A kormányszóvivő Witold Pilecki lengyel ellenálló és auschwitzi fogoly „Auschwitzi jelentésével" emlékezik az áldozatokra.
„Újév után tanúja voltam, ahogy a krematórium előtt nők és férfiak kis csoportja állt. Összesen tizenvalahány személy volt, fiatalok és idősek – mindkét nemből. Úgy álltak a krematórium előtt, mint tehenek a mészárszék előtt. Tudták minek jöttek ide... Köztük állt egy fiú, talán 10 éves lehetett és tekintetével keresett valakit az átvonuló százas csoportjaink között – talán az apját, talán a testvérét. Közeledve ahhoz a kis csoporthoz, az ember félt attól, hogy azoknak a nőknek és gyerekeknek a szemében megvetést fog látni. Az ember belülről egyre zsugorodott és húzta össze magát, de nem! Áthaladva megkönnyebbüléssel láttuk, hogy szemükben csupán a halál megvetése volt!"
Az ENSZ Közgyűlése 2005. november 1-jén nyilvánította január 27-ét a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapjává, annak emlékére, hogy az auschwitzi haláltábor 1945. január 27-én szabadult fel. Az egyhangúlag elfogadott határozat hangsúlyozza „az emlékezés és a tanítás kötelességét", hogy a jövő nemzedékei megismerjék a hatmillió, túlnyomórészt zsidó áldozatot követelő náci tömeggyilkosságok történetét.