A nemzetiségi nyelv és irodalom tárgyak írásbeli vizsgáival megkezdődött a 2023/2024-es tanév május-júniusi érettségi vizsgaidőszaka. 2024-ben vizsgáznak először azok a középiskolások, akik már a 2020-as Nemzeti Alaptanterv alapján tanultak, és a megújult érettségi vizsgarendszer szerint érettségiznek.
Ennek megfelelően átalakult a magyar érettségi: a több részből álló írásbeliben már nem szerepel az érvelés/gyakorlati szövegalkotás nevű feladat, helyette egy 20 pontot érő irodalmi kérdéssort kapnak a vizsgázók. A diákoknak összehasonlító elemzést sem kell írniuk, helyette választhatnak témakifejtő esszét. Megváltozik a helyesírási hibák pontozása is.
Az első részre 90 percük van, a 40 pontot érő szövegértési feladatban A Magyar Kultúra egyik szerzőjének könyvekről szóló szövegét kapták a vizsgázók – számolt be az Eduline.
Ugyancsak a vizsga elején kell kitölteni a lexikális tudást mérő irodalmi műveltségi tesztet is, itt Szophoklész Antigonéja és Ady Endre neve is előkerült.
A vizsgázóknak egy lyukas szöveges feladatként többek között ki kell egészíteniük egy kapott költeményt, valamint szereplők nevei alapján meghatározni egy adott mű címét, műfaját és annak szerzőjét, ezzel a feladatsorral összesen 20 pont szerezhető - írta a Mandiner.
A vizsgák jogszabályban rögzített időpontjai elérhetők az Oktatási Hivatal honlapján.
Arról is írtunk, hogy a miniszterelnök egy új videóval bátorította a diákokat az érettségi előtt.