„A tervek szerint a NATO vezető szerepet vállal az ukrajnai háborús segítségnyújtásban, miután – mint tudjuk – az Amerikai Egyesült Államok a tagországokra kívánja áttolni annak anyagi, katonai, logisztikai és politikai feladatait.
Magyarország szempontjából nagyon fontos, hogy nemcsak, hogy nem sodródik bele a háborúba, de a mai tárgyalás eredményeképpen ezekből a jelentős anyagi vonzattal járó feladatokból is kimarad
– mondta el Horváth József.
A biztonságpolitikai szakértő kiemelte a mai megegyezés másik sarokpontját, nevezetesen, hogy
Magyarország területét nem lehet felhasználni a háborúba való bekapcsolódásra.
Felidézte: nemrégiben került napvilágra a terv, mely szerint Magyarország mint felvonulási terület szerepelne az amerikai inváziós csapatok „átdobásábában” egy oroszokkal szembeni, lehetséges katonai fellépés során.
„Ezt ugyancsak sikerült megakadályozni, ami azért is nagyon fontos, mert
egy háborús konfliktus esetén magyar területek is célponttá válhattak volna
– szögezte le.
Az Origo kérdésére megerősítette:
az Orbán-Stoltenberg-tárgyalás „kőkemény volt”.
„Annak ellenére, hogy mind a két tárgyaló fél mosolygott a kamerák előtt, azt gondolom, hogy ritka nehéz és kemény tárgyalásokon vannak túl”. Horváth József felhívta a figyelmet arra a fontos tényre, hogy
Jens Stoltenberg a magyar álláspontot elfogadta, respektálja.
Hazánk ugyanis még mindig azon kevés európai NATO-tagország közé tartozik, amely teljesíti a 2 százalékos GDP-nek megfelelő védelmi fejlesztési elvárást, továbbá a hadiipari fejlesztésekben is jelentős részt vállal, ráadásul a NATO-csatlakozás óta több – köztük nagyon kockázatos – katonai misszióban is kiválóan részt vállalt.
Nem mondhatja tehát azt a NATO, hogy a magyarok kihúzzák magukat mindenből
– fűzte hozzá Horváth József.
Magyarország ezen a tárgyaláson garanciát kapott arra, hogy kimarad a NATO területén kívüli katonai akcióból. „Komoly eredményeket ért el tehát a magyar diplomácia, a magyar miniszterelnök” – erősítette meg a szakértő, de arra is felhívta a figyelmet, hogy
még nem dőlhetünk hátra,
hiszen közeleg a NATO 70 éves fennállása alkalmából szervezett USA-beli csúcstalálkozó, ahol nyilvánvalóan még előkerülnek ugyanezek a témák.
A magyar kormánynak tehát nagyon felkészülten, a diplomáciai játékszabályokat továbbra is betartva, a szövetségi rendszeren belüli pozícióinkat megőrizve, ugyanakkor a magyar álláspontot konzekvensen képviselve tartania kell magát ott is.
Nyilvánvaló, hogy ott is jelentős nyomás fog nehezedni a magyar miniszterelnökre
– prognosztizálta Horváth József.
Mint ismeretes, Jens Stoltenberg NATO-főtitkárt szerdán fogadta Budapesten Orbán Viktor miniszterelnök. Magyarország a tárgyaláson garanciát kapott arra, hogy az ország területén kívül nem kell részt vennie katonai akcióban, és nem kell se pénzt, se embert adnia a háborúhoz, továbbá Magyarország területét nem lehet felhasználni a háborúba történő bekapcsolódás céljából.