A Ludwig Múzeum, a Magyar Nemzeti Múzeum, az Iparművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria vezetője ismertette 2011-es programját.
Összefog három Ludwig Múzeum
A cél továbbra is az, hogy a kortárs művészet magyar és nemzetközi vonatkozásaival együtt jelenjen meg a kiállítóterekben - mondta a Ludwig Múzeum 2011-es terveiről Bencsik Barnabás, az intézmény igazgatója. "Fontosnak érezzük, hogy azok a jelentős életművek is részévé váljanak a magyar kulturális identitásnak, amelyeknek alkotója elszármazott Magyarországról" - jegyezte meg, hozzátéve, hogy a Ludwig Múzeum ezért 2011-ben két ilyen alkotó előtt is életmű-kiállítással tiszteleg.
Az egyik Yona Friedman retrospektív tárlata, amely 2011. október 21-én nyílik meg. "Ő a huszadik századi építészet egyik legnagyobb hatású és legzavarbaejtőbb teoretikusa" - mondta Bencsik az 1940-es években kivándorolt magyar művészről. A tárlaton bemutatják majd a gazdag életművet, és igyekeznek felvillantani Yona Friedman utópisztikus várostervezési elképzeléseit is.
November 18-án nyílik meg Rita Ackermann, azaz Bakos Rita kiállítása. "Bakos Rita 1992-ben költözött New Yorkba, és hatalmas nemzetközi karriert futott be. Ő az egyik legkeresettebb kortárs magyar művész, nagy kár, hogy idehaza alig ismerik" - mondta az igazgató. A kiállítás célja részben ez: visszahozni a köztudatba a külföldön élő alkotót - tette hozzá.
Három európai Ludwig-gyűjtemény összefogásából születik meg a július 29-én nyíló Hiperreál című tárlat, amely az első nagy reprezentatív kiállítása lesz az 1970-es évek meghatározó irányzatának. "Aachen, Bécs és Budapest együttműködésével valósul meg a tárlat, ami több szempontból is igen fontos kihívás, hiszen nem utazó kiállításról van szó. Az irányzat más-más aspektusai, összefüggései kerülnek előtérbe városonként" - mondta Bencsik Barnabás, hozzátéve, hogy a Ludwig-gyűjtemény egyik meghatározó eleme a pop art és a fotorealizmus.
A Közép-Európa fontos életműveit bemutató tárlatok sorát gazdagítja majd a horvát Mladen Stilinovic retrospektív kiállítása. Az igazgató a művészt a közép-európai neoavantgárd egyik legjelentősebb alkotójának nevezte. A tárlaton a hetvenes évektől napjainkig készült alkotásokat láthat a közönség.
Július 8. és szeptember 25. között lesz látható a ReGeneration2. Tomorrow's Photographers Today - A holnap fotográfusai ma című tárlat, amely nagy nemzetközi együttműködés keretében jött létre és amely "egyfajta célzott támogatás a pályakezdő fotósok számára"- mondta az igazgató. A tárlat résztvevőit mintegy 120, a világ különböző pontjain működő iskola fotóművész hallgatója közül választotta ki egy nemzetközi zsűri. Az előválogatás után körülbelül nyolcszázan maradtak, belőlük került ki az az ötven, aki részt vehet a kiállításhoz kapcsolódó nagyszabású workshopon is.
Bencsik Barnabás nagy reményeket fűz a Taiwan Calling - Határtalan sziget című, december 17-én nyílt és március 6-án záró tárlathoz is, amely a tajvani képzőművészetet mutatja be 25 művész több mint 200 művén keresztül. És mint minden évben, 2011-ben is készül egy új tárlat a Ludwig Múzeum gyűjteményében lévő alkotásokból.
Magyar Nemzeti Múzeum: aranykincsektől André Kertészig
Két nagyszabású fotókiállítás érkezik a Nemzeti Múzeumba 2011-ben - mondta Csorba László főigazgató. Szeptemberben Kelet-Európában egyedül itt lesz látható az André Kertész-életműkiállítás, amelyet a párizsi Jeu de Paume szakemberei állítottak össze a fotóművész halálának 25. évfordulója alkalmából. A több mint háromszáz eredeti felvételt és korabeli dokumentumot fölvonultató anyag a svájci Winterthur és Berlin után szeptember 29. és december 31. között lesz látható Budapesten.
Az első nagyszabású történeti kiállítás január végén nyílik a múzeumban: a történelmi Magyarország valaha volt legnagyobb kincsleletét, a kassai aranykincset mutatják be a közönségnek. "A kincs 1936-os megtalálása óta nem hagyta el Kassát. A lelet egyedülálló, majd háromezer darab érméből és egy kétméteres aranyláncból áll. A kincset valószínűleg a Thököly-felkelés idején rejthették el Kassa belvárosában, a Szepesi Kamara épületének padlózatában" - mondta az igazgató.
Még zajlanak a tárgyalások a 2000-es évek egyik legnagyobb régészeti szenzációjának magyarországi bemutatásáról. "A Tuvai Köztársaságban, az Arzsan falu melletti kurgánban nyugvó szkíta fejedelmek aranykincseit szeretnénk elhozni" - mondta a főigazgató. A kincseket német és orosz régészek találták meg 2001-ben, és sokan Tutanhamon fáraó sírjának egykori felfedezésével hasonlítják össze a feltárás jelentőségét amiatt, hogy itt is a sírrablók által még érintetlen leletegyüttest sikerült kibontani a föld mélyéből.
Érkezik egy fotókiállítás Olaszországból is, Európa képei címmel. "Ez a tárlat hazánk EU-elnökségéhez kapcsolódik, hiszen az olasz fotóügynökség mindig az éppen soron következő országnak ajánlja fel a képeket" - magyarázta a főigazgató.
A Magyar Nemzeti Múzeum kiállítással emlékezik meg a hagyományos lengyel-magyar barátságról, mielőtt Magyarország átadja a soros EU-elnökségi teendőket Lengyelországnak. "A tárlat négy nagy témakör köré csoportosul majd. Bemutatjuk a középkori lengyel-magyar dinasztikus kapcsolatokat, a közös küzdelmet a török ellen, az 1848-as szabadságharc lengyel vonatkozásait, valamint a második világháború időszakát, amikor Magyarország befogadta a lengyel menekülteket" - magyarázta Csorba László.
Immár hagyományosan a Nemzeti Múzeum ad otthont a Magyar Sajtófotó Kiállításnak is.
Magyar art deco az Iparművészeti Múzeumban
Miközben Takács István főigazgató szerint a múzeum épülete alulról és felülről is ázik, január 27-én nyílik az újév első kiállítása. Ez egy perzsa művészeti kiállítás, amely a 18. század végétől a 20. század elejéig uralkodó Qádzsár-dinasztia korszakát mutatja be. Az Iparművészeti Múzeum tulajdonában lévő kiállítási anyag a Magyar Tudományos Akadémia gyűjteményeiből egészül ki.
Az év második felében nyílik majd meg az Art deco és a modernizmus című tárlat, amely a két világháború közötti enteriőr-művészetet mutatja be. A kiállítás hiánypótló jellegű, mert még soha nem rendeztek tudományos igénnyel kiállítást a korszak tárgyaiból - mondta a főigazgató. "A világon a magyar art deco magas értéket képvisel, amit jól mutat az a sok használati és művészeti tárgy, amit kivisznek az országból. Észre kellene venni és meg kellene becsülni ezeket a műremekeket. Erre is szolgál ez a kiállítás" - mondta a tárlatról Takács Imre.
Az Iparművészeti Múzeum is reagál a lengyel uniós elnökségre: a 2011-es év náluk a lengyel dizájnrafókuszáló kiállítással zárul, a szeptemberben nyíló tárlatot a lengyel uniós elnökség idejére időzítették. "A kiállításhoz több eseményt is szervezünk a lengyel nagykövetség segítségével, lesz például lengyel iparművészeti vásár" - tájékoztatott a főigazgató.
A már megszokott tárlatok is jelentkeznek 2011-ben, így a látogatók számíthatnak a Nemzeti Kulturális Alap Iparművészeti Kollégiumának alkotói ösztöndíjában részesített művészek kiállítására éppúgy, mint a Moholy-Nagy László Formatervezési és a Kozma Lajos Iparművészeti Ösztöndíjasok 2010. évi beszámoló kiállítására.
A múzeum együttműködési megállapodást kötött a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemmel, amelynek keretében az Üllői úti intézmény gyakorló és vizsgatermeket ajánlott fel. "Közösen újítjuk fel múzeumunk régi hangszereit, a felújított hangszerekre pedig koncertprogramokat szervezünk" - tette hozzá a főigazgató, aki körülbelül 200 ezer látogatóval lenne elégedett 2011-ben.
Nagykiállítások éve a Magyar Nemzeti Galériában
Megújuló állandó kiállítások, nagyszabású életmű-tárlatok jellemzik a Magyar Nemzeti Galéria 2011-es programját - mondta Csák Ferenc, az intézmény főigazgatója. Április 30-ig tart a múzeum idei évének legnagyobb sikerű kiállítása, Munkácsy Mihály Krisztus-trilógiájának budapesti bemutatkozása. A kiállítást a november 23-i megnyitó óta több tízezren kerestek fel.
Májusban idősebb Markó Károly életmű-kiállítása nyitja az új tárlatok sorát, az október 2-ig látható kiállítás különlegessége, hogy Mexikóból is haza várnak alkotásokat. "Markó művészete nagy hatással volt a mexikói tájképfestészetre, olyannyira, hogy felkérték a mexikóvárosi Képzőművészeti Akadémia első elnökének. Markó nem vállalta el a feladatot, képeket küldött maga helyett. Ezek közül négy festmény érkezik a kiállításra, olyanok, amelyek azóta nem jártak Európában" - tette hozzá Csák Ferenc.
Ezzel párhuzamosan május második hetében a Mosoly Alapítvánnyal együttműködésben autista alkotók műveiből nyílik tárlat a C-épületben, május 2-től pedig a Zágrábi Képzőművészeti Akadémia nemzetközi utazó kiállítása érkezik a Magyar Nemzeti Galériába.
A legtöbb múzeumban jelentős felújításokat terveznek 2011-ben.