Mivel Karácsony Gergely éppen egy nappal azt megelőzően hagyta jóvá összesen 65 millió forintnyi prémium odaítélését a BKK és a BKV vezetőinek, hogy a két vállalat financiális helyzetére hivatkozva bejelentette a menetjegyek drasztikus áremelését, a Magyar Nemzet azzal a kérdéssel fordult a két közlekedési vállalathoz, hogy a megjutalmazott vállalatvezetők ilyen körülmények között is felveszik-e a mesés prémiumokat. Válaszában a BKV és a BKK egyaránt a prémiumok általuk vélt jogosságát hangsúlyozta.
Azt írták, „minőségi szempontok alapján megállapított feladatok teljesítése esetén járó", illetve „teljesítménycélok eléréséhez kötött prémiumokról" van szó, amelyek nem is nevezhetők jutalomnak.
Hozzátették: amennyiben az előírt feladatokat nem teljesítik a menedzsment tagjai, a jövedelmük ezen részét elveszítik.
Eszerint tehát úgy látják, hogy a fővárosi közlekedési vállalatok vezetői kiválóan végezték a dolgukat és megkérdőjelezhetetlenül jár nekik az esetenként 10 millió forint körüli prémium.
Mint korábban beszámoltunk róla, Karácsony Gergely saját hatáskörében eljárva három BKK-s, illetve hat BKV-s vezető részére engedélyezte a csillagászati összegű prémiumok kifizetését.
Walter Katalin, a Budapesti Közlekedési Központ Zrt. vezérigazgatója 9,96 millió, Szarka Zsolt, a cég operatív vezérigazgató-helyettese 8,8 millió, Diószegi Ágnes, a társaság ügyfélkapcsolati és értékesítési vezérigazgató-helyettese szintén 8,8 millió forint prémiumot kaphat. Nem panaszkodhatnak a BKV-s vezetők sem. Bolla Tibor vezérigazgató 9,6 millió, Bátora László, a vállalat gazdasági vezérigazgató-helyettese 8,64 millió, Szedlmajer László, a cég autóbusz és trolibusz üzemeltetési vezérigazgató-helyettese 5,6 millió, Takács Péter, a társaság vasúti üzemeltetési vezérigazgató-helyettese 8,6 millió forintot zsebelhet be.
Karácsony döntött a BKV Panoráma Kft., illetve a BKV Vasúti Járműjavító Szolgáltató Kft. ügyvezetőjének jutalmáról is. Eszerint Kálmán Zsolt 2,76, míg Herczeg József kétmillió forint prémiumot kaphat. A BKK, illetve a BKV felsővezetőinek megítélt 65 millió forintnyi prémium kifizetése az adott társaság költségvetését terheli.
A hatalmas pluszjuttatásokkal összefüggésben
Karácsony Gergely sajtóosztályának is küldött a lap kérdéseket. A főpolgármestertől azt szerették volna megtudni, hogy
az általa súlyosnak minősített pénzügyi helyzetben a fővárosi cégeknek miként sikerült kigazdálkodniuk a prémiumok fedezetét.
Választ vártak arra a kérdésre is, nem tartja-e visszásnak, hogy egyetlen nappal a példátlan nagyságú áremelés bejelentése előtt ilyen összegű jutalmakról döntött.
Karácsony Gergely Facebook-posztban reagált a történtekre. Szerinte a cégvezetők azért jogosultak a prémiumra, mert teljesítették az ehhez szükséges konkrét vállalásokat.
A szóban forgó vállalások között említette, hogy Budapesten a Covid, az energiakrízis és a száguldó infláció ellenére nem romlott, hanem javult a közösségi közlekedés minősége.
A főpolgármester azt a körülményt elegánsan megkerülte, hogy a prémium július 20-ai engedélyezése után egy nappal a BKK súlyos pénzügyi helyzetére hivatkozva példátlan mértékű, közel harminc százalékos jegyáremelést jelentett be.