Itt két iskola van. Ha a fiókban mélyen ott lapul nagyi régi perecszaggatója, akkor akár a tésztát is készíthetjük magunk, ebben az esetben a retro csokis perecről beszélünk. Ennek elkészítése nagyjából egy órát vesz igénybe.
Ha ennél rövidebb idő alatt szeretnénk letudni az egészet, akkor nem kell se tészta, se szaggató, csak egy csomag sós perec – vagy sótlan, ízlés szerint –, a csoki és néhány díszítő cukorka.
Hozzávalók:
Csokimázhoz:
Elkészítése:
Először keverjük össze egy tálban a lisztet a kakaóporral. Ezután adjuk hozzá a tojást és az összes többi hozzávalót és gyúrjuk jól össze egy tésztává. Lisztezett deszkán nyújtsuk ki nagyjából fél cm vastagságúra, majd a perecszaggatóval kiszaggatott pereceket tegyük rá egy sütőpapírral bélelt tepsire és 180 fokos előmelegített sütőben süssük készre 15 perc alatt. Amíg a perecek hűlnek, vízgőz felett egy tálban olvasszuk fel a csokoládét és keverjük hozzá az olajat. Sütőpapírra helyezzünk egy rácsot és a csokiba mártott pereceket így tegyük a rácsra, majd hagyjuk, hogy a csokoládé megdermedjen rajta.
Villámgyorsan elkészül és azoknak igazán jó választás, akik szeretik a sós-édes finomságokat és mivel az alapja a perec formájú ropi, így nagyon nehéz abbahagyni a fogyasztását. Bármilyen dekorcukorral adhatunk neki extra díszítést.
Hozzávalók:
Díszítéshez (opcionális):
Elkészítés:
Semmi más dolgunk nincs, mint a csokoládét vízgőz felett felolvasztani egy tálban. A pereceket ezután mártsuk a felolvasztott csokoládéba, majd helyezzük sütőpapírral bélelt tálcára. Ízlés szerint ezután díszíthetjük a dekorcukorral is. Miután a csoki megszilárdult, már fogyasztható is.
Az előbbihez hasonlóan ez is egy pofonegyszerű, ám annál mutatósabb harapnivaló. Ez a fajta ropi leginkább külföldön népszerű, ott bármelyik boltban hozzájuthatunk a kész termékhez is. Kinézete csak a fantáziánkra van bízva, a hatás biztosan nem marad el. Készíthetjük sós, vagy sózatlan ropiból, fehér, tej- vagy étcsokoládéból.
Hozzávalók:
Díszítéshez (opcionális):
A csokoládét vízgőz felett olvasszuk fel egy tálban. Ha a csoki felolvadt, a tálat a tűzről levéve tegyük félre és ebbe mártsuk bele a ropikat egyenként. Egy pohárba, vagy kisebb lábasba sorakoztatva várjuk meg, míg a csokoládé egy picit megdermed. Ezután tetszés szerint forgassuk bele a dekorációs elemekbe, vagy készítsünk hozzá a mézeskalácshoz hasonló mázat és ezzel díszítsük.
A kompozíciónk talán úgy lesz teljes, ha a villámgyorsan elkészült ropik és perecek mellé azért a hagyományos nassolnivalót sem hagyjuk ki. A mézeskalács nem csak vendégvárónak tökéletes, de egy kis ajándék is lehet a vendégeink számára. Sőt, ha van egy kis időnk és alapvetően szeretünk karácsonyi kis ajándékcsomagokat készíteni, akkor ezeket a finomságokat akár egybe is csomagolhatjuk, így nem csak vendégváró lesz belőle, hanem egy üde, házilag készített kis ajándékcsomag, amit bizonyosan mindenki értékel majd.
Hozzávalók a mázhoz:
Elkészítése:
Keverjük össze alaposan a lisztet, a porcukrot, a szódabikarbónát és a fűszereket egy tálban. Tegyünk bele egy egész tojást és két sárgáját, a maradék tojásfehérjét pedig tegyük félre a mázhoz. A puha margarint is adjuk a tésztához, majd a felmelegített mézet. Addig gyúrjuk, amíg rugalmas tésztát nem kapunk. A tészta akkor tökéletes, ha már elválik az edény falától. Hagyjuk pihenni.
A pihentetés után osszuk több részre a tésztát, majd egyenként nyújtsuk ki nagyjából fél cm vastagságúra. Szaggassuk ki belőle a formákat és helyezzük sütőpapírral bélelt tepsibe, de ne szorosan, mert sülés közben még nő a méretük. Előmelegített sütőben 180 fokon süssük pár percig, amíg egyenletesen aranybarna nem lesz. A mézeskalács akkor lesz szép fényes, ha a sütést követően tojásfehérjével bekenjük.
A díszítő fehér mázhoz a megmaradt tojásfehérjét félig verjük fel egy robotgéppel, majd apánként adjuk hozzá a 30 dkg porcukrot. Addig verjük fel a tojásfehérjét a porcukorral, amíg kemény, csillogó habot nem kapunk. Tetszés szerint írhatunk ezután a mézeskalácsokra.