Az összesítést kiadó kutatóintézet huszonhárom jelzőszám alapján összesítette a 163 országról rendelkezésre álló adatokat - írja a Magyar Nemzet.
Az indikátorok között megtalálható volt
a külső konfliktusban való részvételben meghalt állampolgárok száma, az erőszakos tüntetések száma és kimenetele, a kézifegyverekhez való hozzáférés szabályozottsága, a politikai instabilitás vagy például a fegyveres erők állományának nagysága.
A legnagyobb változások
Az összesítésben a legnagyobb visszaesés Ukrajnához (tavalyhoz képest tizenhét helyet rontva a 153.), Guineához (26-tal rosszabb helyen a 123. az idei listán), valamint Kazahsztánhoz kapcsolódik.
A huszonhárom mutatót nagyobb területekbe sorolva az intézet összeállította a – mind pozitív, mind negatív irányba történt – területenkénti legnagyobb változások listáját.
A fizikai és általános biztonság területén a skandináv államok ismét kitűntek (Izland első, Norvégia második, Dánia pedig negyedik lett),
a legrosszabbul a területen pedig Afganisztán, Jemen, Dél-Szudán és a Kongói Demokratikus Köztársaság teljesített.
A fegyverkezési tematikában – mely azt mutatja meg, hogy egy ország mennyire tudatosan rendezkedik be katonai szempontból – Izland, Szlovénia és Új-Zéland mögött, feltehetőleg az elmúlt évek haderőfejlesztései és a katonai infrastruktúra javítása révén, Magyarország végzett.
Hol áll Európa?
Érdekes módon az intézet Európát 2021-nél békésebbnek látta idén. Ennek oka egyértelműen az, hogy Ukrajna és Oroszország a kutatás módszertana szerint az Eurázsia és Oroszország nevű régióban található.
Azt a tanulmány is leszögezi, hogy az ukrajnai háború hatásai elvitathatatlanok.
A legnagyobbat Európában Görögország javított az értékelésén: az ötvenharmadik helyen mérték.
Törökország tizenötödik éve számít a legkevésbé békés országnak. Szintén az ukrajnai események hatásának tudható be, hogy a legnagyobbat Észtország rontott a helyezésén.
Ennek háttereként az Ukrajnának szinte elsőként küldött katonai segélyszállítmányok miatt megemelkedett kockázat, illetve a járványkezelés nyomán kibontakozott erőszakos tüntetések említhetők. Európán belül Magyarország a kilencedik legbékésebb országként szerepel.