A Ptk. szerint a házasulók és a házastársak egymás közötti vagyoni viszonyaikat a házassági életközösség időtartamára házassági vagyonjogi szerződéssel rendezhetik, azonban ha ezt nem tetszik, akkor automatikusan az úgynevezett törvényes vagyonjogi rendszer lép hatályba, melynek alapján a házastársak közös vagyonába tartoznak azok a vagyontárgyak, amelyeket a vagyonközösség fennállása alatt együtt vagy külön szereznek.
A közös vagyonhoz képest minőségileg eltérő az úgynevezett különvagyon, melynek elemei nem képezik a közös vagyon részét.
Külön vagyon, közös vagyon
A Barkassy Grünfeld Ügyvédi Iroda szakértője szerint elég csak pár példát említeni: így például a házastárs különvagyonához tartozik a házastársi vagyonközösség létrejöttekor meglévő, vagy a házastársi vagyonközösség fennállása alatt általa örökölt, vagy részére ajándékozott vagyontárgy és a részére nyújtott ingyenes juttatás.
Ugyanakkor hiába tartozik példának okáért a család második generációja tagjának ajándékozott üzletrész az adott házastárs különvagyonába, a vállalkozás eredményeként realizált osztalék már közös vagyonnak minősül, hiszen a különvagyonnak az a haszna, amely a házassági életközösség fennállása alatt a kezelési, fenntartási költségek és a terhek levonása után fennmarad, szintén közös vagyon.
Ilyen esetben csupán az osztalék válik közös vagyonná, ám amennyiben nem öröklés vagy ajándékozás útján szerzi meg a családi vállalkozás üzletrészének tulajdonjogát, hanem példának okáért életjáradéki szerződés, vagy üzletrész adásvétel keretében, akkor már nem csupán a vállalkozás haszna, de az üzletrész tulajdonjoga is közös vagyonnak minősül.
Ennek következtében például megtörténhet a következő eset. A Ptk. értelmében, a házasság felbontása esetén a bíróság a nem tag házastársnak csak akkor juttat a családi vállalkozásban vagyoni hányadot, ha e részesedés értékének kiadása más módon - például készpénzben, vagy más vagyontárgyak útján - nem oldható meg.
Ám egy sikeres, nagyra nőtt, így következésképpen rendkívül értékes vállalkozás esetén könnyedén elképzelhető, hogy nincs olyan egyéb vagyonelem, mely által teljesíthető volna ez a törvényi előírás – emelte ki dr. Korim Balázs.
A volt házastárs ennek köszönhetően nem csupán a házasság fennállása alatt, a vállalkozás eredményéből felhalmozott vagyon tekintetében, de maga a családi vállalkozás vonatkozásában is tulajdonosként kerülhet ki a vagyonmegosztásból.
Ráadásul ilyen esetben, a családi vállalkozás tagjainak, köztük a volt házastárs családtagnak is olyan személlyel kell együttműködnie a cég keretein belül, akivel feltehetően kifejezetten rossz viszonyt ápolnak.
A házassági vagyonjogi szerződésben rejlő lehetőségek
Az alapkoncepció értelmében a házassági vagyonjogi szerződés lehetőséget teremt a házasulóknak és a házastársaknak arra, hogy vagyoni viszonyaikat szabadon rendezzék, azaz, a fentiekben vázolt törvényes vagyonjogi rendszer helyett, az egyedi viszonyoknak megfelelő struktúrát alakítsanak ki, családi vállalkozások esetében például kifejezetten ügyelve a családi vállalkozás integritásának védelmére.
A házassági vagyonjogi szerződésben a házasulók és a házastársak maguk határozhatják meg azt a vagyonjogi rendszert, amelyet életközösségük időtartama alatt a vagyoni viszonyaikra alkalmazni kell, vagyonuk meghatározott részei tekintetében különböző vagyonjogi rendszereket köthetnek ki és eltérhetnek a vagyonjogi rendszerek törvényben foglalt szabályaitól is.
A Ptk. kétféle vagyonjogi rendszer kereteit szabályozza. Természetesen a választott rendszert tartalommal a felek és az őket körülvevő személyes és gazdasági környezet alapján kell a részletszabályok útján, optimális módon megtölteni. A közszerzeményi rendszer esetében az életközösség fennállása alatt vagyon-elkülönítés áll fenn a felek tekintetében, ebben az időszakban ők önálló vagyonszerzők.
Ez a megoldás bizonyos elemeiben azonban nagyban hasonlít a főszabályként érvényesülő vagyonközösségi rendszerre a vagyonmegosztás tekintetében. Így a házastársat a közszerzeményi vagyon fele része illeti meg. Fontos kivétel azonban, különösen a családi vállalkozások esetében, hogy a házastárs nem tarthat igényt a másik házastárs gazdasági társaságbeli részesedésére – hangsúlyozta a Barkassy Grünfeld Ügyvédi Iroda szakértője.
A házastársak házassági vagyonjogi szerződésükben a törvényes vagyonjogi rendszert teljesen vagy meghatározott vagyonszerzések, vagyontárgyak, terhek és tartozások tekintetében ki is zárhatják. A vagyon-elkülönítési rendszerben a házassági életközösség fennállása alatt a házastársak vagyonukat önállóan használják és kezelik, azzal önállóan rendelkeznek, és tartozásukért önállóan felelnek, ez alól csupán a közös háztartás költségei, illetve a gyermekek megélhetéséhez, felneveléshez szükséges kiadások közös viselése képez kivételt.
Főszabályként tehát a Ptk. e vagyonjogi rendszereket intézményesíti, ugyanakkor lehetővé teszi a házasulók és házastársak számára, hogy az életközösség fennállása idejére, illetve a jelen téma szempontjából talán még fontosabb módon a házasság megszűnésének esetére rendezzék vagyoni viszonyaikat.
Mindez pedig lehetővé teszi a családi vállalatok tagjai számára is, hogy olyan szerződéses rendszert építsenek ki, amely mind a házasság fennállása alatt, mind pedig válás esetére védelmet nyújt a családi vállalkozás számára, akár a gazdasági tevékenység eredményének, akár a vállalkozás tulajdonjogának a család kezében tartását biztosítva – mutatott rá végezetül dr. Korim Balázs.