Dr. Turzó Tamara és dr. Simon Péter kifejtették: az energiahatékonysági törvény alapján főszabály szerint a nagyvállalatok kötelesek energetikai auditálásra. Nagyvállalatnak, az összes foglalkoztatotti létszám, az éves nettó árbevétel, illetve a mérlegfőösszeg figyelembevételével, a KKV törvény szerint mikro-, kis- és középvállalkozásnak („KKV") nem minősülő vállalkozások tekintendőek.
Azaz, főszabály szerint, a KKV törvény alapján KKV.-nak nem minősülő valamennyi vállalkozás köteles energetikai auditálást végeztetni. A nagyvállalati minőség megítélése során az adott vállalkozás kapcsolódó vállalkozásainak és/vagy partnervállalkozásainak (amennyiben léteznek ilyenek) adatait szintén figyelembe kell venni.
Az a vállalkozás, amelyben az állam vagy az önkormányzat közvetlen vagy közvetett tulajdoni részesedése meghaladja a 25 százalékot, szintén nagyvállalatnak minősül, a KKV törvény szerinti kivételekkel. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal („MEKH") 2015. szeptember 16-án közzétett energiahatékonysági tájékoztató anyaga további hasznos segítséget nyújt a nagyvállalati minőség meghatározásához.
Első alkalommal 2015. december 5-ig, ezt követően négyévente szükséges elvégeztetni a kötelező energetikai auditálást – hangsúlyozták az Ormai és Társai CMS Cameron McKenna Ügyvédi Iroda szakértői.
Korábbi energetikai audit beszámítható
Az energetikai auditálási kötelezettség teljesítettnek minősül, ha a nagyvállalat a 2012. december 4-e és 2015. december 5-e közötti időszakban olyan személlyel végeztetett el energetikai auditálást, aki megfelel a (szakmai vizsga kivételével) az energiahatékonysági törvény és végrehajtási rendelete által az energetikai auditorokra vonatkozóan előírt követelményeknek, de az energetikai auditori névjegyzékben nem szerepel.
A korábbi energetikai audit beszámíthatósága érdekében bizonyos esetekben szükségessé válhat annak vizsgálata, hogy a korábbi energetikai auditot készítő energetikai auditor szakképzettsége egyenértékűnek és/vagy szakmai gyakorlata elfogadhatónak minősül-e.
Így kétség esetén javasolt 2015. december 5-e előtt a MEKH-hel kapcsolatba lépni a korábbi energetikai auditot készítő energetikai auditor szakképesítésének egyenértékűsége és/vagy szakmai gyakorlata elfogadhatóságának tisztázása érdekében – tanácsolta dr. Turzó Tamara és dr. Simon Péter.
Szankciók
Amennyiben a nagyvállat nem teljesíti a kötelező energetikai auditálást a MEKH felhívása ellenére az energiahatékonysági törvényben előírt határidőn belül, vagy az együttműködési kötelezettségét a kötelező energetikai auditálás ellenőrzése során, legfeljebb tízmillió forint bírsággal sújtható.
A MEKH 2016. december 31-ig nem szab ki bírságot a kötelező energetikai auditálás teljesítésének elmaradása miatt.
Az energiahatékonysági törvény lehetővé teszi az energetikai auditor és/vagy energetikai auditáló szervezet bírságolását szakszerűtlen vagy valótlan tartalmú energetikai audit esetén, illetve bizonyos esetekben akár meg is tilthatja számukra az auditálási tevékenység folytatását – figyelmeztettek végezetül az Ormai és Társai CMS Cameron McKenna Ügyvédi Iroda szakértői.