A zenekar rövidesen véglegesíti a koncertek időpontjait, és egy új lemez készítését sem zárják ki a tagok, vagyis az énekes-dobos, Phil Collins mellett a gitáros Mike Rutherford és a billentyűs Tony Banks.
A Genesis eredeti felállásának énekese, Peter Gabriel a BBC-nek úgy nyilatkozott, hogy a maga részéről kihagyja az újjáalakulást: "Beszélgettünk erről, de végül úgy döntöttem, hogy nem akarok részt venni ebben" - mondta a zenekarból 1975-ben kilépett, és szólóban is sikeres énekes.
"Egyébként nagyon örülök, hogy megcsinálják" - folytatta Gabriel. "Nem azt jelenti, hogy örökre kizártam a visszatérés lehetőségét, de most az új anyagomon szeretnék dolgozni."
A brit Genesis pályafutása során több mint 150 millió lemezt adott el világszerte, és első lemeze, az 1969-es From Genesis To Revelation még nem keltett nagy feltűnést, ám aztán fokozatosan változott a helyzet. A kezdetben még a progresszív rock nagyágyúi közé tartozó együttes később a műfaj legnépszerűbb előadói közé került, lemezei (Foxtrot, Selling England By The Pound, The Lamb Lies Down On Broadway) kritikai és közönségsikernek bizonyultak.
Peter Gabriel kilépése után az addigi dobos, Phil Collins lett a Genesis frontembere, és főként neki szokás tulajdonítani, hogy az együttes fokozatosan populárisabb zenére tért át, és későbbi lemezei (Duke, Abacab, Invisible Touch, We Can't Dance) világszerte hatalmas példányszámban keltek el. A Genesis a slágerlistákat is meghódította popos kislemezeivel és a hozzájuk tartozó ötletes videoklipekkel, ám végül Collins szólóban is olyan népszerű volt, hogy a kilencvenes évek közepén kilépett a zenekarból.
Utódja a Stiltskin volt énekese, Ray Wilson lett, ám a vele készített 1997-es album (Calling All Stations) nem váltotta be a hozzáfűzött reményeket, így Banks és Rutherford határozatlan időre szüneteltették a közös munkát, és korábban cáfolták az újjáalakulásról szóló pletykákat is.