A Margit- és Hajógyári-szigetek nélkül persze elképzelhetetlen lenne a szabadidő eltöltése, még jobb esetben a sportolás, de maga a víz fürdésre sajnos több szempontból sem alkalmas. Pedig amikor kitör a kánikula, a legtöbben rohanva vetnék magukat a habokba, szinte akármilyenekbe. Kérdés, hogy hol durvább a helyzet: a strandokon, vagy az olyan toplistás tavaknál, mint a Balaton vagy a Velencei-tó, az mindenesetre biztos, hogy ember legyen a talpán, aki egy bizonyos hőfok felett találni tud magának egy törölközőnyi szabad helyet valamelyik vízparton.
Első körben maradjunk a Dunánál, hiszen nem kell sokat utazni ahhoz, hogy fürdésre teljes mértékben alkalmas szakaszokat találjunk. A Szentendrei-sziget egészére igaz ez például, ahogy a szemközti partokra is. Leányfalun a folyótól független strandot is kiépítettek, de szinte mindenhol lehet találni fürdőhelyeket, Visegrád felé haladva pedig egyre csodálatosabb panoráma is társul mindehhez. Az egyik legszebb pont kétségkívül a Szentendrei-sziget északi csücske, Kisoroszi után. Az itt található kempingbe télen-nyáron szabad a bejárás (egy sétára, az itt tartózkodásnak természetesen feltételei vannak), a terep pedig folyamatosan változik, a vízállástól függően. Lombos fák, a vízen átgázolva megközelíthető kis napozószigetek és szinte gondozatlan, de biztonságos partszakasz jellemzi ezt a büféktől és bármilyen kiépítéstől mentes kis területet.
Dunakeszi után nem sokkal található a kifejezetten strandolás-központú Göd. Télen egyetlen kicsi, de szabadtéri medencéjével várja a látogatókat a termálfürdő. Érdemes gyakran kilátogatni, mert kevés jobb dolog van a borzongató hidegben kitipegni az öltözőkből és elmerülni a melegvízben. De most nyár van, ilyenkor pedig Göd kínálata a vadregényes Szúnyog-sziget. Már a megközelítése sem egyszerű, a vízállás miatt az idelátogatóknak gyakran hosszabb sétát kell megtennie a derékig érő vízben a parkolótól a strandig, de a tapasztalat azt mutatja, hogy nem, nincsenek krokodilok, mert ez nem az Amazonas, az érkezés pedig mindenképpen kárpótol a maceráért. A széles, homokos strandon szintén semmi kiépítés nincs, szabad viszont tábortüzet rakni, illetve a fák között sátorozni. Teljesen kisgyerek- és kutyabarát, csak arra kell ügyelni, hogy a naptej mellé szúnyogriasztó is kerüljön, bár ez szinte minden vízparton kötelező kellék, különösen az alkonyati óráktól.
Útvonal szempontjából szintén nem a legegyértelműbb célpont a délegyházi tavak területe, cserébe ott a lehetőség, hogy az ember egyszerre élvezheti a fizetős-, a szabadstrand és a horgásztó kínálta adottságokat. A tórendszernek békés és csendes, valamiféle kedves víkendkommuna-hangulatot áraszt magából. Élmény a nyaralók között megbúvó, régi diszkóból kialakított étterem papírlampionjai alatt elfogyasztott olcsó jégkrémszendvics.
Meglepően nett és kellemes hely a gyömrői tófürdő. A tó gazdag múlttal rendelkezik, a lényeges változások azonban az elmúlt 8 évben következtek be. A felújítások végeredménye egy tiszta, zöld vízű, kulturált faburkolatos strand, azon kevesek egyike, ahol öröm használni a mellékhelyiséget, és még Wes Anderson is elégedett lenne a kék-piros dizájnnal. Egyébként a palacsintás, fagyis, lángosos bódék is ebben a matrózeleganciában léteznek, de az összhatásba azért keveredik egzotikum: a fastégen a Maldív-szigeteket idéző koktélbungaló áll, könnyedén el lehet csalni a külföldi nyaralós képeket. Van belépő, de a gyömrőieknek 50 százalék kedvezmény jár, tehát megéri odaköltözni. Ki ne akarna a magát a „romantika fővárosának” nevező Gyömrőn élni?!