A fővárosban kedd óta egyre nagyobb méreteket öltött a szemétkáosz, amelyért a főpolgármester és a baloldali vezetésű fővárosi önkormányzat volt a felelős. Kedden már Rákospalotáról és a testvérhegyi telephelyről sem gurult ki a kukáskocsik egy része, a csepeli telephelyen pedig a beszámolók szerint a köztisztasági dolgozók és a takarítók is csatlakoztak a sztrájkhoz, valamint az Ecseri úti telephelyen várták azokat a vezetőket, akik tárgyalóképesek. A munkások azon háborodtak fel, hogy Tringer Ágoston, a BKM kommunikációs igazgatója két héttel ezelőtt azt nyilatkozta, hogy a BKM FKF Hulladékgazdálkodási Divíziójánál jó kukásnak lenni, hiszen
Budapesten egy kukás a teljesítménytől függően akár 500 ezer forintos bruttó fizetést is hazavihet havonta.
EZ AZONBAN MÁR CSAK AZ UTOLSÓ CSEPP VOLT A POHÁRBAN, A DOLGOZÓK MOST A KORÁBBI MEG NEM HALLGATOTT KÉRÉSEIKET IS SZÁMONKÉRTÉK A BKM VEZETŐITŐL, AKIK IDŐKÖZBEN MEGJELENTEK A TELEPHELYEN.
A szemétszállítók sérelmezték azt, hogy a főváros baloldali vezetése hazugságokat terjeszt a fizetésükről, ráadásul ellenőröket vettek fel, hogy kémkedjenek a dolgozók után, az ellenőrök viszont sokkal többet keresnek, mint ők. Azt is hozzátették, hogy nem megfelelő a járműveik műszaki állapota.
A kukások munkabeszüntetése hatalmas káosszal fenyegetett, ugyanis mindenki a bőrén érezhette, hogy milyen, ha nem végzik el a munkájukat a kukások.
Néhány nap alatt egész Budapestet ellepték a szeméttel telerakott, bűzölgő kukák, és több lakótelepen is figyelmeztetések olvashatóak a lakóházakban a helyzetről.
A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK!
A helyzet súlyosságát jelzi az is, hogy Karácsony Gergely a Magyar Nemzet értesülései szerint a katasztrófavédelemhez fordult, és azt kérte, hogy vegyék át a főváros feladatait.
Ezzel gyakorlatilag a baloldali főpolgármester beismerte, hogy a főváros képtelen ellátni a feladatait.
A kukások havi fizetése nem haladja meg a nettó 220-250 ezer forintot, amihez semmiféle extra juttatás nem társul.
A nehéz fizikai munkát végző kukások minden nap fél 5-kor kelnek, ha kell, esőben, hóban, fagyban dolgoznak, nem éppen tiszta körülmények között.
Arról pedig még nyár elején írtunk, hogy az FKF-nél annyira rossz volt már akkor a helyzet, hogy kukahiány ütötte fel a fejét. Elfogytak a 120 literes kommunális, és majdnem elfogytak a lakossági 120 literes, kék fedelű papírgyűjtő tartályok, ezért ismét hosszasan kellett várakozniuk az új szerződőknek, illetve azoknak, akik típuscserét szerettek volna.
A főpolgármester azért, hogy mentse a bőrét, a kormányra próbálta hárítani a felelősséget, és a sztrájkkal kapcsolatosan a következőt írta a közösségi oldalán. "A főváros a hulladékszállításban a Kukaholdingnak nevezett állami cégszörny alvállalkozója, amely egyszerűen nem fizeti meg a budapestiek által befizetett szemétdíjat: az elmúlt 3 évben az állami Kukaholding 15 milliárd forintot nem adott vissza Budapestnek"
Közösségi oldalán Karácsony Gergely mindehhez annyit tett hozzá, hogy a kukások bérének megemelése csak akkor lehetséges, ha a kormányzati szemétholding törleszti adósságát, és visszaadja azt a 15 milliárdot, amit a budapestiek szemétdíjából elvett.
Erről azonban hamar kiderült, hogy egyszerű hazugság, a "Kukaholding", vagyis a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. közleményében cáfolta a főváros állításait. Mint írták, az
NHKV-nak nincs lejárt, kifizetetlen szolgáltatási számlája a fővárosi hulladékszállítást végző cégnek, az NHKV évek óta minden szolgáltatási számlát határidőben vagy határidő előtt kifizet Budapestnek.
Közleményükben arról is szóltak, hogy a sajtóban megjelent hírekkel ellentétben
TÖBB FORRÁST JUTTATNAK A BKM BUDAPESTI KÖZMŰVEK NONPROFIT ZRT.-HEZ, MINT A KORÁBBI ÉVEKBEN.
Tehát ezek alapján bebizonyosodott, hogy Karácsony Gergely ismét hazudott, és nem tudja vállalni a felelősséget a tetteiért.
Ennél is árulkodóbbak az idei finanszírozási adatok, a budapesti közműcég ugyanis több pénzt kapott annál, mint amennyit a fővárosi lakosok szemétdíjként befizettek.
Idén eddig a befolyt díjak nagysága meghaladta a 18,2 milliárd forintot. Ezzel szemben az állami holding 19,6 milliárd forintot fizetett ki a fővárosi közműszolgáltató cégnek. A többlet tehát 1,4 milliárd forint.
RÁADÁSUL AZ ÖSSZEG NEM IS A TELJES SUMMA, HANEM ANNAK CSUPÁN A 75 SZÁZALÉKA. VAGYIS AZ ELSZÁMOLÁSKOR, A MENNYISÉGI ADATOK ISMERETÉBEN KIFIZETIK MAJD A FENNMARADÓ 25 SZÁZALÉKOT IS.
Emellett az állami holding más összegeket is megfizet közvetlenül a szemétszállítási közszolgáltatás ellátásával összefüggésben. Utóbbi összeg a fővárosra vetítve hozzávetőleg további egymilliárd forintot tett ki az idén.
Állításaik szerint keddig nem is tárgyalt velük a vezetés részéről senki. Karácsony Gergelyék korábban kirúgással is fenyegették őket, a munkabeszüntetés hírére viszont szerda reggel Mártha Imre, milliárdos közműcégvezér kisietett az FKF telephelyére, és maga ült be a teherautó volánjához.
A luxuséletet élő közművezér kukásautóval érkezett, a jelek szerint viszont nem fogadták el ajánlatát, ugyanis a munkabeszüntetés csütörtökön is folytatódott, Budapest utcáit kezdte teljesen elönteni a szemét.
Teljesen világos, hogy a helyzet kialakulásában a legfőbb felelős a Karácsony Gergely vezette főváros. A főpolgármester képtelen irányítani a közszolgáltatásokat. A másik fő felelőse a mostani helyzetnek Mártha Imre, aki sokkal többet foglalkozik luxusjachtjaival és több százmilliót érő autóival, mint a dolgozók helyzetével.
A GYURCSÁNY-FIÓKÁNAK GÚNYOLT MÁRTHA IMRE AZ MVM-VEZÉRKÉNT MEGALAPOZOTT VAGYONÁT ÉVRŐL ÉVRE NÖVELNI TUDJA, ÉS MA MÁR ELSŐSORBAN LUXUSNYARALÁSAIVAL, JACHTÚTJAIVAL, NAPI MÁSFÉL MILLIÓS SZÁLLODASZÁMLÁIVAL ÉS A BENTLEY-VEL KERÜL BE A HÍREKBE.
Az évek alatt sokmilliárdos vagyont halmozott fel, egyes szakértők 50-60 milliárd forintra becsülik csak az ingatlanvagyonát. Az elérhető cégiratok szerint legalább 30 nagy értékű ingatlan van az általa vezetett cég tulajdonában: több budapesti, nagyon értékes helyen fekvő lakás (többek között a 2 milliárdos svábhegyi villája), egy ugyancsak értékes veszprémi ingatlan, több tucat vidéki ingatlan, köztük nagy számban vidéki italboltok is szerepelnek a cég nevén.
Fontos tudni, hogy
Budapest van a legjobb költségvetési helyzetben az egész országban.
A legújabb adatok szerint az idén mégis több iparűzési adó folyhat be a budapesti kasszába, mint a Covid előtti 2019-es csúcsévben.
Jól látszik tehát, hogy a tiltakozó dolgozók helyzetét lehetne rendezni, mert megvan hozzá az elegendő forrás.
A hulladékelszállítás mint közszolgáltatás a fővárosi önkormányzat kizárólagos hatásköre, tehát a főváros feladata
– válaszolta Karácsony Gergely főpolgármesternek a budapesti kormányhivatal főispánja. A Magyar Nemzet által megismert válaszlevélben Sára Botond emlékeztetett:
A RENDSZERVÁLTOZÁS ÓTA MINDEN BUDAPESTI FŐPOLGÁRMESTER MEG TUDTA OLDANI, HOGY ÖSSZESZEDJÉK ÉS ELSZÁLLÍTSÁK A SZEMETET A FŐVÁROSBAN.
Csütörtök estére aztán kiderült, Karácsonyék megint hazudtak, amikor azt mondták, nincs pénz. Megállapodtak a szakszervezettel: mindenki kap 200 ezer forint egyszeri juttatást, karácsonykor a nem vezető beosztásban dolgozók 120 ezer forint jutalmat, és emelték az alapbért is.
Vagyis eddig is megvolt a pénz a béremelésre, csak a főváros baloldali vezetése nem adta oda a dolgozóknak
- ami nem csoda, hiszen kellett a tanácsadóknak, haveroknak, vagy éppen Mártha Imre juttatásaira.