Rétvári Bence - aki jelezte, hogy a tanácskozás második napján részt vett hat balkáni ország belügyi vezetője is - kijelentette: Magyarország számára a legfontosabb a külső határok megvédése. Hozzátette:
Egymillió illegális határátlépést akadályoztak meg a magyar rendőrök és határvadászok. A határozott magyar és szerb határvédelmi fellépésnek érezhető hatása volt az illegális bevándorlás visszaszorításában.
Ausztria is visszajelezte - számolt be róla az államtitkár -, hogy az aktívabb szerb fellépés érezhetően csökkentette az Ausztriába érkező migránsok számát, ami ugyanakkor Horvátországban radikálisan megnőtt; kétszer annyi embercsempészt fogtak el, mert az illegális bevándorlók újat kerestek a jobban ellenőrzött szerbiai útvonal helyett.
Új jelenség a balkáni migrációs útvonalon, hogy a rivális embercsempészbandák elrabolják a konkurens bandák által csempészett migránsok csoportjait, és csak váltságdíjért cserébe engedik tovább. Ebből is látszik, hogy milyen kimagasló profitot fölöz le a szervezett alvilág a migrációból - mutatott rá a politikus.
Az illegális bevándorlás nem a szegények választása, mert illegálisan Európába érkezni sokkal többe kerül, mint legálisan - folytatta közleményében Rétvári Bence.
Azok érkeznek illegálisan, akik illegálisan is akarnak az EU-ban tartózkodni.
Rétvári Bence felháborítónak nevezte, hogy az Európai Bíróság rekordmagas, 80 milliárd forintos bírságot szabott ki hazánkra. Pedig Magyarország nem tesz mást, csak betartja a határon a törvényeket és a nemzetközi szerződéseket - húzta alá.
Ez nyilvánvalóan politikai nyomásgyakorlás a migrációs és háborúellenes politikánk megváltoztatása érdekében. Nem engedjük, hogy elvegyék tőlünk a jogot az önvédelemhez, a külső határvédelem jogát!
- szögezte le.
A migrációs paktum elfogadása hibás út, mert az illegális bevándorlók automatikus szétosztása migráns mágnesként hat - állapította meg. Az EU távolról nézve gyengének látszik, mert még a saját határait se tudja megvédeni, a saját jogszabályait se tudja betartatni - vélekedett.
A migráció területén nem a jogszabályok és a hatóságok diktálják az ütemet, hanem az embercsempészek
- állapította meg, majd hozzátette:
A brüsszeli vezetők kezéből kicsúszott az irányítás a migráció terén, ezt sürgősen vissza kellene szerezni, de erre szándék sem látszik sajnos.