Dr. Bekk Judit kifejtette: a sztrájkban való részvétel mindig önkéntes, a részvételre vagy épp a tartózkodásra senki sem kényszeríthető. Mindenkinek jogában áll önállóan eldönteni, hogy él-e ezzel a lehetőséggel, vagy meghagyja a „lázadást” másoknak.
Ha a sztrájk megtartására jogszerűen kerül sor, az abban résztvevő dolgozókkal szemben a munkabeszüntetés befejezése érdekében kényszerítő eszközt a törvény értelmében még a munkáltató vagy épp a hatóság sem alkalmazhat.
Kötelező az együttműködés
Habár a sztrájk az igényérvényesítés egy igen látványos formája, nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a sztrájk során a munkáltatónak és a munkavállalóknak együtt kell működniük: egyeztetéseket kötelesek folytatni, tárgyalniuk kell egymással a vitás kérdések mielőbbi rendezése érdekében, és nyitottnak kell lenniük megállapodás megkötésére is.
Csakúgy, mint más jogokkal, a sztrájkkal sem szabad visszaélni – figyelmeztetett a D.A.S. JogSzerviz szakértője.
Munkabeszüntetést a munkavállalók akkor kezdeményezhetnek, ha valamely vitatott kérdést illetően kialakult munkaügyi vitában az egyeztető eljárás 7 napon belül nem vezet eredményre, vagy az egyeztető eljárás a sztrájkot kezdeményezőnek fel nem róható okból nem jött létre.
Munkabeszüntetést – mintegy figyelmeztető jelleggel - már az egyeztetés ideje alatt is lehet tartani, legfeljebb egy alkalommal, és ennek időtartama nem lehet hosszabb 2 óránál.
A munkáltatónak és a munkavállalóknak – érthető okokból - a sztrájk ideje alatt gondoskodniuk kell a személy- és a vagyonvédelemről is.
Ami megillet, és ami nem a sztrájk ideje alatt
A munkabeszüntetés céljából és természetéből adódóan a sztrájk kezdeményezése, illetve a jogszerű sztrájkban való részvétel nem minősül a munkaviszonyból eredő kötelezettség megsértésének, így emiatt a dolgozóval szemben hátrányos intézkedés sem tehető.
Sőt, a jogszerű sztrájkban résztvevő dolgozót megilletik a munkaviszonyból eredő jogosultságok is – hangsúlyozta dr. Bekk Judit.
A sztrájk miatt kiesett munkaidőre azonban főszabály szerint – kivéve, persze ha a munkáltatóval ettől eltérő megállapodást kötött - a dolgozót díjazás és a munkavégzés alapján járó egyéb juttatás nem illeti meg.
A munkaviszonyhoz kapcsolódó társadalombiztosítási jogokra és kötelezettségekre továbbra is a társadalombiztosítási jogszabályok lesznek irányadóak azzal, hogy a jogszerű sztrájk időtartamát szolgálati időként figyelembe kell venni.
Az általános rendelkezések után érdemes megnézni, hogy kik nem élhetnek a sztrájk jogával, továbbá hogy mi alapján határozzák meg a még elégséges szolgáltatást.
(A D.A.S. JogSzerviz szakértőjével készült írás második részét hamarosan közöljük – a szerk.)