Átmenetileg ugyan, de mégis lehet a hagyományos volfrámszálas fényforrásokat kapni két hazai hipermarketlánc áruházaiban. Átlátszó burájú 100-as izzót 2009. szeptember 1. óta nem lehet gyártani az Európai Unió területén, és a raktárkészletek kimerülése után elvileg el kellett volna tűnnie a polcokról ennyi idő alatt. Sőt, 2012 szeptemberétől már 40-es izzókat sem lehet gyártani az EU-ban.
2013 elején mégis olyan reklámokat láthatunk, amelyekben ott virítanak a régről ismert 100-as izzók. A trükk a következő. Az Európai Unió ökodizájn-rendelete a háztartási célra gyártott izzókra vonatkozik, míg a most kapható fényforrásokat eredetileg ipari környezetbe tervezték. Az Auchan-áruházakban tapasztalatunk szerint a Tungsram Resista márkanevű izzóját lehet kapni. Ennek a típusnak vastagabb a burája, és a volfrámszál nyolc ponton, rugalmasan van felfüggesztve benne, ezért jobban ellenáll a vibrációnak ipari környezetben.
Az izzó egyébként nem különbözik az évtizedek óta megszokott fényforrásoktól: a felhasznált villanyáramnak ugyanúgy csak az 5 százalékát hasznosítja fényenergia formájában. Az energiatakarékossági skálán emiatt a két legrosszabb, vagyis az F vagy a G kategóriába sorolja be a gyártó.
Az ár vagy a fogyasztás a fontos?
"Az akciós újságban szereplő izzó nem hagyományos izzó, bár nagyon hasonlít rá, és egyszeri akcióról van szó" - mondta Gál Judit, az Auchan Magyarország Kft. kommunikációs menedzsere az [origo]-nak. "Eredetileg ez egy az ipari alkalmazásra szánt izzó, és mivel alacsony áron kapható, a háztartási felhasználása is népszerű. A hagyományos izzót kereső vásárlók részesítik előnyben" - magyarázta. Lapunk munkatársa szerint a Tesco hipermarketekben is kapható ugyanez az izzó, azzal a különbséggel, hogy ott külön felirat figyelmeztet rá, hogy ipari felhasználásra szánt termékről van szó.
A Resistából várhatóan több tízezer darab fogy február elejéig, mert továbbra is töretlen a kereslet a hagyományoshoz hasonló izzók iránt - mondta az Auchan szóvivője. Egy dologban valóban verhetetlen a hagyományos volfrámszálas technológia: olcsó az energiatakarékos égőkhöz képest.
Mennyi fényt bocsát ki egy izzó? Ezt fényáramban adják meg a világítástechnológiai szakértők, mértékegysége a lumen (lm). Ha valaki a százas izzók 1000 lumenjéhez hasonlóan világító, de energiatakarékos égőt keres, 800-1200 forintot kell fizetnie egy kompakt fénycsőért. Ha pedig csillárba szán erősebben világító fénycsövet, akkor 2200-2500 forintra számítson 2100 lumen fényáramért. Ehhez képest a rezgésálló izzók 150-180 forintba kerülnek.
A két technológia különbsége az éves villanyszámlában jelentkezik. Ha valaki egy volfrámszálas 100-as izzót egy évben mindennap három órán át működtet, akkor mintegy 5500 forinttal növeli az áramszámláját. Ugyanennyi idő alatt körülbelül 1100-1250 forintba kerül a világítás egy százas égőnek megfelelő kompakt fénycsővel.
Amíg a készlet tart
Háztartási célú izzót azért is lehet még mindig vásárolni, mert csak a gyártásukat állították le a kivezetésüket szabályozó uniós rendelet nyomán, de gyártói raktárakból még beszerezhető a termék. "A szabályozás a hagyományos égők forgalomba hozatalát tiltotta meg. Ha tehát egy gyártó öt évvel ezelőtt bevizsgáltatta a termékét, és megszerezte rá a forgalomba hozatali engedélyt, akkor a terméket törvényesen lehet kapni addig, amíg kifutnak a készletek" - tájékoztatott Fülöp Zsuzsanna, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Felügyelőség munkatársa.
Nagy-Britanniában még két cég gyártja a hagyományos izzókat, azt állítva, hogy ipari felhasználásra szánják őket a Telegraph és a Daily Mail napilapok tudósításai szerint. A British Electrical Lamps Limited izzógyártó illetékesei 2012 augusztusában körlevélben hívták fel üzletfeleik figyelmét, hogy "ne essenek pánikba" a 40-es égők kivezetése ellenére, mert "az összes rázásálló volfrámszálas izzó kapható lesz 2012 szeptembere után is". A különbség az, hogy Nagy-Britanniában kisebb világítástechnikai boltokban és webáruházakban lehet kapni a hagyományoshoz roppant hasonló izzókat, hipermarketekben egyáltalán nem.
Két évük van még a halogéneknek
A magyar Auchan is az energiatakarékos megoldásokban látja a jövőt, ezért a következő akcióban három halogénizzó szerepel majd - közölte a cég szóvivője. A halogének alakja és foglalata hasonlít a hagyományos izzóéhoz. A burájukban viszont semleges gáz és kis mennyiségű jód, bróm van, ami fokozza az égő fényhasznosítását. A halogének nagyjából negyedével fogyasztanak kevesebbet, mint a hagyományos izzó, így a D vagy a C energiaosztályba sorolják őket.
Ennek a világítástechnológiának 2016-ban áldozik majd le: utána már csak a B energiaosztályú izzókat lehet majd gyártani és forgalomba hozni az Európai Unióban. Az energiatakarékossági és környezetvédelmi rendelkezés a közvilágításra és az ipari fényekre is vonatkozik: 2017-től nem lehet alacsonyabb hatásfokú fémhalogén fényforrásokkal szerelni az utcai lámpatesteket.
Összeesküvés-elméletek szerint a hagyományos izzók kivezetése csak az Európai Bizottság mániája, ezt azonban a tények cáfolják. Kínában, a világ legnagyobb üvegházgáz-kibocsátó országában 2017-től tilos lesz volfrámszálas égőt importálni és forgalmazni. Néhány további példa: Argentína 2011-ben lépett ez ügyben, Malajziában pedig 2014-ben lép életbe a teljes tiltás a gyártásra és forgalmazásra.
Az Egyesült Államokban (a második legnagyobb üvegházgáz-kibocsátó országban) 2013-tól tilos 75 wattos izzót gyártani, jövőre pedig a 60 és a 40 wattosak következnek; forgalmazni addig lehet őket, amíg a raktárkészletek tartanak. A háttérben mindenütt az áll, hogy több milliárd izzót használva a lakosság jelentős áramfogyasztó, az energiaszektor pedig jelentős üvegházgáz-kibocsátó a szén- és gázerőművek miatt.