Istenem, ez annyira 20. század! - nyilallt belém a felismerés, ahogy az ajtók zárását jelző csengőszót meghallottam. Persze akkor már késő volt, így a mérsékelten futurisztikus 19-as villamoson zötykölődve végig azon tépelődtem, hogy - én hülye - nem az alkalomhoz illő járművet választottam.
Ha már se űrhajóm, se légdeszkám nincs, és még teleportálni se tudok, igazán vehettem volna a fáradtságot, hogy legalább a 4-es metróval közelítsem meg a Galaktika-buli helyszínét. Egy mai sci-fi író talán nem feküdne ki tőle, de némelyik állomása csillagkapura vagy űrbázisra emlékeztet, és azért csak elvezetgeti magát anélkül, hogy rászorulna holmi humanoid sofőrökre.
Végül azzal nyugtattam meg magam, hogy ez a lapbemutató úgyis inkább a múltról, mint a jövőről szól, így egészen stílszerű választás a nosztalgikus villamos, feltéve, ha egyben marad, míg odaérek.
Ezen a szerelvényen talán még Kuczka Péter is zötyögött a 70-es évek elején, amikor megálmodta a Galaktikát.
Egy lapot, amely komplett generációk képzelőereje felett bábáskodott, és a szocializmus szűrt levegőjébe is képes volt becsempészni valamit a szabadság mámorából.
Szögesdrót választotta el
A Galaktika most elérkezett a 300. lapszámhoz, és jelenleg messze a legnagyobb - mintegy tízezres - példányszámban megjelenő irodalmi újság Magyarországon. Ez utóbbit már Burger Istvántól, a főszerkesztőtől tudom meg, aki 2004-ben élesztette újra a tíz évig tetszhalott lapot.
Combos magyar sci-fi irodalom híján a Galaktika leginkább fordításokat közöl. Az ünnepi számra azonban kortárs magyar írókat kértek fel fantáziájuk szabadon eresztésére. A beszervezési projekt fél évig tartott, de elég egy pillantást vetni a tartalomjegyzékre, hogy lássuk az eredményt: a névsor Parti Nagy Lajostól Dragomán Györgyig, Csányi Vilmostól Cserna-Szabó Andrásig ível.
Persze nem mindenki erőltette meg magát, az írók leginkább élvezetes ujjgyakorlatokkal és elmés szösszenetekkel bélelték ki a lapot. Igazán emlékezetes kevés akad köztük. De már ezt is jó látni egy olyan országban, ahol a szépirodalom elefántcsonttornyából sokáig szögesdrót mögé száműzték a populáris műfajokat.
Megengedőbb a rossz mondatokkal?
A demarkációs vonal az eltörlését szorgalmazta Dragomán is a családiasra sikerült lapszámbemutatón. Pár éve a gyakorlatban is bizonyította, hogy nincs értelme elválasztani a kettőt: ugyanaz a novellája jött le részletekben a Népszabadság szépirodalmi rovatában, ami a Galaktikában tőről metszett sci-fiként jelent meg. De a tavaly kiadott Máglya című regényét is sokan fantasyként olvassák, mert szerepel benne egy szellem, és sokat varázsolnak benne.
"Az egyetlen különbség, hogy a sci-fi talán kicsit megengedőbb a rossz mondatokkal" - mondta Dragomán, nem is sejtve, hogy ezzel vékony jégre sétált. A 80-as évek ellenkultúrájának kultikus énekesnője, a Kontroll Csoportos Bárdos Deák Ágnes a műfaj védelmére kelt: Vehemensen közbevágott, és gyerekkorának kedvenc sci-fi írói nevében kérte ki magának a vádaskodást. Már vártam, hogy mikor kapják elő a lézerkardokat.
A parázs kis közjátékból azonban mégsem lett nagy szócsata. A viharfelhő elillant, így sajnos nem tudtuk meg, hogy Dragomán mit gondol Bradbury, Asimov vagy Lem rossz mondatairól. Csalódottságomat gyorsan egy tepertőkrémes szendvicsbe fojtottam, amit a cseh sör mellé kínáltak a szervezők. "Imádom a sci-fit, de ezekhez az ízekhez talán még Krúdy tolla is kevés lenne" - jutott eszembe, de a mellettem ülő Bárdos Deákra pillantottam, és inkább megtartottam magamnak a gondolatot.
Bízzunk benne
A legviccesebb anekdota Ménes Attiláé volt, akinek készülő regényéből került be egy részlet az ünnepi lapszámba. Nagy pillanat volt számára a Galaktikában viszontlátni a nevét, hisz már 16 évesen is küldött be sci-fi novellát a lapnak. Választ is kapott a főszerkesztőtől, de nem volt benne sok köszönet.
Kuczka Péter egysoros levelével tanítani lehetne, hogy tántorítsunk el valakit bíztatással az írástól:
"Bízzunk benne, hogy tehetsége egyszer még kialakulhat"
- írta a szárnyait bontogató kamasznak. Kész csoda, hogy Ménes havi zsebpénzének nagy részét továbbra is a Galaktikára költötte. Bár a mostani megjelenés visszamenőleg is igazolja a makacs kitartást.
"Esterházy is itt van közöttünk, igaz, csak egy torta képében" - zsibbasztotta kicsit a jelenlévők agyát a főszerkesztő. Először nem is akartam enni a címlapot mintázó édességből, úgy gondoltam, hogy a tepertőkrémes szendviccsel megoldottam a napi kalóriabevitelt.
De mikor megláttam az előttem heverő szeletet, tudtam, hogy nincs választásom. "Ki vagyok én, hogy visszautasítsam a tányéromon heverő Parti Nagy Lajost?" - gondoltam, és határozott mozdulattal nyúltam a villa után.