A Momentum nem Gyurcsányékat hibáztatja az óbudai korrupciós botrány miatt

Vágólapra másolva!
A Momentum elhatárolódik és sarat dobál, belekeverve a nagyobbik kormánypártot a III. kerület történetének legnagyobb politikai botrányába.
Vágólapra másolva!

Hiába az óbudai korrupciós botránytól hangos a közélet, a Momentum még az attól való elhatárolódásnál is csak a Fidesz szidásával van elfoglalva. A párt közleményben tudatta, hogy óbudai képviselői kilépnek a korrupciógyanú miatt letartóztatott Gyurcsány-párti Kiss László vezette koalícióból - írta a Magyar Nemzet. Mint írták, a Momentum a kerületben zajló korrupciós ügyben való érintettség látszatát is el akarja kerülni, állításuk szerint egyetlen tagjuk sem érintett. Arról, hogy milyen botrány van a III. kerületben és abban baloldali politikusok érintettek, a Momentum nem írt közleményében, azonban jelentős teret szentel a kormánypártok elleni uszításra.

A Momentum Mozgalom számol azzal a forgatókönyvvel, hogy a most korrupcióval megvádolt városvezetők helyére a korrupt Fidesz akar majd beülni. A kerület nem maradhat vezetetlenül, mert akkor rövid időn belül a fideszes oligarchacsoportok prédájává válhat

– fogalmaztak. Mint írták, helyi és országos vezetőik elkötelezettek a korrupciómentes közélet ügye iránt, ebben pedig a zéró tolerancia az álláspontjuk. Azzal folytatták, nem fogják engedni, hogy „a Fidesz rátegye az enyves kezét a kerületre”. Az óbudai baloldali polgármester augusztus közepén vált gyanúsítottá egy korrupciós ügyben, és jelenleg 18 millió forint vesztegetési pénzről kellene számot adnia.

Ez az egyetlen kiút

Úgy tűnik, hogy a korrupciós botrányban érintett Kiss László DK-s polgármester előtt a lemondás az egyetlen kiút. A Gyurcsány-párti politikus letartóztatását szeptember 16-ig rendelték el, és várható, hogy a bíróság ezt a határidőt meghosszabbítja. Az ügy továbbra is nyomozati szakaszban van, és Kiss helyettese, Czeglédy Gergő alpolgármester már hónapok óta előzetes letartóztatásban van.

Amennyiben a III. kerület új képviselő-testülete október 15-ig nem alakul meg, akkor adott esetben a grémiumot az alaptörvény-ellenes működés okán az országgyűlés feloszlatja, s e határozattal a polgármesteri tisztség is megszűnik a törvény alapján

– jelentette ki ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász.

Kiss László és csapata próbálkozhatnak különféle trükkökkel, mint például a letartóztatásban lévő eskütétellel, de ennek jogszerűsége megkérdőjelezhető. 

Ifj. Lomnici Zoltán szerint felmerül a kérdés, hogy az eskütételhez szükséges-e a polgármester személyes jelenléte, és hogy a letartóztatásban lévő, megválasztott polgármester adhat-e írásos javaslatot az alpolgármesteri személyekre, valamint a képviselő-testület elfogadhatja-e ezt. 

A döntés jogi szempontból a kormányhivatal hatáskörébe tartozik 

– tette hozzá Lomnici.

Az alkotmányjogász arra is felhívta a figyelmet, hogy az eskütétel kapcsán a személyes, fizikai jelenlét követelménye a vonatkozó alkotmánybírósági határozatból is levezethető.

Noha az önkormányzat szervezeti és működési szabályzata alapján a polgármester akadályoztatása esetén a korelnök hívja össze és vezeti a képviselő-testület alakuló ülését, a testület alaptörvény-ellenes működését eredményező helyzetet ez a helyettesítési jogkör nem tudja feloldani 

– mutatott rá a szakember.

Ifj. Lomnici Zoltán arra is felhívta a figyelmet, hogy a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény értelmében a képviselő-testület minősített többséggel közigazgatási pert indíthat a polgármester ellen, ha sorozatosan törvénysértő magatartást tanúsít, vagy mulasztásokat követ el. 

A per célja a jogi felelősség megállapítása és a polgármesteri tisztség megszüntetése lehet.

Az óbudai korrupciós botrány már márciusban kipattant, és azóta is folyamatosan derülnek ki újabb részletek

A DK-s polgármester augusztus 14-én vált az ügy gyanúsítottjává, amikor a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) és a velük együttműködő hatóságok újabb razziát tartottak az óbudai önkormányzatnál.

Az összehangolt akció során, amely több helyszínt érintett, közel ötven hivatalos személy vett részt, köztük a Nemzeti Védelmi Szolgálat és a Készenléti Rendőrség munkatársai is. 

Kiss Lászlót otthonában vették őrizetbe; bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásával vádolják, hasonlóan az alpolgármesteréhez, Czeglédy Gergőhöz, aki már hónapokkal korábban gyanúba került.

Kisst eddig tizennyolcmilliós, Czeglédyt pedig százmilliós korrupcióval gyanúsítják. 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!