Május 10-én folytatódik a bíróságon Vig Mór és társai pere. A hídpénzbotrány kulcsfiguráját megközelítőleg negyvenrendbeli csalással vádolják. A bírósági eljárásban Vig esetében tavaly februárban már nem jogerősen döntés született, az exügyvédet, miután mindent beismert, két év börtönbüntetésre ítélték, aminek végrehajtását öt év próbaidőre felfüggesztették – számol be minderről a Mandiner.
Az ítéletet azonban a Fővárosi Törvényszék hatályon kívül helyezte, azzal az indokkal, hogy a sértettek tekintetében a polgári jogi igényről nem döntött az elsőfokú bíróság, amit pótolni kell. Vig ügye így visszakerült elsőfokra, majd a bíróságon a férfi pár hónapja újra elismerte a bűnösségét. A gyors ítélet azonban ezúttal elmaradt, Vignek további tárgyalásokon is részt kell vennie.
A praxisától már eltiltott ügyvédnek van két vádlott-társa is, egyikük büntetett előéletű, ráadásul rengeteg csalási ügye miatt jelenleg is szökésben van, nemzetközi körözés van kiadva ellene.
A bűnügy szálai egészen 2018 szeptemberéig nyúlnak vissza, onnantól kezdve Vig és két barátja a vád szerint szervezetten, több mint fél éven keresztül összesen harminckét sértettet tévesztettek és károsítottak meg, valamint további nyolc személyt kíséreltek meg becsapni. A csaláshoz kellett egy ghánai cég, egy kitalált történet egy dúsgazdag, ám valójában nem létező befektetőről, valamint sok hiszékeny ember. A bűnszövetség a vádirat szerint több mint hetvenmillió forinthoz jutott csalárd módon, illetve további tizenhatmillió forintot is megkíséreltek megszerezni.
Egyes károsultak a kicsalt összegeket közvetlenül Vig ügyvédi letéti számlájára utalták, a pénzeket pedig a jogász pár órával az utalások után az irodájához közel eső ATM automatából fel is vette. Viget a csalási botrányán kívül a múltban már más ügyekben is „elővették”, a súlyos testi sértés kísérletétől a vesztegetésig bezárólag.
Szintén Vighez, továbbá egy másik ügyvédhez, Hegedüs Dánielhez köthető a baloldal egyik nagy korrupciós ügye, a hídpénzbotrány is. Az előzményekről annyit érdemes felidézni, hogy Vig Mórt (aki Vig Dávid Amnesty-vezér testvére) tavaly novemberben vették őrizetbe, majd tartóztatták le, miután belebukott egy sok száz milliós számlagyárba.
Ennek az eljárásnak a keretében tartottak tavaly év végén házkutatást Hegedüsnél, valamint a Lánchíd felújítását végző A-Híd Zrt.-nél is.
Később az is nyilvánosságra került, hogy az A-Híd 2020 novembere és 2022 júliusa között 1,4 milliárd forintot utalhatott Vig Mór cégének, a Sunstrike Hungary Kft.-nek. Ebből a tetemes összegből a médiában megjelent információk szerint továbbutaltak kilencszázmillió forintot Vig magánszámlájára, illetve ügyvédi letéti számlájára.
A gyanú szerint a továbbutalások a Vig Mórhoz köthető számlákra jellemzően ugyanazokon a napokon történtek, mint amely napokon az A-Híd Zrt.-től a pénzek a Sunstrike Kft.-hez érkeztek, az összegeket pedig rövid időn belül készpénzben felvették a számlákról.
Miután a több más bűncselekménnyel is összefüggésbe hozott Vig Mórt egy jogerős ítélete miatt eltiltották az ügyvédi hivatás gyakorlásától, bevonták Hegedűst is az ügyletekbe, aki a Mandiner értesülései szerint, a saját ügyvédi letéti számlájára utalta a Sunstrike Hungary Kft.-hez érkező maradék összeget, majd onnan mintegy ötszázmillió forintot felvett készpénzben.
Ezzel Vig és Hegedűs (akinek ráadásul papíron nem volt köze a Sunstrike-hoz) csaknem másfél milliárd forintnyi Lánchíd-pénzhez juthatott hozzá. A legfontosabb kérdés persze az, hogy mi lett a pénz sorsa. Bajnai Gordon korábbi bizalmasa erre adott egy megdöbbentő magyarázatot, miszerint a hídpénzből baloldali politikusokat fizettek le.
Visszatérve a Hegedűs-féle pénzfelvételekhez, azokra 2022 március vége és 2022. július közepe között került sor, ez az időintervallum pedig cáfolja Karácsony Gergely eddigi védekezését a botránnyal kapcsolatban. A főpolgármester korábban ugyanis azzal érvelt, hogy időben nem estek egybe Vig Mór és az A-Híd Zrt. közötti pénzáramlások és a Lánchíd felújítása. Persze, ez az okfejtés már korábban, Vig Mór esetében sem állta meg teljesen a helyét, de Hegedűs Dániel már egy az egyben a Lánchíd felújítása idején vette fel a cégtől érkező félmilliárd forintnyi pénzt.
Sok kérdést felvet a Lánchíd-tender látványos megdrágulása is, ugyanis az A-Híd Tarlós István regnálása alatt jóval olcsóbban vállalta a munkát. Az önkormányzati választások után azonban Karácsonyék már ötmilliárddal drágább szerződést kötöttek, ráadásul majdnem hatvanszorosára, több mint négymilliárd forintra emelték a Tarlós alatt zajló projekthez képest a vállalkozónak járó előleget, a céget terhelő kötbért ugyanakkor megfelezték.