Kiszelly Zoltán az Origo kérdésére a budapesti csúcstalálkozóval kapcsolatban elmondta, hogy alapvetően az amerikai elnökválasztás eredményének ismeretében gyűltek össze Európa vezetői Budapesten – és talán ez a legfontosabb –, hogy közösen tudják értékelni az amerikai emberek döntését. A szakértő szerint az első reakciókban az látszódik, hogy merre fordul Európa: az amerikaik döntöttek, és most két lehetőség van.
A Századvég politikai elemzési igazgatója szerint az első lehetőség, hogy folytatják a mainstream politikát, sajnos ez Brüsszelben, Párizsban, Berlinben látszik; tehát ők folytatják a háborút, és előveszik azokat a terveket, amelyekkel át akarják vészelni a Trump-elnökséget. Már meg is hoztak bizonyos döntéseket: februárban az Unió részéről 50+20 milliárd eurót Ukrajnának megszavaztak; és a NATO részéről a Rammstein formátumot átveszi a NATO; illetve egyszeri 40 milliárd eurót adnak Ukrajnának.
Tehát a mainstream, és a legtöbb európai kormány is – ahol szivárványkoalíció van –, ebbe az irányba menne, vagyis továbbra is háborúzna. Zelenszkij most azt kérte Budapesten, hogy ezt folytassák.
A másik út pedig az lenne Kiszelly Zoltán szerint, amit Orbán Viktor miniszterelnök mond: hogy ne a háborút folytassák, hanem keressék a háború lezárásának lehetőségét. Donald Trump győzelmével ennek nemzetközileg nőtt az esélye, ugyanis Európán belül vannak többségben a háborúpárti kormányok. Kiszelly Zoltán meglátása szerint a nyugati világon belül most már Magyarország, Szlovákia, a Vatikán és az USA akarja a békét, plusz a globális dél, de Brüsszel, az EU és a NATO nem akarja, és ők már felkészültek a következő öt évre, ezért nem valószínű, hogy a Nyugaton egyhamar fordulat következik be.
Kiszelly Zoltán azt is elmondta, hogy a pénteki tárgyalások fő témája az európai versenyképesség volt, ami azért fontos, mert Orbán Viktor az NKE tanévnyitóján már beszélt az európai versenyképességről és a magyar gazdasági semlegesség jelentőségéről. A Mario Draghi-féle diagnózissal mindenki egyetért, azonban a gazdasági válság kezelésében már nincs egyetértés.
Draghi azt mondja, hogy 750-800 milliárd euró hitelt kell felvenni évente, és azt beletolni a gazdaságba. Ez a délieknek jó, de a nettó befizetők nem szeretnének hitelt felvenni, sem a németek, sem a hollandok, sem az osztrákok. Tehát úgy tűnik, a diagnózisban egyetértés van, a megoldásban viszont nincs.
Kiszelly Zoltán azzal kapcsolatban, hogy pénteken megállapodtak a versenyképességi paktumban, azt mondta, hogy
a soros magyar elnökség számára óriási siker, hogy elfogadták a versenyképességi nyilatkozatot, amely kifejezetten a Draghi-jelentésre adott reflexió. Óriási eredmény ez, mert az uniós vezetők így meghatározzák, hogy a recesszióból milyen irányban akarnak kilábalni. Ez óriási eredménye a magyar elnökségnek tehát. Ez a következő öt évre biztosítja a versenyképességi program kereteit.
A baloldali sajtó híresztelései kapcsán az elemző azt mondta, hogy a magyar kormány nincs elszigetelődve, és ezt cáfolja például az, hogy most Európában Trump Magyarországgal van a legjobb viszonyban.
Hogyan lennénk elszigetelődve, amikor a nyugati világ vezető hatalmával, a szabad világ vezetőjével Orbán Viktor beszélt először a megválasztása után, ráadásul Orbán Viktor példaként szolgál a határvédelemben, a migráció kezelésében, és a hagyományos értékek védelmében is?
Amit látunk, hogy minden kormányváltás után újraformálódnak a szövetségi rendszerek, míg a Biden-kormányzattal konfliktusos volt a viszony, addig a Trump-kormányzattal jó lesz a kapcsolat a legtöbb kérdésben – mondta Kiszelly.
Sosom voltunk elszigetelődve, mert az ukrajnai kérdésben a világ kétharmada azt gondolja, mint mi. Azért fogadták nemrégiben Orbán Viktort a békemissziója keretében Kínában és más helyeken is, mert látják, hogy békepárti, és ők is békét akarnak.
Kiszelly elmondta: a békepártiak azt akarják, hogy legyen vége a háborúnak, csökkenjenek az energiaárak, a gabonaárak, a hitelkamatok, ezt Egyiptomtól Indiáig, Pakisztánban, és más helyeken, ahol várják az ukrán és orosz gabonát, mindenki tudja, ha vége lesz a háborúnak, akkor olcsóbbak lesznek az árak, és akkor jobb lesz a gazdaságnak. Ezzel sajnos az európaiak nem törődnek. Mindenesetre ez a két budapesti nap óriási sikert hozott a magyar soros elnökségnek és a magyar kormánynak is, amely fel tudta mutatni a béke és a gazdasági kilábalás lehetőségét az európaiaknak.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEINK