A barguzini Petőfi már hetek óta el van temetve
2015. július 17. 11:06
A Papp László Sportarénába ma közel tízezer embert várnak a szervezők, az ünnepi rendezvényen pedig fellép többek között Keresztes Ildikó és a Kormorán együttes is, amely oratórium formájában idézi meg Petőfi állítólag Szibériában eltöltött évtizedét.
Az Origo szerette volna megtudni, mit gondol az énekesnő az újratemetés körül kialakuló vitáról, de Keresztes Ildikó nem ért rá válaszolni, éppen próbára sietett. A Kormoránt képviselő Koltay Gergely pedig idegesen csak annyit mondott, hogy Petőfi emlékét ünnepelik, aztán lecsapta a telefont.
Több százan várakoznak a Papp László Sportaréna bejárata előtt. Ünneplőbe öltözött, kokárdás tömeg várja a kapunyitást. Van, aki pásztorgúnyában érkezett. Helyben magyar zászlót és kokárdát is árulnak. Petőfi-portrék is feltűnnek a tömegben.
A zászlóárus ingyen is ad zászlót és kokárdát, ha valaki kéri. De kérni kell! Morvai Ferenc korábban az Origónak azt nyilatkozta, hogy 11 ezer magyar zászlót rendelt meg.
Egy heves megyei férfi, József szerint egészen biztos, hogy délután Petőfi csontjait fogják eltemetni a Fiumei úti temetőben. Már csak azért is, mert hiszen Morvai Ferenc több száz millió forintot költött már ennek vizsgálatára.
Vannak, akik csak a koncertekre jöttek, és egyáltalán nem biztosak abban, hogy valóban Petőfi Sándor csontjait hozták haza annak idején Szibériából.
Még nem jutottunk be, de válthattunk jegyet, ami ingyen van. Ezerötszázan lehetnek a sportcsarnok bejárata előtt a tűző napon, főként idősek.
Tárogatós játszik bús magyar nótát, mellette petőfis pólót árulnak ezer forintért, petőfis magyar zászlót viszont csak délután 1 óra után lehet venni, amit sokan értetlenül fogadnak.
Csak délután 1-kor lehet bemenni a Sportarénába, addig a makói Forgatós népi együttes játszik, forradalmi hangvételű idézetekkel és színjátékkal megspékelve a zenét. Kérdés, hogyan fogja bírni a hőséget a közönség. A szervezők vizet osztatnak a tömegben. Sokan a fák árnyékából nézik az előadást.
Iskolai ünnepségekre emlékeztető előadás zajlik a Sportaréna mellett felállított színpadon. Festett parasztház mellett szavalnak, énekelnek Petőfi-versrészleteket a népviseletbe bújt fellépők, bejátszások idézik fel a 48-as forradalom eseményeit. Zúg a Nemzeti dal, a közönség bágyadtan figyel, de azért tapsol is.
Morvai Ferenc barátja, Orosházi Ferenc az Origo tudósítójának azt nyilatkozta, hogy már hat héttel ezelőtt eltemették Petőfi Sándor állítólagos maradványait a Fiumei úti temető 58-as parcellájában. Ehhez a sírhoz vonul majd a tömeg délután 5 órakor.
Morvai Ferenc az Origo tudósítójának megerősítette, hogy a csontokat már eltemették a Fiumei úti temető 58-as parcellájában. Állítása szerint törvényes keretek között helyezték örök nyugalomra Petőfi állítólagos földi maradványait. Ez azonban nem lehetséges, mert ahogy azt korábban megírtuk, a Megmorv Petőfi Bizottság nem kapott engedélyt a hatóságtól. Morvai azt is elmondta, hogy ma 11 órakor két különböző felekezetű pap jelenlétében vettek örök búcsút a barguzini költőtől.
A megamorvosoké mellett más egyenruhát is lehet látni: most futottunk bele a Vitéz Sebő Ödön század egyik bakancsos-uniformisos tagjába.
Minden széken papírzászló és egy Dokumentumgyűjtemény című kiadvány fogadja az érkezőket.
Utóbbiban a Megamorv tételesen, bemásolt dokumentumok sorával igyekszik bizonyítani, hogy Petőfit temették újra, és egyben cáfolják az MTA ellentétes álláspontját. A bizottság ezentúl minden július 17-én Petőfi-emléknapot tartana, és Petőfi Kutatási Múzeumot alapít Nagyrédén. A nézők a küzdőtéren kaptak helyet, maximum kétezren lehetnek az Origo tudósítója szerint.
A programot felvezető vitézi rangú felszólaló szerint nem árt az óvatosság: a tömegben kiképzett vagy alkalmi provokátorok is vannak, akik megjegyzéseikkel okoznak zavart. Ha ilyet látnak, azonnal szóljanak a legközelebbi karszalagos szervezőnek - hangzik a figyelmeztetés
Pitti Katalin elénekelte a közönséggel a Himnuszt, aztán a Kormorán csapott a húrokba az Egy gondolat bánt engemet és A XIX. költői című versek zenés feldolgozásával.
Hol magyar él, hol magyar fél, a költő visszatér - énekli Koltay Gergely.
Berkes Gábor és Pálvölgyi Géza Petőfi-oratóriuma következik, erre az alkalomra szerezték a dalokat.
Keresztes Ildikó énekli a Hazám hazád című dalát, Berkesék kíséretével.
Janicsák Veca is fellépett egy érzelmes dal erejéig.
Rockosan, hegedűkísérettel szólal meg A XIX. század költőihez, talán a koncert legütősebb feldolgozása ez.
Vastapssal ért véget a több mint egyórás koncert.
Nem valódi temetés a mai, hanem Petőfi tökéletes szellemi újjászületése - véli egy szónok a színpadon. Szerinte a költő visszatérésétől ma is fél a hatalom, ezért akadályozták hivatalosan az újratemetést.
Sokan felállva tapsoltak a színpadra lépő Morvai Ferencnek, aki a burját, a kínai és az orosz kormány jelen lévő szakértőit is üdvözölte a közönség soraiban. Ezután hosszan szidta a szerinte hazug MTA-t (a közönség fütyült) és a mindenkori magyar kormányt. Mint mondta, az Orbán-kormány is megpróbálta megakadályozni a Petőfi-csontok hazaszállítását.
Orbán Viktor már nem az, aki volt, Morvai üzeni neki: szálljon le a nép közé, fogadja be Petőfi szellemét, különben visszaveszik tőle a hatalmat.
Morvai könnyeivel küszködve a közönség előtt is elmondta: már a Fiumei úti temetőben vannak Petőfi maradványai - egy emléktábla alatt helyezték el a többtonnás, megerősített betonszarkofágot, amit mozgásérzékelő véd a sírrablóktól. "Nem akarom, hogy úgy járjunk, mint ami Kádár koponyájával történt" - magyarázta Morvai Ferenc.
Békés, pártok nélküli rendszerváltás, majd új kormány kell, a korona és a régi alkotmány nevében - fogalmazott a Megamorv elnöke, aki szerint az emberek ma félnek, nincs demokrácia és igazi szólásszabadság sem, a törvényhozás pedig a holnapi lopások érdekében zajlik.
Morvai a beszéde alatt többször elsírta magát. Elmondta, hogy ő már nagyon beteg, de hisz abban, hogy lesznek majd új Petőfik és új Morvaik. Egy nő hisztériás rohamot kapott. A beszéd végén elénekelték a székely és a magyar himnuszt.
A cirka 1500 fős tömeg elindult a Fiumei úti temető felé.
Most indult el lassan a Kerepesi úton a gyászoló tömeg. Sárga, vörös és fehér rózsákat visznek az emberek. Van egy drónos megfigyelő is, aki filmezi az eseményeket. Mivel a szervezőknek nincs területfoglalási engedélye, a járdán kell haladniuk.
Lassan egy órája tart a menet, sok az idős a tömegben, akik elfáradtak, és azt tervezik, hogy csak leteszik a virágot, és indulnak haza. Sokan szomjaznak a rekkenő hőségben. A tömegben úgy tudják, hogy már csak egy-két száz méter van hátra.
Megérkeztek a sírhelyhez, Kubínyi Tamás kezdett beszélni, aki megemlítette, hogy a Magyar Tudományos Akadémia sztálinista módon kezeli az ügyüket, titkolják a kettős identitásukat, és kárhoztatja az újságírókat, hogy nem szentelnek elég figyelmet az eseménynek. Ő úgy tudja, hogy a tévécsatornák például szerződésbontással fenyegették meg azokat, akik beszámoltak volna a temetésről. Az Apostoli Magyar Királyság volt a legfürgébb, ők kezdték a koszorúzást.
Felvidékről is érkeztek. Nem kellett sok idő, és elkezdődött a "vesszen Trianon" skandálása. Egy felvidéki nő épp verset olvas.
Többen is szeretnének verset olvasni, de Kubínyi elzavarja őket, mondván, ilyesmivel ne rabolják ennyi embernek az idejét. A Nemzeti Gárda egyenruhájában is fel-feltünedeznek emberek.
Hömpölyög a tömeg a koszorúzáshoz, más egyelőre nem történt.
Petőfi Sándor: Sírom
Hogyha én majd meghalok,
Nem leszen kő síromon;
Egy kis fejfa lesz a jel,
Ahová teszik porom.
De ha megkövül a kín,
Mely most elhat lelkemig:
Alacsony sirom fölött
Piramíd emelkedik.
Dunavecse, 1844. április-május
Az úgynevezett nemzeti radikális közszereplő egy nejlonszatyorral érkezett.
A Pálos Nemzetőr Szolgálat is tiszteletét tette, legyenek ők bárkik. Folyamatosan hordják az emberek a koszorúkat a sírra, és állnak is tovább, mert elfáradtak.
Ady Endre sírja mellett sétálnak el a kifelé tartó emberek, de tudomást sem vesznek róla. Az Origo tudósítója mindössze egyetlen férfit látott, aki lefotózta a sírt.
A tudósításunk ezzel véget ér, köszönjük a figyelmet.