A Századvég Alapítvány minden évben lefolytatja azt az egyedülálló közvélemény-kutatását, melyben mintegy 28 ezer fős mintán mérik kutatóik a kontinens országainak konjunktúraérzetét, az országok állampolgárainak viszonyulását az egyes nemzetközi és európai trendekhez. A legutóbbi mérés tanulságos eredményeket hozott az európai vidék-nagyváros viszonylatban, az aktuálisan leginkább sorsdöntőnek tekinthető társadalmi kérdésekhez való viszonyulásban.
A kutatás célja a Századvég Alapítvány meghatározása szerint:
Hidvégi Áron a kutatás eredményeinek ismertetése előtt felidézte, hogy a 2022-es eredményeik szerint akkor négy nagy egyetértési alakult ki az európai országok társadalmai között. Ez a négy pont a kontinens keresztény kultúrájának megőrzésére, a családok védelmére és a gyerekvállalás támogatására, a gyerekek LMBTQ-tartalmaktól történő megóvására, valamint a Kínával való békés gazdasági együttműködés kialakítására vonatkoztak.
A fő egyetértési pontok a 2023-2024-es kutatási eredményekben is kirajzolódtak, sőt, ezek egyike az időközben megváltozott környezetben is (a szomszédban zajló háború, a közel-keleti konfliktusok) továbbra is Európa lakossága számára az egyik legfontosabb. A kutatás eredményei szerint Európa lakossága az orosz-ukrán háború mielőbbi lezárását, valamint
azt tartja a legfontosabbnak, hogy a kontinens országai ne küldjék katonáikat az Ukrajnában zajló háborúba.
Emellett a közvélemény-kutatás szerint az országokban a többség úgy gondolja, hogy a háborún az EU veszít, mert az Oroszország elleni gazdasági szankciók nem hozták a várt eredményt, miközben Kína és az Egyesült Államok a háború nyertesei közé tartozik. Negyedik fő egyetértési pontként pedig Európa lakossága változatlanul úgy gondolja, hogy – szemben a politikai színtéren megjelenő állásponttal – Kínával a békés gazdasági együttműködésre kell törekedni.
Hidvégi Áron szerint legutóbbi kutatásuk eredményei alapján azonban nem csak az egyetértési pontok láthatók Európa országainak társadalmi között, hanem az is, hogy a kontinens sorsát alapvetően meghatározó kérdések megítélésében óriási különbségek vannak város és vidék vonatkozásában.
Hidvégi Áron kiemelte: kutatási kérdéseik alapján Európa vidéke racionálisabbnak tűnik a nagyvárosi lakossághoz képest, ami ugyanakkor azt a sajátos együttállást eredményezi, hogy a vidéki lakosság az adatok alapján borúlátóbbnak tűnik a városi emberekéhez képest.
Európában a Századvég konjunktúramérése alapján a háborúnak van „a legkomolyabb lenyomata” Hidvégi Áron szavai szerint. A kutató ezzel kapcsolatban aláhúzta, hogy
2022-ben még az akkor indult háború kapcsán a biztonsági kockázatok miatt csökkent a mérőszám, ám ezt követően, a friss eredmények szerint a konjunktúraérzet a háborúhoz köthető gazdasági válságok miatt csökken.
Hidvégi Áron szerint mindez az általuk vizsgált kérdésekben is megmutatkozik. Így például az Ukrajnából származó génmódosított gabona importjának megítélésében, melyet az európai országok a dominán vélemények átlaga szerint elítélnek (52 százalék a válaszok alapján), köztük olyan országok is védik a saját piacukat, melyek egyébként más formában élen járnak Ukrajna támogatásában a háború kapcsán (például Lengyelország).
A legfontosabb ukrán mezőgazdasági terméknek számító gabona EU-s importjának megítélése a vidéki lakosság körében mutat magasabb arányt, ugyanakkor szintén a vidéki lakosság az, amelynek tagjai magasabb arányban vélik úgy, hogy a közeljövőben az EU gazdasági helyzete romlani fog. Ennek aránya egyébként EU-s szinten 48 százalék, míg pusztán 21 százaléka gondolja új a lakosságnak, hogy a kontinens gazdasági helyzete erősödni fog.
Hasonló eredmények születtek a kutatásban az infláció letörésére és az energiaárak megfékezésére tett EU-s erőfeszítések megítélésében, melyben szintén a vidék látja úgy, hogy az EU gyengébben szerepelt. Hidvégi Áron szerint az EU-s direktíva a gázkazánok 2040-ig szóló betiltására, valamint a belsőégésű motorral szerelt járművek értékesítésének 2035-re tervezett leállítása szintén többségi nemtetszést von maga után, ezen belül pedig Hidvégi szerint a vidékiek fogalmaznak meg inkább kritikát az EU országaiban.
Hidvégi Áron ezután kitért a kutatássorozat egyik alapvető témájának, a migrációnak a megítélésére vonatkozó friss eredményekre.
Vidéken még megtalálható az, amit leginkább talán egészséges életösztönnek lehet vezetni
– fogalmazott Hidvégi Áron annak kapcsán, hogy a migrációt az európai államok lakossága átlagosan inkább negatívan ítéli meg (a megítélés csupán két országban pozitív), ezen belül is főként a vidéki lakosság elutasító azzal kapcsolatban.
A Századvég Alapítvány elnökhelyettese ennek kapcsán kitért arra a kérdésre is, hogy eredményeik szerint a bevándorláshoz kapcsolódóan az EU-ban inkább kedvezőtlenek a tapasztalatok. A kutatásban részt vevők
A vidék társadalma ebből a szempontból is racionálisabb, így nem meglepő az sem, hogy az iszlám gyökerű terrorizmussal kapcsolatban is a vidékiek körében nagyobb az aggodalom.
Érdekes, hogy a kutatás eredményei szerint a válaszadók mintegy 63 százaléka törekszik a Tízparancsolat betartására, miközben vallási eseményeket a lakosság többsége (58 százalék) szinte soha nem látogat vallási eseményeket.
A vallásos magatartásban szintén a vidék az erősebb, ahol nagyobb arányban tartják a hagyományokat és őrzik vallásos meggyőződéseiket.
A vidék-nagyváros viszonylat jobb megértésében az egyik legérdekesebb kategória a kutatásban a patriotizmus, illetve az életvitelhez kapcsolódó mobilitási vággyal, azaz a költözéssel. Hidvégi Áron kitért rá:
a kutatásban részt vevők 75 százaléka elsősorban a saját országához tartozónak vallja magát, és csak 21 százaléka európainak.
Ebben is a vidékiek körében magasabb a saját országhoz tartozást elsődlegesen megnevezők aránya.
Ehhez pedig tanulságos, elgondolkodtató adatot jelent, hogy a Századvég Alapítvány kutatási eredményei szerint lényegében „Európában szinte mindenütt vonzó a vidéki életforma.” Azaz a lakosság jelentős része – ha lehetősége lenne költözni – elsősorban a vidéket választaná céljául, és nem a nagyvárost.