A cselekvő állam a garanciája a szuverenitásunk megőrzésének

Bíró Marcell Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága 
 Bíró Marcell államtitkár FOTÓ ÁLTALÁNOS Közéleti személyiség foglalkozása nyílt nap politikus SZEMÉLY
Budapest, 2012. április 13. Bíró Marcell közigazgatási államtitkár beszél a tárca ReGeneráció elnevezésű, diákoknak szervezett nyílt napján a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumban (KIM). MTI Fotó: Beliczay László
Vágólapra másolva!
Magyarország válasza az elmúlt évtized válságaira a nemzeti szuverenitás megerősítése volt egy cselekvő államon keresztül – jelentette ki Biró Marcell, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának elnöke szerdán a Hatóság I. Nemzeti Szabályozói Konferenciáján.
Vágólapra másolva!

A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) a Mathias Corvinus Collegium (MCC) társszervezésében első alkalommal tartotta meg Nemzeti Szabályozói Konferenciáját, amelyen hazai és nemzetközi szakértők bevonásával vizsgálták a szabályozott piacok jövőjét a geopolitikai káoszban. A tanácskozáson részt vett az osztrák Monopolhivatal vezetője, az olasz Jövedéki, Vám- és Monopolügynökség adóhatósági hivatalvezetője, a szerb Dohányzásszabályozásért Felelős Hivatal igazgatója, valamint az OECD Szabályozáspolitikai Osztályának képviselője.

A tanácskozáson a résztvevők megismerhették az állam szabályozó-hatósági intézményeinek hazai és nemzetközi gyakorlatát, emellett több példát is hallhattak arról, hogy a cselekvő állam hogyan alkalmazza ezeket a gyors reagálású szerveket az állampolgárok védelme érdekében. A konferencia kiemelt témái között szerepelt az is, hogy a szabályozó hatóságok milyen különböző módokon járulhatnak hozzá a nemzeti önfenntartás és a nemzeti szuverenitás megerősítéséhez.

Bíró Marcell, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának elnöke. Forrás: Szerzoi joggal vedett/©Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága

Biró Marcell az általa irányított intézményt bemutatva kiemelte, hogy a Hatóság azzal a céllal jött létre, hogy stabil és kiszámítható működési és szabályozási környezetet teremtsen olyan kiemelt ágazatok számára, mint a szerencsejáték-szervezés, a dohányügy, bányászat és kibervédelem.

Előadásban rámutatott, hogy a Hatóság feladatkörébe tartozó egyes területek nemzetgazdasági szempontból jelentős szerepet töltenek be, hiszen az itt működő jellemzően magyar tulajdonú kis- és középvállalkozások éves szinten több mint 2 000 milliárd forintos árbevételt realizálnak, miközben mintegy 50 ezer főnek kínálnak munkahelyet, így közvetetten közel 100-150 ezer ember megélhetését biztosítják. Az állami adóbevételek szempontjából kiemelten fontos a Hatóság által felügyelt ágazatok stabil működése, hiszen a központi költségvetésnek éves szinten összesen több mint 700 milliárd forint adó és járulék bevétele származik az SZTFH által felügyelt tevékenységekből. Önálló szabályozó szervről beszélünk, amely egy szervezetben összpontosítja a felügyeleti-hatósági feladatkört, valamint a jogalkotást.

Biró Marcell felhívta a figyelmet arra is, hogy az elkövetkezendő évtized legnagyobb kihívása nem kevesebb, mint Magyarország nemzeti szuverenitásának megőrzése lesz. Mint mondta a Hatóság indulásakor arra vállalkoztak, hogy minden erejükkel, minden rendelkezésükre álló eszközzel a magyar érdeket, a magyar értéket védjék és erősítsék.

Beszédében kiemelte, Magyarország válasza az elmúlt évtized válságaira a nemzeti szuverenitás megerősítése volt egy cselekvő államon keresztül, amely arra törekszik, hogy feltárja, és éljen a hazai értékekben rejlő egyedülálló lehetőségekkel, a következő évtized célja pedig megvédeni az eddig elért eredményeket az állampolgárok jólétének érdekében.

Az SZTFH elnöke szerint manapság igen zavaros időket élünk, ember legyen a talpán, aki kiismeri magát a válságok eredetmagyarázata, és a válságra adott válaszok értelmezésében. Előadásában Biró Marcell emlékeztetett rá, hogy míg májusban a GKI Gazdaságkutató vezérigazgatója a magyar kormányzati intézkedések kapcsán arról beszélt, hogy a közgazdaságtanban nincs olyan, hogy extraprofit, addig szeptemberben Ursula von der Leyen elnök asszony bejelentette, hogy az Unió intézkedéseket javasol a villamosenergia-termelők extraprofitjának megadóztatására.

Biró Marcell kiemelte: míg Magyarország korábbi pénzügyminisztere szerint a rezsicsökkentés a legkárosabb intézkedések egyike, addig épp Nagy-Britanniában készülnek valami hasonlóra, a minap pedig Olaf Scholz német kancellár jelentette be a német hatósági gázárat.

Mint mondta, sokan beszélnek arról, hogy a mai világban hogyan kellene Magyarországnak megfogalmaznia önmagát. Biró Marcell leszögezte: mi cselekedni szeretnénk. A fő kérdés számunkra nem az, hogy Magyarország szuverénebb, és önfenntartóbb legyen-e – hanem az, hogy mindezt hogyan tudjuk a leghatékonyabban megvalósítani a jelen kihívásainak egyre fokozódó ellenszelében – zárta előadást az SZTFH elnöke.

A tanácskozás alkalmából együttműködési megállapodást írt alá a kétoldalú kapcsolatok erősítéséről Biró Marcell, az SZTFH elnöke, és Szlobodan Erdeljan, a Szerb Köztársaság belügyminisztériumának Dohányzásszabályozásért Felelős Hivatalának igazgatója.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!