Wass Albertnek, a sokáig politikai okokból mellőzött, ma egyik legnépszerűbb erdélyi magyar írónak és költőnek hat fia született, egyikük 3 éves korában meghalt. Az írónak 1945 februárjában családjával együtt el kellett hagynia Magyarországot, és soha többé nem tért vissza.
Egy magyar nő, Eszter most azzal állt elő, hogy ő Wass Albert eltitkolt lánya,
akit támogatott és többször meg is látogatott a nagy író. Mint mondja, ő csak „testvéri szeretetre" vágyik, de Wass Albert fiának a felesége, Sophia Wass de Czege úgy tudja,
belépődíjat szednek az asszony előadásaiért, aki képtelen hazugságokat állít a családról
- írta a Bors cikke alapján a Metropol.
„Az egyik előadásán azt mondta, férjem, Miklós Nevadában dolgozott egy titkos projekten, és már meghalt. Remélem, igaz a mondás, hogy akinek halálhírét keltik, sokáig él, mert Miklós most is velem van. Egyébként a NASA-nál dolgozott fiatal korában. Most nyugdíjasként Nevadában, Hendersonban élünk, aminek semmi köze a korábbi munkájához" – mondta a Borsnak Wass Albert menye.
Láthatóan köztudomású információkból próbál építkezni, de összekeveri a dolgokat.
Biztosan tudjuk, hogy Wass Albert soha nem tért vissza még Európába sem, miután Amerikában letelepedett 1952-ben.
Eszter az előadásában két különböző születési dátumot is megnevez: 1945. február 5-ét és 1954. május 14-ét. Állítólag örökbe fogadó szülők nevelték fel, és a híres író többször ajándékot küldött neki, meglátogatta őt hamis útlevéllel, sőt idős korában egy egész évet Bonyhádon töltött 1992-ben.
„Erről azért csak tudnának a fiai!" – hangsúlyozza az író menye, Sophia. Igaz, Eszter azt is elismeri, hogy 1962-ben balesetet szenvedett, hosszú ideig emlékezetkiesése, amnéziája volt. „Ez egy nonszensz állítás, hogy Wass Albert lánya, és nem is törődnénk egy bomlott elme fantazmagóriáival, ha nem hazudozna összevissza a családról, és nem sértené Wass Albert emlékét nyilvánosság előtt. Így azonban fel vagyunk háborodva" - mondta a lapnak Sophia.
Férje, Wass Miklós próbálja humorral elvenni az ügy élét: "Ha jól főz és szép háza van, akár lehet is a húgom!" - mondta.
Hozzáteszi: az 1945 utáni években nagyon szerényen éltek Németországban, édesapja kétkezi munkával próbálta fenntartani családját, és sehová nem utazott.
Elképzelhetetlen mindaz, amit Eszter állít, éppen ezért fölöslegesnek tart bármiféle DNS-vizsgálatot.
Egyébként is egy apasági vizsgálatnak megvan a maga nemzetközi jogi menete, és azt annak kell kezdeményeznie, aki állít valamit. Amíg azonban nincs semmi bizonyíték erre, nem adhatja ki magát Wass Albert leszármazottjának.