De én meg vagyok győződve róla, hogy ezen az állapoton, ami ma van, ezen csak egy drasztikus magánosítás segíthet
- mondta Márki-Zay Péter baloldali listavezető egészségügyi terveiről. Az egy másik kérdés, hogy természetesen nem a biztosítást kell magánosítani. Az úgynevezett egy, single payer rendszer, tehát az egybiztosítós rendszer - tette hozzá. Ez Amerikán kívül majdnem minden országban van egyébként - állította. Majd hozzátette: ... nagyon fontos, szolidaritási és egyéb alapból, hogy egy kalapból menjen a pénz.
De a szolgáltatók azok igenis legyenek magánszolgáltatók, versenyezzenek egymással, gazdálkodjanak felelősen -
mondta Márki-Zay.
Ezzel a megnyilvánulásával is főnöke, Gyurcsány Ferenc utasításait hajtja végre Márki-Zay.
A korábbi Gyurcsány-kormányok egyik legfőbb programja volt az egészségügy privatizálása és fizetőssé tétele. Bevezették a kórházi napidíjat és a vizitdíjat is, később pedig több biztosítós rendszert akartak bevezetni.
Végül a 2008-as Fidesz által kezdeményezett sikeres háromigenes népszavazás vetett gátat az egészségügy privatizálásának.
Márki-Zay tehát a korábbi Gyurcsány-kormány programját valósítaná meg, ha erre lehetőséget kapna, annak ellenére, hogy a magyar emberek ezt egyértelműen elutasították. Tehát
fizetős lenne az egészségügy, ahogy Gyurcsányék akarták, vagyis így sok pénzbe kerülne az embereknek.
Gyurcsány Ferenc 2021. június 7-i parlamenti felszólalásában is kiállt korábbi egészségügyi tervei mellett, valóságos, progresszív, stratégiai reformnak nevezte azokat. A DK a saját programja szerint továbbra is fizetős egészségügyet akar, és átalakítaná a szolidaritáson alapuló társadalombiztosítást. Az kapna jobb ellátást, aki többet fizet.