Március óta indult a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés Budapesten. Azóta 100 ezer szelektív kék és sárga kukát helyezett ki a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. (FKF), de a bécsi mintára kialakított rendszer bevezetése nem zökkenőmentes.
Egyúttal maradnak a hulladékgyűjtő szigetek is, igaz, máris kétszázzal kevesebb van belőlük. Ennek az a magyarázata, hogy a házhoz menő rendszerben a papírt, az italoskarton-dobozokat, a fémet és a műanyagot gyűjti az FKF. A papírt és a kartont a kék, a fémet és a műanyagot a sárga fedelű tartályokba (az FKV szakkifejezésével „edényzetbe”) kell dobni. Az üveghulladékot viszont továbbra is a gyűjtőszigetekre vagy a hulladékudvarokba kell elvinniük a fővárosiaknak.
Miért? „Az üvegnek elég macerás a gyűjtése, és ez nem is volt része annak az EU-pályázatnak, amivel 4,3 milliárd forintot nyert a főváros a házhoz menő rendszer bevezetésére. Ezt nem mi határoztuk meg” – indokolta a vegyes rendszer fennmaradását Klug Lajos, az FKF vezérigazgatója az Origónak.
Az FKF szakemberei szerint az üveg balesetveszélyes például a felpattanó szilánkok miatt, másrészt kellemetlenül zajos lehet, ahogy az összetörő üveg visszhangot ver egy társasház lépcsőházában. Klug Lajos arra hivatkozott, hogy a hulladéktörvény rendelkezései szerint tisztázatlan még bizonyos hulladéktípusok státusza.
Az Origo információi szerint inkább arról van szó, hogy még nem döntött arról a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) környezetvédelmi államtitkársága, hogy javasolja-e újra bevezetni az üvegre és a műanyagpalackokra kirótt betétdíjat. A javaslat már 2012 februárjában felmerült, idén májusban viszont a 2014-es választásokra halasztották az erről szóló törvényjavaslat benyújtását; komoly érdekellentétek vannak a háttérben Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár szerint.
Mindez annyiban érinti a budapesti házhoz menő hulladékgyűjtést, hogy nem érdemes most sok pénzért üveges kukákat telepíteni minden ingatlanba, ha egy-két év múlva olyan lesz a rendszer, hogy a fogyasztóknak megéri majd minden üveget visszaváltani, hiszen pénzt kapnak érte.
Addig is lesz mit szokniuk a budapestieknek, mert ahol már új kukák vannak, kötelező szelektálni. A családi házas környékeken 120 literes, a sűrűn lakott lakótelepi-városi környezetben 240 literes edényeket helyez ki az FKF. Klug Lajos minden ügyfelüket arra kéri, hogy a műanyagpalackokat laposra taposva helyezzék el a sárga tartályokba, hogy ne teljen meg túl hamar, és autóik ne levegőt szállítsanak.
Ide lehet bedobni a mosószeres és öblítős flakonokat, a tiszta fóliát, zacskót, reklámszatyrot, az üdítős-, sörös- és konzervdobozokat, az utóbbiakat kimosva. A kék kukákba mehet az újság, a folyóirat, a füzet, a hullám- és csomagolópapír, a kartondoboz, a szórólap, valamint a kiöblített tejes- és gyümölcsleves dobozok.
Családi házaknál havonta, sűrűbben lakott városrészekben hetente ürítik az edényeket, de igény szerint tudnak változtatni rajta – ígérte a vezérigazgató. Az FKF műanyagot szállító járata csak a sárga, a papírt szállító járata csak a kék edényeket üríti. Tévhit tehát, hogy a cég egybeöntené a szétválogatott szemetet, sőt ez nem is állna érdekében, hiszen így nem tudná továbbértékesíteni a hulladékot a feldolgozással foglalkozó vállalkozásoknak.
Aki viszont az előírtaktól eltérő hulladékot dob a szelektív tartályokba, akkor a következő hónapban külön ürítési díjat számláznak ki a részére, mert a vegyeshulladékos kocsinak plusz utat kellett megtennie. „Ausztriában vagy Svédországban hulladékrendőrség is van” – jegyezte meg Klug Lajos.
Papír összesen | 9 406 |
Műanyag összesen | 4 518 |
Fém összesen | 376 |
Üveg összesen | 6 136 |
Veszélyes hulladék összesen | 210 |
Zöldhulladék összesen | 20 158 |
Egyéb hasznosítható hulladék összesen | 191 |
A lakosság által szelektíven gyűjtött hulladékok mennyisége összesen | 40 994 |
Összesen ennyi szilárd hulladékot termeltek a budapestiek | 396 525 |
A gyűjtőtartály mellé helyezett hulladék elszállításáról az ingatlan tulajdonosának vagy a házkezelőnek kell gondoskodnia, az FKF emberei nem foglalkoznak vele, kivéve a lapra hajtogatott és összekötözött kartoncsomagolásokat. Ha megrongálódik az edény, vagy ha ellopják, szintén az ingatlantulajdonosnak vagy a házkezelőnek kell megvásárolnia az újat. A jó hír viszont az, hogy a házhoz menő gyűjtésért nem kell többet fizetni, mert ez is a közszolgáltatás része, és Budapesten kizárólag az FKF végezheti.
2014 végéig összesen 403 ezer gyűjtőt helyeznek ki, az eddig telepített tartályokban több mint 176 ezer kilogramm fém- és műanyag hulladékot, és több mint 346 ezer kilogramm papírhulladékot gyűjtöttek be. Ahogy egyre több ingatlan kapja meg az új tartályokat, úgy számolják fel a régi gyűjtőszigetek egy részét, az illetékes önkormányzattal egyeztetve. Azt is érdemes tudni, hogy a megmaradó szigetekre nem csak üveget lehet kivinni, hanem műanyagot, fémet és üveget is.
Mit tehet az, aki olyan helyen lakik, ahol a környéken már megszűnt a gyűjtősziget, de még nincsenek új kukák? Az Origo munkatársa ezt tapasztalta például a VII. kerületben. Az FKV vezetője szerint az ilyen eset fehér hollónak számít, csak rövid időeltolódásról lehet szó, amit ki fognak vizsgálni. Az egyedi igényeket viszont nem tudják figyelembe venni, mert a tartályokat előre meghatározott ütemterv szerint szállítják ki.
Melyik napon érkezik majd a külön gyűjtő kukásautó? Az erről szóló írásos tájékoztatót az új edények elhelyezésekor kapják meg a lakók, így az FKF azt kéri, hogy ezt a szórólapot kivételesen ne dobják a kék fedelű szemetesbe.
Fesztivált és roadshow-t szervez az FKV azért, hogy minél több budapestit meggyőzzön a hulladék szétválogatásának fontosságáról. A programsorozat Budapest tizenhat iskolájában várja az érdeklődőket, mindenütt egy hétig. Az érdeklődők kiállítást láthatnak az újrafeldolgozásról, lesznek versenyek, alternatív tanórák, játszóház és öko-kézművesfoglalkozás. A programokat az Öko-Pack, a Humusz Szövetség és az Italoskarton Környezetvédelmi Szolgáltató Egyesülés biztosítja.