Németh Szilárd: A rezsicsökkentés működik és a kormány meg fogja védeni

légkondi, indukció, elektromos bojler, konnektor, indukciós főzőlap, elektromosság, légkondicionáló, illusztráció, rezsi, rezsicsökkentés, 07.22.
Vágólapra másolva!
Szeretném megköszönni a kormányzati és önkormányzati intézmények dolgozóinak, hogy télen példát mutatva jelentősen csökkentették a fűtés energiafelhasználását. Szeretném megköszönni a lakosoknak is, hogy önmaguktól is csökkentették a gázfogyasztásukat. Nemcsak saját magukon, hanem az országon is segíteni akartak - mondta el az Origónak adott interjúban Németh Szilárd kormánybiztos, országgyűlési képviselő, Fidesz-alelnök. Németh Szilárd arról is beszélt, hogy a rezsicsökkentés legfontosabb célja továbbra is az Orbán Viktor miniszterelnök által meghatározottak: a magyar emberek, családok, nyugdíjasok biztonságos energiaellátása, tehát legyen megfizethető gáz, áram, távhő. Az intézkedés minden magyar családnak havi átlagban 181 ezer forintos megtakarítást jelent. Hozzátette: a rezsivédelemnek köszönhető, hogy az uniós tagállamok közül Magyarországon jutnak a legolcsóbban áramhoz és gázhoz a háztartások. A 2024-es költségvetésben is az egyik legfontosabb cél, hogy háborús időben is megvédjük a rezsicsökkentést. A kormánybiztos az Origónak azt is elárulta, hogy hamarosan egy új törvényjavaslatot fog benyújtani az Országgyűlésnek, amely újabb szabályozást fog hozni a rezsicsökkentésben.
Vágólapra másolva!

Az elmúlt egy évben jelentősen átalakult a mindennapi élet az orosz-ukrán háború miatt, és így az energiához való hozzáállás is megváltozott. Miért fontos, hogy a magyar fogyasztók érdekében a kormány továbbra is fenntartja a rezsicsökkentést, és ilyen módon is védi a magyar családokat, a magyar embereket a háború hatásaitól?

A 2013. január elsejével bevezetett rezsicsökkentés az azóta eltelt évek alatt folyamatosan bővült és átalakult, de a célja az volt, hogy védje a magyar családokat, a magyar embereket, és felszámolja azt az áldatlan állapotot, amelybe 2002 és 2010 között a baloldali kormányok taszították őket. Arra is érdemes emlékezni, hogy 1994 és 1998 között a Horn-kormány gyakorlatilag minden energiaszolgáltatással kapcsolatos céget olcsón eladott nyugati cégeknek.

Gyurcsányék pedig folytatták a kiárusítást, és hagyták, hogy a külföldi multik a magyar családokon nyerészkedjenek. Ezek azért fontosak, mert nem mindegy, honnan indult ez a folyamat, és hol tartunk most.

2002 és 2010 között a háztartásoknak juttatott gáz ára 206 százalékkal a háromszorosára, a villanyé pedig 97 százalékkal nőtt az addigi ár kétszeresére. A baloldali kormányok nyolc éve alatt sorozatosak voltak a megszorítások, 15-ször emelték meg a két legfontosabb energiahordozó árát, ami oda vezetett, hogy a magyar háztartások jelentős része egy hosszú éveken át tartó sárgacsekk-tartozásba sodródott. Ennek az összege a rezsicsökkentés elindításakor 52 milliárd forintot tett ki.

Emellett pedig olyan aljas magatartást vett fel a baloldali kormány, hogy elkezdték terjeszteni a magyar emberekről, hogy nem akarnak fizetni, és a magyar nép elhasználja az energiát, de nem akar fizetni érte. Voltak olyan települések, ahol valóban nem tudtak fizetni az emberek a nehéz körülményeik miatt, de ennek ellenére tovább terhelték őket, majd az általuk be nem fizetett összegek okozta hiányt azzal pótolták ezek a nyugati szolgáltatók, hogy ráterhelték a többi magyar fogyasztóra. A Gyurcsány-Bajnai-korszakban az akkori Magyar Energia Hivatal (a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal elődje) az igazságtalan és aránytalan áremelés ellen nem tett semmit, és megengedte, hogy ezeket az összegeket beépítsék az árakba, tehát nyolc év alatt 15-ször legyen áremelés.

Manapság Brüsszel már a tizenegyedik szankciós csomagot erőlteti Fotó: Major Kata - Origo

Gyurcsányék mindent, ezt a mérték nélküli rezsiemelést is a magyar családok nyakába varrták. Sőt, Bajnai még az IMF-hitelért cserébe a szociális gázártámogatást is elvette a legszegényebbektől, a leginkább rászorulóktól.

Azt is fontos megemlíteni, hogy ebben az időszakban a kumulált infláció 58 százalék volt, tehát a baloldal infláció felett és inflációt gerjesztő módon emelte a magyar családok rezsiterheit, a háztartási villamosenergia és gáz árát a sokszorosára. Tudunk sok-sok olyan családról, ahol a havi megélhetési költségek 35-40 százalékát költötték el energiaszámlákra a szocialista kormányok idején. Ez a mutató ma egy számjegyű itthon, és Európában így nagyon jó helyen állunk. Szóval innen kellett a Fidesz-kormánynak megszüntetni a kilátástalan helyzetet.

És ekkor kérte fel Önt Orbán Viktor miniszterelnök arra, hogy álljon ennek a folyamatnak az élére.

Így van, valóban. Akkor elmondta nekem, hogy azt szeretné elérni, hogy a magyar családok biztonságban megkapják a nekik szükséges energiát. Tehát úgy csináljuk meg a rezsicsökkentést, hogy véletlenül se legyen fennakadás a gáz- vagy villamosenergia- és a távhőszolgáltatásban. Ez volt az elején, majd két év alatt eljutottunk odáig, hogy a többi közszolgáltatásban is megtörtént a rezsicsökkentés: a víz, a csatorna, a kéményseprés és a palackos PB-gáz esetében is, ráadásul Tarlós István főpolgármestersége idején Budapesten a BKV-bérletek árát is csökkentettük 10 százalékkal.

2014-ben nem volt véletlen, hogy a választásokon ismét kétharmados győzelmet aratott a Fidesz-KDNP szövetség, hiszen az emberek a saját bőrükön érezték, hogy arra van szükségük, amit ez a kormány nyújt nekik: a magyar családok érdekeit képviseljük, nem külföldről diktálnak a nemzeti kormánynak.

2018-ban is kétharmadot kaptunk, hiszen látták, hogy megtartjuk, amit megígértünk nekik, 2022-ben pedig ismét ez történt. Nem emelkedtek az árak, de akkor kitört a háború, és mindannyian megéreztük, hogy valami megváltozott.

Németh Szilárd kormánybiztos a rezsicsökkentés fontosságáról beszélt Forrás: Csudai Sándor/Origo

Miben más most ez a helyzet a korábbi, válságokkal teli időkhöz képest?

A krími háború idején szerencséje volt Európának, mert akkor még Angela Merkel volt a német kancellár, és nem engedte, hogy az energiát szankciókkal sújtják. Manapság Brüsszel ebben látja a megoldást, sőt már a tizenegyedik szankciós csomagot erőltetik.

Bizonyos energiapiaci szereplőknek, amerikai és más energiavállalatoknak az orosz energia teljes kiszorítása a célja, még akkor is, ha ez energiahiányt és elszálló energiaárakat jelent. A brüsszeli bürokrácia teljes egészében üzleti, politikai és ideológiai befolyás alatt áll, nem az emberek érdekében cselekszik.

Azt is mondhatjuk, hogy Soros György kitartottjai ők, mert külföldi utasításra gyakorlatilag minden parancsot végrehajtanak, és nem nézik azt, valójában mi Európa érdeke. A szankciós csomagok semmit nem értek, Oroszország szinte meg sem érezte azok hatásait, sőt! Most már Oroszország ott tart, hogy 3-4 százalékos GDP-növekedést jósolnak nekik jövőre.

Hová vezet mindez?

A szankciós és embargós csomagok belerángatták Európát egy olyan helyzetbe, amely nagyon sok kárt okozott már eddig is. Mindenféle kifogást kerestek azért, hogy be lehessen ezeket vezetni. Egyedül Magyarország tudta azt keresztülvinni, hogy ahogyan csak lehet, kimarad ebből.

Az Északi Áramlat elleni merénylet Forrás: Origo

Azt a sikeres taktikát választotta miniszterelnök úr, hogy mentességet kértünk és kényszerítettünk ki, így a vezetékes kőolajnál ez működik, és a szlovákok és a csehek is mentesültek végül. Ehhez az kellett, hogy a magyar kormány felvállalta, hogy az orosz energiától való függést nem lehet figyelmen kívül hagyni.

Az energia nem ideológia és pártpolitika, hanem ellátásbiztonsági felelősség kérdése, hiszen az iparnak és az embereknek is szüksége van rá. Ha nincs energia, nincs gáz, akkor hogyan fognak télen fűteni és főzni az emberek? Erre Brüsszelben vajon gondolnak a bürokraták?

Ezért támadnak minket, és ezért akarnak minket belerángatni a háborúba mindenáron. A háborúpárti, ideológiai logika nem a magyar érdeket szolgálja, és mi nem akarunk részt venni ebben a háborúban, de azt sem akarjuk, hogy belesodorjanak minket.

Jól látható, hogy ezeket a szankciókat most már az atomenergiára is ki akarják terjeszteni. Nálunk, ha nem lenne a Paksi Atomerőmű, akkor rendkívül kiszolgáltatott helyzetben lennénk a villamos energia terén. Fontos az energiaszuverenitás, és hogy biztonsággal el tudjuk látni a magyar embereket, háztartásokat. Így is körülbelül 30 százaléknyi villamos energiát importálunk jelenleg, de a nagyobb részt saját forrásból le tudjuk fedni. A Paks által biztosított energia miatt tud a kormány olcsó villamos energiát biztosítani. Paks a rezsicsökkentés fenntartásának kulcsa.

Európa túlélte az elmúlt telet, de mi lesz idén? Mire számíthatunk?

A magyar kormánynak tavaly nyáron be kellett avatkoznia azért, hogy ne szálljanak el még jobban az árak. Akkoriban a rotterdami tőzsdén 350 euró is volt megawattóránként a gáz ára, úgy, hogy az előtte való évben ugyanez még 21 euróba került. A kormány tehát újabb komoly feladattal nézett szembe, és a miniszterelnök kérésére összehívtunk egy operatív törzset az energiaválsággal kapcsolatban, ahol minden érintettet meghallgattunk: a piaci szereplőket, a nyugdíjasokat, az embereket, a politikusokat. Az Országgyűlésben is állandósult a téma. Kikértük a magyar emberek véleményét nemzeti konzultáció keretében, és egyértelművé vált, hogy a rezsicsökkentést fenn kell tartanunk, mert az a sarokköve annak a szociális piacgazdaságnak, amelynek a középpontjában a magyar családok állnak. Az adórendszerünk, az, hogy legyen mindenkinek munkája, és segítsük a megélhetést, a rezsicsökkentés is beletartozik. Ennek fenntartásához az ársapkák bevezetésére is szükség volt, amit mostantól a húsz termékcsoportra bevezetett kötelező árcsökkentési akciók egészítenek ki.

A rezsicsökkentés legfontosabb célja továbbra is az Orbán Viktor által meghatározottak, a magyar emberek, családok, nyugdíjasok biztonságos energiaellátása, tehát legyen megfizethető gáz, áram, távhő.

Iszonyatos teher a távhő, brutális drágulás lett volna, de a kormány most a rezsivédelmi alapból fedezi ezt, mert az albetétek nincsenek leválasztva, így nem mérhető külön, ki-ki mennyit fogyaszt Forrás: MTI/Balaton József

A magyarok rendkívül okosak és leleményesek, mert sok mindent túléltek már: háborút, tatárt, törököt, németet, oroszt, Trianont, nácikat, komcsikat, '56-ot. Az emberek maguktól tudják, hogy mit kell tenniük. Hiába vált modernebbé a fűtés az elmúlt évtizedekben, most sokan elővették a nehezebb időkre eltett régi kályhákat, szilárd tüzelésű kazánokat. Nemcsak vidéken, hanem Budapesten is, viszont a panellakásokban nem lehet ezeket használni. Azonban iszonyatos teher a távhő, brutális drágulás lett volna, de a kormány most a rezsivédelmi alapból fedezi ezt, mert az albetétek nincsenek leválasztva, így nem mérhető külön, ki-ki mennyit fogyaszt.

Mivel az emberek ott nem tudják maguk szabályozni a fogyasztásukat, így a kormány felvállalta, hogy finanszírozza ezt, így ehhez nem nyúltunk hozzá, fel mertük vállalni, és ez több százmilliárd forintot jelent évente a költségvetésnek. Nem véletlen, hogy a nagy lakótelepek világában a háború idején sem nőttek a rezsiköltségek.

2022. augusztus 1-jétől már csak az átlagfogyasztásig tart a rezsivédelem, a felett a piaci ár fizetendő. Miért kellett meghúznia ezt a határt a kormánynak? Meddig tartható fenn a rezsicsökkentés?

Magyarországon a túlnyomó többség azt képviselte, hogy a háborús időkben is meg kell őrizni a rezsicsökkentést, így amellett döntöttünk, hogy a súlyozott átlagfogyasztás mértékéig a rezsicsökkentett árat fizethetik a fogyasztók.

Efelett is segíteni szerettünk volna, így háztartási piaci árat is létrehoztunk. Érdemes leszögezni, hogy most 103 forint a gáz rezsicsökkentett ára az átlagfogyasztás mértékéig, afelett 747 Ft, egyébként 1030 Ft volt a valós piaci ára. Ugyanez mondható el az áramról. Most 36 Ft kilowattóránként az átlagfogyasztásig, és 70 Ft felette, de akkor a valós piaci ár 268 Ft volt.

AZ INTERJÚ A KÖVETKEZŐ OLDALON FOLYTATÓDIK! LAPOZZON A FOLYTATÁSÉRT!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!