akit bármikor lecserélhetnek, ha úgy dönt, ahogyan ezt korábban Karácsony Gergellyel is tették.
Erről egyébként teljesen nyíltan beszélt korábban, amikor kijelentette, hogy
"A parlamentben kell többség, ha a parlamentben van többség, akkor majd a parlamentnek felelős kormány teheti a dolgát. Ezért fogunk küzdeni, valójában parlamenti helyekért küzdünk. És ha többségünk van a parlamentben, akkor majd mi választhatunk kormányfőt. Először parlament, először a többség, aztán a kormányfő. Ez a sorrend"
Vagyis Gyurcsány elmondta, hogy ha megnyerik a választást, akkor is csak annyi számít, hogy melyik a legerősebb baloldali párt, azt pedig már korábban is tudni lehetett, hogy a DK lesz. Hiszen ekkor ők maguk választhatnak kormányfőt, függetlenül a választási eredménytől.
Ne feledkezzünk meg arról sem, ahogyan Gyurcsány beszélt Márki-Zay-ról a választási vereséget követően:
"Kapitány nem attól lesz valaki, hogy megválasztják, kapitány attól lesz valaki, ha biztonsággal, biztonságos úton, biztonságos kikötő felé vezeti a hajót. Aki a hajót viharba vezeti, aki nem éri el a kikötőt, aki nem ér oda a kívánt célhoz, az lehet, hogy ott állt a kormánynál, lehet, hogy döntött, de végül azok, akik rábízták a hajó sorsát, még azt gondolják, hogy talán nem ez a legjobb kapitány. Azt hiszem, hogy igazuk van".
Ezzel gyakorlatilag beütötte az utolsó szöget Márki-Zay politikai koporsójába, hiszen egy ilyen súlyos vereség után hamar meg kellett találni azt, akit felelőssé tesznek az eseményekért. Mivel Márki-Zay volt a "kapitány", ezért rá hárult ez a szerep. Persze ahogy korábban írtuk, attól hogy Gyurcsány ráaggatta ezt a szerepet még egyáltalán nem azt jelenti, hogy Márki-Zay-nak bármekkora beleszólása is lett volna a baloldal vezetésébe. Mindenről Gyurcsány Ferenc döntött, és továbbra is ő irányít.