A Tűzfalcsoport legújabb írásában az olvasható, hogy azzal természetesen egyetértenek, hogy szükség van a pedagógusok bérfejlesztésére, anyagi megbecsülésükre. Mivel ezt a kormány is így látja, 2022. október 13-án a Kormányinfón Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter be is jelentett egy eddig példátlan mértékű fizetésemelést:
ha sikerült megállapodni az Európai Unióval, akkor 2023-ban 20,8 százalékkal, 2024-ben (a jelenlegi bérekhez képest) 25 százalékkal, 2025-ben pedig további 29-30 százalékkal emelik majd a pedagógusok bérét.
Hozzáteszik:
gondolhatnánk, hogy ezzel le is vannak tudva a tüntetések, hiszen elérték a céljukat – bár a kormány már korábban is megígérte a tanároknak a fizetésemelést – de aki ezt gondolja, az politikai téren naiv. Béremelés kipipálva, tovább a következő ügyre: most majd arra fogják a demonstrálást és a polgári engedetlenséget, hogy nem sztrájkolhatnak. Ez természetesen nem igaz, a pedagógusoknak is van sztrájkjoga (Németországban nincs, nem Magyarországon), csak bizonyos feltételeknek teljesülniük kell, hiszen nem lehet a diákoktól megtagadni az oktatást.
Hozzáfűzik:
persze, tanulóként mindenki értékeli, ha iskolaidőben nem tanulással kell foglalkozni, esetleg lehet lógni a suliból, de nem ez a fiatalok érdeke. Arról nem is beszélve, hogy a tanárok sok esetben a szülők tudta nélkül vitték a diákokat a tüntetésre – olyat tettek, amit, ha baloldali politikusok vagy aktivisták csinálnak, akkor rendben van, de ha jobboldaliak, akkor az „politikai pedofília". Ismét csak az a fránya kettős mérce.
A Tűzfalcsoport hangsúlyozza, hogy mint ahogyan az várható volt – hiszen nem először fordul elő ilyesmi 2010 óta – a Soros-szervezetek rárepültek egy ellenzéki tüntetésre, ezúttal a pedagógus bérek és elbocsátások kapcsán. A budapesti Kölcsey Ferenc Gimnáziumból elbocsátott tanárokat a Magyar Helsinki Bizottság fogja képviselni a munkaügyi bíróságon.
Azért tagadtam meg a munkavégzést, mert a közoktatásban tűrhetetlen állapotok vannak, azt szeretném, hogy a tanárok fizetése jelentősen emelkedjék, a munkaterhek és a tanulók leterheltsége csökkenjen, az iskolaépületek pedig legyenek biztonságosak, normálisan használhatók. Mivel a sztrájkot kiüresítették, kénytelen voltam a polgári engedetlenséghez folyamodni
– indokolta kiállását Palya Tamás, az egyik elbocsátott tanár. A kormány vállalása alapján a béremelés fokozatosan, de meg fog valósulni. Viszont a többi követelés többsége egyszerűen elfogadhatatlan. A Tűzfalcsoport szerint
a közoktatási intézményeket folyamatosan újítja fel a kormány, szinte minden héten lehet hallani legalább egy átadott új vagy felújított épületről.
A tanulóknak az a feladatuk, hogy iskolába járjanak és tanuljanak, hiába lázadoznak – lázadoztunk mi is sokszor –, hogy sokat kell tanulni. Viszont az, hogy a tanárok leterheltsége csökkenjen, nehezen értelmezhető. A legtöbb ember Magyarországon heti 40 órában dolgozik, ez az alapállás egy munkahelyen. A pedagógusok esetében a heti kötelező óraszám 22-26 óra
– emlékeztet a portál.
Hozzáteszik:
persze, vannak helyettesítések, munkahelyi értekezletek, szakkörök stb., de azért a realitás talaján maradva, nem beszélhetünk olyan fokú leterheltségről, mint az egészségügyi dolgozóknál, vagy akár egy multinacionális cégnél heti 40 órában foglalkoztatott alkalmazottról, akiből még túlórákkal is kifacsarják az utolsó energiáit. Jobban meg kell becsülni a pedagógusokat, de azért nem kell túlzásokba esni.
A portál leszögezi: korábban is láttunk már baloldali kísérleteket arra, hogy a tanárok ügyében feszültséget szítva tüntetéseket kezdjenek – elég csak a Pukli István féle Tanítanék kezdeményezésre gondolni. Most sincs ez másképp, hiszen
már 2022 elejétől kezdve megy a hangulatkeltés, akkor még abban a reményben, hogy kormányváltáshoz vezethet. Nem sikerült, de a hatalmas bukta után feszültségkiadásként ismét elővették a tanárok ügyét.
A tüntetéseken a teljes baloldali politikai skála megtalálható, az ellenzéki politikusok úgy repültek rá a lehetőségre, mint „gyöngytyúk a takonyra".
Természetesen ismét csatlakoztak hozzájuk a Soros-hálózat aktivistái is.
A Magyar Helsinki Bizottság már 2022. március 16-án felajánlotta jogi segítségét a tanároknak. A pedagógusok sztrájkjának témájában természetesen a Soros-hálózat más tagjai is meglátták a lehetőséget. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) a 444.hu nevű Soros-blogon vezetett rovatukban közölt cikkeket arról, hogy miért sztrájkolnak a tanárok, és hogy a diákok hogyan tüntethetnek. Ez utóbbiban azt írják, hogy nem lehet kötelezni a diákokat arra, hogy tüntetésen vegyenek részt,
mégis lehet hallani olyan esetekről, hogy a tanárok megjegyzik, kik azok, akik nem akarnak velük demonstrálni. Ilyenkor vajon kinek az oldalára áll a TASZ?
Az a TASZ, amely nem mellesleg 2022 júliusában még arról értekezett, hogy ki védi meg a gyermekeket „a politikai kampánycélú felhasználás" ellen. Aggódtak a gyermekek jogáért, mert Orbán Viktor miniszterelnök a debreceni Honvéd Középiskolába látogatott, és közös fényképet készített a kollégium étkezőjében az ott étkező diákokkal, amit "Legénységi kantin" jelzővel közzé is tett a Facebook-oldalán.
És akkor most mit tesznek, mikor a tanárok alsó tagozatos kisgyerekeket cipelnek ki magukkal tüntetni, táblákat adva a kezükbe? Semmit. Tapsolnak hozzá
– hívja fel a figyelmet a Tűzfalcsoport.