Ön tapasztalt politikus, nemcsak főpolgármester-helyettesként dolgozott Tarlós István mellett, de kormányszóvivőként is sok tapasztalatot szerzett. Hogyan érzi magát most a kampányban a Fidesz-KDNP főpolgármester-jelöltjeként, eddig mik a tapasztalatai?
Bármerre járok, az emberek elmondják, hogy zavarja őket az a nemtörődömség, hanyagság, amit a városban tapasztalnak. Elégedetlenek a hatalmas dugók, a szemét, a kosz és a hajléktalanság miatt.
A budapestiek nagyon szeretik a városukat, szeretnék, hogy jól és rendben működjenek a dolgok, de úgy érzik, hogy Budapest nem a budapestiekről szól. Én is azt látom, hogy a bajok gyökere, hogy Karácsony inkább Gyurcsánynak akar megfelelni, nem a budapestieknek.
Mik a legfontosabb értékek, amelyek mentén vezetni szeretné Budapestet?
Budapest a nemzet fővárosa, és közel 1,7 millió embernek az otthona, nekem ráadásul a szülővárosom is. Nekem Budapest érzelmi kérdés: én itt élek, itt nevelem a lányomat, itt dolgozom, ezért nem tudom tehetetlenül nézni azt, ami a városban történik.
Otthonról és a politikai közösségemből is azt a hozzáállást hozom, hogy munka nélkül nincs eredmény. A mostani vezetéssel az a baj, hogy a szív és a meló is hiányzik belőle.
Ha Karácsony Gergelynek le kellene érettségiznie városvezetésből, akkor elégtelen bizonyítványt kapna. Csakis dumából és mellébeszélésből kapna jeles osztályzatot.
Elindította a kamumétert, amelyben sorra veszi Karácsony Gergely teljesületlen ígéreteit. Hány kamut számolt össze?
Nincs már annyi nap a kampányban, hogy mindet végigvegyem. Abban hiszek, hogy az embereket a cselekedeteik alapján kell megítélni.
Mindenkinek jár a bizalom, és Karácsony Gergely kapott is öt évet, hogy bizonyítson. Ő ezzel visszaélt, becsapta és átverte a budapestieket. Látszik, hogy a kampányban mindent meg is tesz, hogy a választás ne az ő teljesítményéről szóljon, hiszen az siralmas.
Ön fűkaszát ragadott D. Kovács Róbert Antal polgármesterrel Kőbányán, és megmutatták mi lenne a főváros dolga: lekaszáltak egy gazos területet. Mi a legégetőbb probléma Budapesten, amit meg kellene oldani?
Azért ragadtunk fűkaszát, hogy megmutassuk a főpolgármesternek, hogy mi lenne a dolga. Budapesten azért van ennyi szemét, azért van káosz a közlekedésben, és azért áll csőd szélén a város, mert Gyurcsány Ferencnek van főpolgármestere, és nem a budapestieknek. Csak meg kell nézni, milyen emberek ülnek most a Városházán.
Összeállt a harmadik Gyurcsány-kormány. Draskovics Tibor, gyurcsányista exminiszter, aki már egyszer csődbe vitte az országot, most a BKK igazgatósági elnöke. Mártha Imre, Gyurcsány kedvence, ha épp nem egy jachton home office-ozik zsíros prémiumokért, akkor a fővárosi közműholdingot irányítja. De ott van egy másik volt balos miniszter is, Kolber István; vagy Tordai Csaba és Gál J. Zoltán.
Még a Fővárosi Rendészeti Igazgatóság (FÖRI) vezetője is Gyurcsány volt testőre. Nem lepődnék meg, ha kiderülne, hogy Gyurcsány takarítónője és fodrásza is kapott egy-egy sportállást a Városházán. Azt gondolnánk, hogy a főpolgármester legalább a kampányban úgy csinál, mintha a budapestiekért dolgozna. Ehelyett kirándul és kampányol Gyurcsányékkal, a napokban épp Salgótarjánban és Tatabányán. Kezdem azt hinni, hogy a beígért pesti fonódó helyett fonódtak így össze.
Az üres kassza mellett mutyigyanús ügy is van bőven? Hogyan értékeli a Lánchíd-botrányt?
Közel másfél milliárd forint közpénzből lett készpénzzel nem tudnak elszámolni. Ideje lenne, hogy Karácsony Gergely vállalja a felelősséget, és megszólaljon az ügyben. A Lánchíd Budapest egyik szimbóluma. Ez a beruházás már Tarlós István főpolgármestersége alatt elő volt készítve, készen voltak a tervek, és csak be kellett volna fejezni a munkát. Ehhez képest lesöpörték a terveket, és a korrekt megvalósítás sem ment nekik. Helyette most nyakig ülnek a mutyiban, a baloldal legnagyobb korrupciós botrányában, ugyanis már hatósági nyomozás is folyik az ügyben. Karácsony Gergely pedig hallgat.
Mit javasolna azoknak a választóknak, akik nem elégedettek Karácsony Gergely teljesítményével, mégis csupán azért, hogy dacoljanak a kormánnyal, ismét rá akarnak szavazni?
Egy város vezetése nem csak ideológiai kérdés. Attól, hogy Karácsony Gergely, mint egy kisgyerek dacolva toporzékol, és állandóan a kormányt szidja, nem fognak felépülni P+R parkolók; nem lesznek tisztábbak sem a tömegközlekedési eszközök, sem az utcák; nem fog magától újra visszakerülni a helyére az a több mint 3000 kuka, amit leszereltek, és még sorolhatnám.
A fővárosiaknak azt érdemes számításba venni, hogy ki az, aki képes elvégezni a munkát, aki dolgozni akar. Karácsony Gergely nem ilyen ember. Szerintem, ha le kell csavarni egy befőttesüveg tetejét, akkor is inkább szól a feleségének.
A kormányban pedig nem érdemes mumust látni. A Városliget, ahol most is vagyunk, jó példa arra, hogy partnert kell látni a kormányban. Ha azzal megy el újabb öt év, hogy Karácsony Gyurcsány utasítására harcol a kormánnyal, és közben nem történik semmi, akkor annak Budapest issza meg a levét, és még nagyobb lesz a hátrány, amelyet majd be kell hozni. Veszekedésből még soha semmi nem épült. A főpolgármester is ránézhetne a pártja logójára, ez talán emlékeztetné, hogy párbeszéddel többet lehet elérni, mint az állandó másra mutogatással.
Ön lenne az első női főpolgármester megválasztása esetén. Látja ennek előnyeit? Hogyan tekint az ön előtt álló lehetőségre?
Ez nem férfi-női kérdés, az számít ki, milyen hozzáállással fog neki dolgoknak, és akar-e dolgozni.
Látjuk, hogy a főpolgármester férfi létére kislányokat megszégyenítő módon tud nyafogni. Ha siránkozásért járna az elismerés, ő már életműdíjas lenne.
A tapasztalataim adta lehetőséggel viszont élni szeretnék. Közel egy évtizedet eltöltöttem a fővárosban Tarlós István mellett, majd több mint 4 évet kormányszóvivőként dolgoztam. Értem mindkét oldalt, és látom mire van szükség ahhoz, hogy egy város működjön. Szerintem ez egy jó kombináció, és ennek a budapestiek lesznek a nyertesei.
Rendszeres probléma a parkolóhelyek hiánya, a dugók a belvárosban és már a külsőbb kerületekben is. Rengetegen járnak az agglomerációs településekről Budapestre dolgozni, és viszont. Mit javasolna ezek feloldása érdekében? Ön szerint lehet megoldást találni a forgalom csökkentésére, és arra, hogy élhetőbb legyen a főváros?
A fővárosban ma nem csak autóval, hanem mindenhogy nehéz közlekedni. Az agglomerációs településekről naponta több százezer ember ingázik Budapestre, és ha azt akarjuk, hogy a közösségi közlekedés valós alternatíva legyen, akkor ehhez több dologra van szükség.
A P+R parkolók segíthetnének a dugókon, és ezt Karácsony Gergely meg is ígérte, de öt év alatt egyet sem tudott átadni, sőt, bele sem kezdtek ezek megépítésébe. A másik, hogy a közösségi közlekedés fejlesztésével értelmes alternatívát kell kínálni, nem pedig sunyi módon járatritkításokkal kell trükközni, ahogyan ezt megtette a budapestiekkel Karácsony Gergely.
És a kerékpárosokkal mi lesz?
Ma Budapesten nem lehet biztonságosan kerékpározni sem. Értem én, hogy Karácsony Gergely egy elméleti pasas, de egy város működtetése gyakorlati kérdés. Amit a biciklisávokkal műveltek, az mindenkinek rossz, mert összeugrasztották a bicikliseket és az autósokat, elég csak a minap történt kalapáccsal végződő összetűzésre gondolni.
A kaotikus közlekedés jelenleg veszélyezteti az élet- és vagyonbiztonságot, hiszen például a Karácsony-karóktól a mentők és a tűzoltók sem tudnak megfelelően közlekedni.
Lehet és kell is biciklis infrastruktúrát fejleszteni egy nagyvárosban, fontos, hogy minél többen tudjanak biciklizni, ha szeretnének, de nem így. Átgondoltan kell ezt a kérdést is kezelni, nem ilyen Hűbele Gergely módjára. A mostani helyzettel senki sem elégedett, mert a gyalogosok folyamatosan beszívják az autók kipufogó füstjét, aki autóba ül, az dugóban vesztegel. A biciklisávok pedig nem biztonságosak.
Lázár János és Nagy Márton miniszterek után Pintér Sándor belügyminiszterrel is tárgyalt. Mi lett ennek az egyeztetésnek az eredménye?
Egyetértettünk a belügyminiszterrel abban, hogy kívánatos lenne szorosabbra fűzni a minisztérium és a főváros együttműködését. Drasztikusan csökkent a BRFK és a korábban említett FÖRI közös járőrözéseinek óraszáma. 2019-ben ez a szám még több mint 37 ezer volt, ám 2023-ra mindössze 2 ezerre csökkent. Érintettük a hajléktalanság kérdését is. Jól látszik, hogy Karácsonyék nem foglalkoznak a problémával. Egy városban az együttélésnek megvannak a szabályai, amit a többség be is tart.
Az nincs rendben, hogy manapság sokszor nem lehet nyugodtan leülni egy padra a parkokban, utazni a villamoson, vagy átmenni egy aluljáróban. Erre is megoldást kell találnunk.
Ha ön kapna bizalmat a választásokon, hogy nézne ki Budapest 5 év múlva?
5 év múlva egy rendezett városban fogunk élni, ahol tiszták az utcák, kevesebb a dugó, és nem túlélni kell, hanem élni lehet. Ez nem egy álom, erre minden esélyünk megvan, csak dolgozunk kell érte.
Én munkára jelentkezem, ha a budapestiek erre bizalmat szavaznak nekem.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEINK
Szentkirályi Alexandra jogász, 2014 és 2019 között Budapest főpolgármester-helyettese, 2020-tól 2024-ig kormányszóvivő. Férjezett, egy lánygyermek édesanyja.