Túlárazott szerződéseket kötött, milliókat fizetett haverjainak Magyar Péter

Vágólapra másolva!
Nemrég kiszivárgott a KEHI nem nyilvános jelentése, amely 2021-ben több hiányosságot is feltárt az akkor még Magyar Péter által vezetett Diákhitel Központnál. A kormányzati ellenőrzés során összesen 52, 2018 és 2020 között kötött, 1,4 milliárd forint értékű szerződést vizsgáltak, és kiderült, hogy több esetben ezek odaítélésekor nem volt valós verseny. A Magyar Fejlesztési Bank ezt követően 2022-ben már nem hosszabbította meg Magyar szerződését. Voltak esetek, amikor 100 ezer forintért egy egész oldalt, 244 ezer forintért pedig egy diát csinált meg egy cég a Diákhitel Központnak. Mint kiderült, Magyar Péter így osztogatott pénzt a haverjainak.
Vágólapra másolva!

A napokban derült ki, hogy a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) azt követően nem hosszabbította meg Magyar Péter szerződését, hogy a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) vizsgálata súlyos dolgokat leplezett le. Magyar Péter az ellene folyó vizsgálatot hónapokkal ezelőtt emlegette először, akkor azt hazudta, hogy az ő megfélemlítésére szolgál. Azonban a KEHI emberei összesen 52 szerződést vizsgáltak meg a 2018 és 2020 közötti időszakból, és rengeteg furcsaságot találtak ezekkel kapcsolatban.

Az általuk vizsgált tanulmányok értéke ugyanis sokszor nem állt arányban az ellenszolgáltatással, miután olyan triviális megállapításokra jutottak, amiket ingyen az internetről bárki letölthetett volna. Vagyis úgy fizetett ezeknek a cégeknek a Magyar által vezette Diákhitel Központ, hogy azok valós munkát nem végeztek, ezt pedig bizonyára ő maga is tudta.

Ahogy korábban megírtuk, a KEHI öt céget emelt ki a jelentésében

  • First Voice Kft., 
  • HYPERTEAM Kft.,
  • PlanB Magyarország Kft., 
  • MESTINT Kft. és a 
  • Think & Thank Management Kft.

A Think & Thank Kft. többségi tulajdonosa a Kondorkó POD Kft.-nek, amelynek ügyvezetője Trentin Balázs. Trentin pedig annak a Troia Media Kft.-nek a tulajdonosa, amely ugyan a KEHI jelentésében nem szerepel, de kapott megbízást a Diákhitel Központtól. 

Több céghez – a Troia Media Kft.-hez és a Think & Tank Management Kft.-hez is köze volt Trentin Balázs Lajosnak, aki információk szerint jelenleg Magyar Péter pártjának Pest vármegyei szervezésében aktív.

A PlanB pedig, ugyan mára megszűnt a cég, korábban oldalanként 100 ezer forintért cserébe írt tanulmányt, majd 244 ezer forintos diánkénti áron egy előadást is előkészített. 

Troia Media Kft.-vel a Központ 2021. december elején kötött szerződést, amelyben a cég azt vállalta, hogy nettó 13,34 millió forintért kiszámolja: a nemzetgazdaságra milyen hatással volt a diákoknak nyújtott hitelezés, illetve meg kellett becsülje, hogy az ezt követő három-öt évben milyen gazdasági hatások várhatóak. A vezetői prezentációt ráadásul december 23-e előtt meg kellett tartani, ami teljesen képtelenség. Egy ekkora munkát egyrészt ennyi idő alatt lehetetlen elvégezni, másrészt pedig Magyar Péter egy ilyen tanulmány miatt nyilván nem mond le a karácsonyozásról. 

Még egy példát említve, a Think & Thank Kft. egy évvel korábban kötött szerződést, szintén rendkívül szoros határidőre. A megbízás 14,7 millió forintról szólt, a munkát december 14 és 31 között kellett elvégezni. Közös a két esetben, hogy egyik sem érte el a 15 millió forintos határt, illetve mindkettőt az adott év utolsó napjaiban kötötték. Hadházy Ákos független képviselő szerint az összeg azért lett így meghatározva, hogy ne keljen közbeszerzést kiírni, míg a decemberi időzítés arra utalhat, hogy a Magyar Péter vezette állami cég ki akarta szórni az év közben megmaradt pénzt. Emellett mindkét vállalat Trentin Balázs Lajoshoz kötheti, aki jelenleg is Magyarnak dolgozik. 

Öt erős állítás a KEHI-jelentésből: így vezette Magyar Péter a Diákhitel Központot

Később kiderült az is, hogy a KEHI-jelentés szerint: 

1. Többszörösen túlárazott szerződések

„A megrendelt kutatások, elemzések, tanulmányok díjazása több esetben nem állt arányban az ellenszolgáltatással” – fogalmazott a KEHI. Például prezentációkészítés 244 ezer forint/dia áron, vagy 14,8 millió forintos kifizetés egy valós értékén 500 ezer forintos szolgáltatásért. De ugyanilyenek voltak a 14,5 millió forintért és 12,4 millió forintért megrendelt kérdőíves felmérések, amelyek kétmillióért is megrendelhetőek lettek volna. Akadt emellett kampány-lebonyolítás 14,7 millió forintért, amiben két Facebook-bejegyzés született, és a valós költség ennek a töredéke lehetett.

2. Kamu megbízások. Teljesen felesleges, fiktív szerződések

„Előfordul, hogy a megrendelt kutatások, elemzések triviális, az interneten számos helyen ingyenesen is elérhető megállapításra jutottak” – írták a KEHI-nél. Példaként hozható fel erre, hogy százezer forintot fizettek oldalanként olyan tanulmányért, amit az internetről másoltak.

3. Kamu ajánlatkérések. Valós verseny nem volt, eleve borítékolható volt a győztes

„Több esetben nem is volt valós verseny szerződéskötés előtt. Olyan cégeket kértek fel ajánlattételre, amelyek teljesítése eleve kétséges.” A KEHI felsorolt konkrét eseteket is, amikor az ajánlattételre felkért cégnek még csak honlapja sem volt, ajánlatot se nyújtottak be, láthatóan nem működő, referenciák nélküli társaságok voltak. A győztes vállalkozások között volt a Tisza Párttal ma is kapcsolatban lévő Trentin Balázs Lajoshoz köthető egyik társaság.

4. Magát nagyon jól fizette Magyar Péter

A vezérigazgató bére 2020-ban havonta 3,5 millió forint volt.

5. Nem a vállalat irányítása, hanem a kormányzati támogatások és intézkedések hozták az eredményt

A KEHI jelentéséből kiderült az is, hogy nem a menedzsment eredményes működése és a termékek népszerűsítése, hanem a járvány miatt bevezetett kormányzati támogatások és intézkedések, például a Diákhitel Plusz okozta a diákhitel-kihelyezés növekedését.

Az üggyel kapcsolatban a KEHI is kiadott egy nyilatkozatot, miszerint az érintett törvény alapján tanácsadó tevékenységet folytatott a Diákhitel Központ Zrt. működése és gazdálkodása tárgyában. A tanácsadó tevékenység eredményeként a KEHI véleményt készített és a tanácsadói tevékenységet lezárta. Az ügyben ellenőrzési jelentés nem készült, a KEHI a vélemény elkészítésével a jogszabályi kötelezettségeinek eleget tett.

A Diákhitel Központ Zrt. gazdálkodásával kapcsolatban jelenleg nyomozás van folyamatban, melyben a tanácsadó tevékenységről készült vélemény és a kapcsolódó szerződések a nyomozó hatóság rendelkezésére állnak  

- közölte a KEHI. 

Gulyás Gergely is megszólalt Magyar Péter túlárazott szerződéseiről. Szerinte a diszkópolitikuson látszik az álszentség, hiszen miközben a nyilvánosság előtt bizonyítékok nélkül vádaskodik, korrupcióval vádolja a kormányt, közben ezek a vádak éppen Magyar Péterre vonatkozóan látszanak megalapozottnak.

Az Átlátszó arról írt, hogy 

bár a menedzsment elköltött közel félmilliárd forintot hirdetésekre, reklámokra és tanácsadásra, a megrendelt kutatások, elemzések és tanulmányok díjazása több esetben nem állt arányban az ellenszolgáltatással.

Korábban pedig megírtuk, hogy olyan is előfordult, hogy triviális, az interneten számos helyen ingyenesen elérhető megállapításokra jutottak, illetve olyan cégeket kértek fel ajánlattételre, amelyek teljesítési képessége eleve kétséges volt. A vizsgálatból kiderült, hogy egy interneten többnyire ingyenesen elérhető tartalomból összeállított tanulmány oldalanként százezer forintba került, és összesen négymilliót fizettek ki rá, egy 18 diából álló előadás pedig 4,4 millióba került Magyaréknak.

A teljes KEHI-jelentést most az Átlátszó is közzétette: ITT lehet belelolvasni.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!