A The Washington Posthoz került hírszerzési dokumentumok alapján kiderült, hogy a zárt ajtók mögött az ukrán elnök agresszív ösztönöktől vezéreltté válik, ami éles ellentétben áll a nyilvánosság előtt eljátszott nyugodt, sztoikus államférfival. A korábbi hírszerzési dokumentumokhoz hasonlóan a most napvilágot látott titkos jelentések is egy üzenetküldő platformon terjedtek. A most nyilvánosságra hozott információk részei a Pentagon-iratok néven ismert adatcsomagnak, amelyet a 21 éves Jack Teixeira osztott meg a közösségi médiában.
Zelenszkij egyébként többek között orosz falvak elfoglalására tett javaslatot, hogy így zsarolja Putyint.
Továbbá egy olyan csővezeték lebombázását akarta elérni, amely NATO-tagállamba szállít orosz olajat.
Ez a csővezeték valójában a Barátság vezeték lett volna, amely Magyarországra szállítja a nélkülözhetetlen orosz kőolajat. A magyar ipar és gazdaság - a szocializmus időszakából adódó - helyzete miatt rendkívül függ az orosz kőolajtól. A magyar kormány elérte, hogy mentességet kapjon Magyarország a vezetékes úton szállított kőolajra. Ez az ukrán lépés továbbá azért is veszélyes, mert nemcsak hogy szabotálnák egy egész ország iparát, de egy NATO-tagállam elleni merényletről is beszélünk, amely eddig nem látott méretű eszkalációhoz vezetne, arról nem is beszélve, hogy Ukrajna hangsúlyosan szeretne NATO-tagállammá válni.
A titkos iratokból az is kiderül, hogy Zelenszkij nagy hatótávú rakétákat szerezne be, amelyekkel Oroszország nemzetközileg is elismert határain belüli célpontokat támadhatna. Ez a lépés arra kényszerítheti Oroszországot, hogy akár durvább és szélesebb offenzívát indítson olyan fegyverekkel, amelyeket eddig még nem használtak a háború során.
A napvilágot látott titkosszolgálati jelentések Zelenszkij terveit részletesen tartalmazzák, amelyek az ukrán elnöknek a legfőbb segítőivel és katonai vezetőkkel folytatott belső kommunikációját dolgozták fel.
Fény derült egy olyan feljegyzésre is, ami az idén február közepén készült és a Julia Sviridenko ukrán miniszterelnök-helyettes, illetve Zelenszkij közötti megbeszélést rögzítette.
A megbeszélésen az ukrán elnök javaslatot tett arra, hogy az országa robbantsa fel a Magyarország számára nélkülözhetetlen orosz kőolajat szállító Barátság vezetéket.
Az újság által feldolgozott vonatkozó részben Zelenszkij minden kertelés nélkül kijelentette, hogy a vezetéket fel kell robbantaniuk, mert
ezzel tönkre tudnák tenni Orbán Viktor magyar miniszterelnök iparát, amely erősen az orosz nyersolajra épül.
Ugyanakkor hozzátették: az ominózus beszélgetés részletezésénél az USA hírszerzésének tisztviselői - óvatoskodva - odabiggyesztették, hogy szerintük az ukrán elnök "a dühét fejezte ki Magyarországgal szemben, és ebből fakadóan túlzó, értelmetlen fenyegetéseket fogalmazhatott meg".
Az ukránok már tavaly tavasszal azzal fenyegették Magyarországot és a magyar kormányt, hogy "bármit történhet a Barátság vezetékkel", amennyiben Magyarország nem fogad el maradéktalanul minden szankciót Oroszországgal szemben.
Ebből jól látható az, hogy Zelenszkij őrült kirohanása nem minősül egyedi esetnek, ugyanis már korábban is fenyegette Magyarországot hasonló cselekedettel.
Kovács Zoltán, kormányzati kommunikációért felelős államtitkár Twitteren reagált a kiszivárgott döbbenetes jelentésekre.
Az államtitkár bejegyzésében azt írta:
Hogyan lehetséges, hogy Ukrajna egy NATO-ország ellen szervezkedik?
Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő a Facebookon reagált a megdöbbentő tervekre. Azt írta, hogy „amennyiben a hír igaz, akkor ez egy nagyon barátságtalan, elhibázott, ostoba lépés lett volna. Értem, hogy Ukrajnának sok magyar kormányzati intézkedés, kommunikáció nem tetszik, de ez nem indokol ilyen tervet, ötletet".
Ezzel padlóra küldte volna hazánk iparát..."
- tette hozzá
Továbbá említést tesz arról, hogy Magyarország minden véleménykülönbség ellenére sok százezer menekültön segített az elmúlt 15 hónapban. Mint mondta, hazánk segélyeket, gyógyszereket küldött, továbbá a végeredményét tekintve minden Oroszország elleni szankciót megszavazott.
Kijevnek magyarázatot kell adnia nagyon gyorsan"
- írta.
Ukrajna abból a szempontból nem folytat bölcs politikát, hogy nem azt nézi, mit ad Magyarország. Nagyon sok mindent ad humanitárius téren és más területen is, de sajnos sem az ukrán sajtó, sem az ukrán politika nem azt nézi, hogy hol segít Magyarország, hanem azt keresi, hogy hol nem adja meg ugyanazt, amit mondjuk Lengyelország. Úgy tűnik, elfelejtik, hogy mitől romlott meg ez a viszony 2014 után
– mondta a Magyar Nemzetnek Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő.