Az országos tisztifőorvos az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése alapján 2023. július 15-től 2023. július 19-ig az ország egész területére harmadfokú hőségriasztást ad ki.
Harmadfokú hőségriasztást akkor rendelnek el, ha a napi középhőmérséklet legalább három egymást követő napon eléri, vagy meghaladja a 27 Celsius-fokot.
A következő napokban várható hőség miatt szombat reggeltől szerda este 8 óráig életbe lépett a "vörös kód", ami kötelezővé teszi valamennyi szociális intézmény számára a hajléktalan vagy bajba jutott emberek befogadását
- jelentette be a Belügyminisztérium (BM) gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára szombaton sajtótájékoztatón, Budapesten.
Az elmúlt rövid időszakban már kétszer kellett országosan elrendelni a "vörös kódot", ami az elmúlt években nem fordult elő
- hangsúlyozta Fülöp Attila.
A "vörös kód" egy speciális eljárásrend, amely szerint minden szociális intézménynek meg kell nyitnia kapuját, ha a regionális diszpécserszolgálat utcán bajba került, magán segíteni nem tudó embert irányít oda - magyarázta az államtitkár.
A "vörös kód" a szociális intézményekre vonatkozó intézkedéseken túl figyelmeztetés a társadalomnak is
- mondta az államtitkár, kérve mindenkit, hogy vigyázzon magára, és emellett, ha az utcán bajba került hajléktalan embert lát, akkor azt jelezze a regionális diszpécserszolgálatnak. Az államtitkár elmondta, hogy
az előző héten kiadott "vörös kód" jelzés alatt a diszpécserszolgálatok összesen három tucat jelzést kaptak, ebből nyolc esetben volt szükség bajba jutott emberek elszállásolására.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság arra kéri az embereket, hogy a nagy melegben
FOKOZOTTAN ÜGYELJENEK A FOLYADÉKBEVITELRE, EZEN KÍVÜL 11 ÉS 15 ÓRA KÖZÖTT LEHETŐSÉG SZERINT HÚZÓDJANAK ÁRNYÉKBA.
A szabadtéren dolgozók, illetve a szabadtéri rendezvényeken szórakozók bő, szellőző ruházattal és naptejjel védjék bőrüket a leégés ellen. A szabadban végzett intenzív fizikai tevékenység, például munkavégzés vagy hosszantartó sportolás hőgutát okozhat. A magas testhőmérséklet (40,5ºC fölött) károsíthatja a sejteket és a hőszabályozó központot.
MEGFELELŐ KEZELÉS HIÁNYÁBAN AKÁR ÉLETVESZÉLYES ÁLLAPOT IS KIALAKULHAT.
Ezt a jelenséget tipikusan fiatal felnőtteken lehet észlelni, akik a rossz közérzet ellenére tovább edzenek.
A kánikulában futni, kerékpározni csak a reggeli vagy az esti órákban ajánlott. Aki mégis biciklitúra mellett dönt a hétvégén, viseljen kalapot, sapkát, álljon meg a közterületi kutaknál, hűtse csuklóját, tarkóját, vizezze be a pólóját.
Az autóval közlekedőket is fokozott óvatosságra intik, rájuk is kedvezőtlen hatással lehet a nagy meleg. Akik a szabadságukat vízparton töltik, a déli órákban kerüljék a napozást, hűtsék le magukat, mielőtt a vízbe mennének, és semmiképpen ne ugorjanak a vízbe felhevült testtel.
A NAGY MELEGBEN AKÁR 70 CELSIUS-FOK IS LEHET EGY NAPON PARKOLÓ AUTÓBAN, EZÉRT GYERMEKEKET, HÁZIÁLLATOKAT SENKI NE HAGYJON A KOCSIBAN.
Ha valaki autóban hagyott gyermeket, házikedvencet lát, azonnal hívja a 112-es segélyhívószámot, hogy a tűzoltók kimenthessék a bajba jutottakat!
A hőségben egyre több és egyre nagyobb tüzek keletkeznek a szabadban. A tűzoltók már több mint négyezer szabadtéri tüzet oltottak el az idén. Nyolc vármegyében tűzgyújtási tilalom van, ami azt jelenti, hogy
ERDŐKBEN ÉS AZOK KÉTSZÁZ MÉTERES KÖRZETÉBEN TILOS TÜZET GYÚJTANI.
A saját kertjében továbbra is mindenki bográcsozhat, grillezhet, de fontos, hogy a tüzet egyetlen pillanatra se hagyjuk magára.
A CIKK A KÖVETKEZŐ OLDALON FOLYTATÓDIK! LAPOZZON!