Érezhető, hogy mindenki idegesebb a szokásosnál a brüsszeli tárgyalótermekben. A józan ész előbb-utóbb teret nyer, mert minden így gondolkodó ember érti, hogy ha van egy háború – amit el sem szabadott volna kezdeni –, akkor annak úgy lehet véget vetni, ha megegyeznek a felek. Ha ez nem történik meg, akkor még hosszú évekig eltarthat a konfliktus
- mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában, hozzátéve, hogy az egyre súlyosbodó nehézségek miatt a háborúellenes hangok Európa-szerte erősödni fognak.
Brüsszel és a pénz viszonya kaotikus, amikor ott mondanak egy számot, arra senki ne vegyen mérget – mondta a kormányfő. Orbán Viktor szerint három nagy kiadás körvonalazódik, ha Ukrajnáról van szó és ezt valakinek finanszíroznia kell.
Az egyik a háború tényleges költsége, erre az unió rendes költségvetésében vannak források. A második nagy tétel az újjáépítésre szánt pénzek, a kérdés az, hogy ezt az újjáépítést ki fogja végrehajtani és finanszírozni, de ez csak a háború lezárulta után lesz aktuális.
A miniszterelnök szerint a harmadik, a most leginkább kínzó kérdés, az Ukrajna működéséhez szükséges összeg. Orbán Viktor elmondta, hogy Ukrajna saját jogán jelenleg egy működésképtelen állam, ahhoz hogy ne omoljon össze havonta mintegy ötmilliárd euróra van szükség.
A kérdés, hogy ki fogja ezt a terhet magára vállalni, zajlanak az egyezkedések az USA és Európa között, hogy ezt a költséget hogyan osszák meg, és hogyha Európa ebből vállal valamit, akkor hogyan osszuk meg a terheket a tagállamok között. Erről majd Magyarországnak is döntést kell hozni
- mondta Orbán Viktor.
Ha energiáról, ha gázról beszélünk, két kérdést kell felvetni. Van-e és mennyibe kerül? Jelenleg hiány van Európában. Két megoldás lehetséges ennek pótlására. Az egyik a spórolás, a másik, hogy máshonnan hozzuk be a gázt, például az Egyesült Államokból. Ennek a feldolgozása azonban hosszadalmas folyamat – mondta Orbán Viktor.
Hozzátette, jól látszik, hogy mindenki megpróbálja kihasználni Európa szorult helyzetét. A magas energiaárakkal szemben egyetlen megoldás van: minél többet kell beszállítani a kontinensre. Ebben az esetben lemennek majd az árak.
Most, a tározók feltöltése miatt, néhány hónapig van elegendő gáz Európában, de ezt követően, ha nem lesz elegendő mennyiség, hamarosan ismét drágulhat a földgáz.
A kormányfő kiemelte, lehet, hogy Európában nincs elég az energiahordozóból, de ez Magyarországra nem vonatkozik. A kormány olyan szerződéseket kötött, amelyek biztosítják az ország gázellátását.
Elmondta, hogy támogatják az uniós közös beszerzést, de az legyen önkéntes, és ne kötelező. Ezt a javaslatot Brüsszel elfogadta, Magyarország mentességet kapott. Az inflációval kapcsolatban a kormányfő jelezte, hogy a szankciók hajtják fel az árakat, ebből Magyarország sem tud kimaradni, mert „egy piacon vagyunk" a többi európai országgal.
Orbán Viktor jelezte, hogy
a szankciók nem úgy váltak be, ahogyan arra Brüsszelben a bevezetésükkor számítottak.
A kormányfő szerint olyan mintha gödröt ástunk volna az oroszoknak, de ebbe Európa esett bele, az unió pedig most azt mondja, ássuk mélyebbre ezt a gödröt.
– Minden ilyen vita mögött ott vannak a pénzügyi spekulánsok, akik ebből a helyzetből extraprofitot remélnek – jelezte a helyzet kialakulásának okaival kapcsolatosan a miniszterelnök.
A kötelező szolidaritásról kormányfő elmondta, hogy
ezt sem támogatjuk, maradjon önkéntes, hogy ki kinek ad gázt, kit segít ki.
Jelezte: hazánk Szerbiával kötött szerződést, szerinte mindenki kössön azzal az európai állammal, akivel szeretne. Orbán Viktor azt szeretné elkerülni, hogy a szankciókat támogató tagállamok elvehessék a gázt például tőlünk, akik ügyesebbek voltunk a beszerzésben.
Ami kötelező az unióban, az általában rossz a magyaroknak - mondta a kormányfő. Orbán Viktor kijelentette, a szankciók magasabb energiaárhoz vezetnek, és ez pedig felelős az inflációért. Az infláció mögött a szankciók állnak - tette hozzá. Az élelmiszerinfláció mögött javarészben is az energiaár van - mondta.
Orbán Viktor szerint, ha a szankciók eltűnnének, akkor az infláció legalább a mostani felére csökkenne. Mindenki veszélyben van a mostani helyzetben - mondta a kormányfő. Az infláció esetében 2023 végére egyszámjegyűnek kell azt levinni. A cégek úgy vannak veszélyben, hogy a magas energiaárak miatt leromlik a versenyképességük - tette hozzá.
A cégeket úgy kell segíteni, hogy ne legyenek elbocsátások.
A központilag árszabályozott termékek köre a jövőben kibővülhet, de erről nagy vita van a kormányon belül - mondta a kormányfő. A kamatstopról azt mondta, hogy keserves vita volt a változó hitelek esetében, de most húznak egy határt. Ez a különbözetet a bankoknak kell kifizetniük - tette hozzá. Nem jó dolog, amikor a gazdaságba így be kell avatkozni.
Orbán Viktor arról is beszélt, indul egy gyármentő program, aminek a lényege, hogy energiatakarékos beruházások legyenek.