Dr. Égertz Andrea kifejtette: az új szabályozás szerint az építési engedélyezés helyett csupán bejelentési kötelezettség alá eső lakóépületek kivitelezésénél az építésztervezőnek és a kivitelezésben részt vevőknek felelősségbiztosítással kell rendelkezniük.
A felelősségbiztosítás tartalmi elemeit és a biztosítások meglétének ellenőrzésére vonatkozó szabályokat részletező kormányrendelet azonban még nem jelent meg, így a lakóépületek kivitelezésére és tervezésére leszerződött vállalkozások nehéz helyzetben vannak a tekintetben, hogy szeptembertől milyen követelményeknek is kell majd megfelelniük.
A változtatások indoka
A szabályozás indoka, hogy az érintett lakóépületek körében januártól nem kell építési engedélyt kérni, csak a bejelentési kötelezettséget kell teljesíteni. Mivel ezek az építkezések kikerülnek az építésügyi hatóság felügyelete alól ezért ezzel párhuzamosan megnő a műszaki tervező és a kivitelező felelőssége – mutatott rá a Kovács Réti Szegheő Ügyvédi Iroda szakértője.
A probléma ugyanakkor ott jelentkezik, hogy az érintett piacon dolgozó kivitelezők sokszor még írásbeli szerződéssel sem rendelkeznek, illetve a kivitelezést a tulajdonosok maguk végzik.
Ezért a kötelező felelősségbiztosítás megdrágíthatja az érintett piacon dolgozó kivállalkozások kivitelezési árait, ugyanis ezt a vállalkozók a vállalkozási díjaikban érvényesíteni fogják.
Az ÉVOSZ javaslata
Drágíthatja a kivitelezést az is, hogy az új szabályozás szerint mind a tervezőnek mind pedig a kivitelezőnek külön felelősségbiztosítással kell rendelkeznie. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) becslése szerint egy 100 milliós ingatlannál havi 50 ezer forint körül alakulhat a biztosítás költsége.
Az ÉVOSZ javaslatot nyújtott be a Miniszterelnökséghez annak érdekében, hogy a gyakorlati problémákat az új kormányrendelet kezelni tudja.
A javaslatok között szerepel, hogy ezeknél a lakóingatlanoknál csak a generálkivitelezőt terhelje a kötelező felelősségbiztosítás, illetve ha a tulajdonos végzi a munkát, akkor ő is feleljen a hibákért, vagy harmadik személyeknek okozott károkét.
Érdemes figyelni és érdeklődni
Érdemes ezért figyelni a jogszabályokat, illetve a biztosító társaságoknál is érdeklődni annak érdekében, hogy szeptembertől az építési törvény hatályos rendelkezésinek mind a kivitelezők, mind pedig a tervezők megfeleljenek – tanácsolta végezetül dr. Égertz Andrea.