A társasházi tulajdon lényege, hogy bizonyos épületrészek külön tulajdonban, mások pedig közös tulajdonban vannak, és használatuk a tulajdonostársak közötti megállapodás szerint valósul meg.
A klasszikus tulajdonosi jogosítványok a tulajdonostárs külön tulajdon vonatkozásában a többi tulajdonostárs jogainak és törvényes érdekeinek sérelme nélkül gyakorolhatók. Ilyen tulajdonosi jogosítvány a birtoklás, a használat, a hasznok szedése és a rendelkezési jog.
Mi a teendő, ha megsemmisül?
A társasházi külön tulajdonban álló ingatlan megsemmisülésének a megállapítása iránti perben a jogerős részítélet ellen előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán indított felülvizsgálati eljárásban a Kúriának arról kellett döntenie, hogy részítélettel elbírálható-e az ingatlan megsemmisülésével kapcsolatos megállapítási kereset.
Ezzel összefüggésben arra a kérdésre kellett választ adni, hogy ha a külön tulajdonban álló ingatlan megsemmisül, akkor annak volt tulajdonosa a közös tulajdoni hányadok tekintetében továbbra is tulajdonostársnak minősül-e.
Továbbra is megilleti
Az ügyben hozott jogerős részítélet az elsőfokú bíróságnak a fenti elsődleges kereseti kérelmét elutasító részítéletét helybenhagyta. A Kúria a jogerős részítéletet hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította.
Az ügyben a következőket fejtette ki: a társasházi külön tulajdonban álló ingatlan megsemmisülése után az ahhoz tartozó közös tulajdoni hányad a volt tulajdonostársat továbbra is megilleti, a megsemmisülés ténye a közös tulajdoni hányadokban a törvény erejénél fogva nem eredményez változást.
Az egyes kereseti kérelmek csak egységesen bírálhatóak el
Ha a többi tulajdonostárs a külön tulajdonban állt ingatlanhoz tartozó és azzal együtt nyilvántartott tulajdoni hányadot meg kívánja szerezni, akkor a bíróságtól kérniük kell a külön tulajdonban álló ingatlan megsemmisülése tényének a megállapítását, a közös tulajdon megváltás ellenében történő megszüntetését és az alapító okiratnak a kialakult természetbeni és tulajdoni viszonyoknak megfelelő módosítását.
Az adott esetben az egyes kereseti kérelmek csak egységesen bírálhatók el, részítélet meghozatalának nincs helye. A keresetlevélhez csatolni kell a megsemmisülés (lebontás) tényét igazoló hatósági bizonyítványt, változási vázrajzot, valamint a módosításokat tartalmazó alapító okirat tervezetét.