Kedd reggel is ülésezett az árvíz elleni védekezés miatt létrejött operatív törzs - mondta Rétvári Bence. Magyarország a 2013 utáni legnagyobb árvízzel néz szembe, de ma már sokkal fejlettebbek a védelmi rendszerek, mint akkor - tette hozzá. 6-6,5 méterrel magasabb lesz a Dunán ezen a héten, mint múlt héten - hangsúlyozta a Belügyminisztérium miniszterhelyettese.
A szomszédos országokban sajnos halálos áldozatokat is követelt az árvíz.
Meg fogjuk védeni a magyar emberek biztonságát és vagyontárgyait - tette hozzá. Nem rövid távú védekezésre kellfelkészülni, mert az árhullám levonulása után is figyelni kell a gátakra.
390 kilométeren folyik a védekezés a Dunán, mindezek mellett 35 településen zajlik a védekezés.
Rétvári Bence arról is eszélt, hogy a vízügy mellett a katasztrófavédelem, a rendőrség és a büntetés-végrehajtási intézetek is részt vesznek az árvízvédelemben. Sok helyen maguk a rendőrök zsákolnak és segítik a védekezést. 1400 honvéd vesz részt a védekezésben. Rétvári elmondta, hogy a honvédek oda mennek, ahová hívják őket. Pilismaróton területvédelmi tartalékosok segítik majd a védekezést - tette hozzá. Az oktatás és az egészségügy mindezek mellett megfelelő módon működik. Köszönetet mondott Rétvári a polgárőröknek is.
A helyi védekezési kölktségeket az állam állja - mondta a miniszterehelyettes.
Rétvári Bence beszámolt arról is, hogy 2013 óta jelentős mértékű árvízvédelmi fejlesztés történt.
tMindezeknek az értéke 150 milliárd forint volt.
152 települést érintett a Duna-projekt elnevezésű árvízvédelmi projekt, ez 28 milliárd forinta került. 2022 júniusára fejeződött meg a Mosoni-Duna árvízvédelmi fejlesztése 30 milliárd forint értékben.
Láng István arról beszélt, hogy 35-40 centiméterrel alacsonyabb lesz az idei tetőzés a Dunán, mint 2013-ban. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgatója elmondta, hogy a társszervek nagyon jól működnek együtt, és így sikeres védekezést fognak végrehajtani.
Góra Zoltán, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság altárbornagya arról beszélt, hogy jelentős átcsoportosítás volt a szervezeten belül a védekezés miatt. A hivatásos tűzoltók 24-48 órás szolgálati rendben dolgoznak. Öt vármegyében (Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Veszprém, Pest és Vas vármegye) 24 -24 órás szolgálati rendszerre tértek át.
Érkezik az árvíz
A Szigetközbe lassan megérkezik az árvíz, a Duna többi szakaszán pedig továbbra is felkészülnek az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szakemberei az árra – mondta Siklós Gabriella. A Lajta esetében Mosonmagyaróvárnál elképzelhető, hogy meg kell nyitni a szükségtározót – tette hozzá. A szóvivő kitért arra is, hogy a Rába Győrnél magasan fog tetőzni, a Duna többi mellékfolyója közül a Morva az előre jelzettnél magasabb, a Vág pedig egy nagyon kicsivel kevesebb vizet hoz majd.
A Duna áradása miatt több utat is lezárták Komárom-Esztergom vármegyében olvasható az Útinform honlapján:
Ezen felül a 11-es főúton, Pilismarót térségében árvízvédelmi munkákat végeznek. Az 53-as és az 54-es km között csak a fél útpálya járható.
Pest vármegyében pedig két kerékpárutat is lezártak szintén a Duna áradása miatt:
A Duna magas vízállása miatt a lezárták a Győr-Moson-Sopron vármegyei 14-es főúton található Vámosszabadi ártéri hidat és ezzel együtt a határátkelőt is. A lezárás érinti a teljes közúti forgalmat, így az autósok Győr-Moson-Sopron vármegyében az M15-ös autóutat, Komárom-Esztergom vármegyében pedig a 13-as főúti Monostori-hidat használhatják kerülőútként.