Erről a Magyar Teátrumi Társaság tájoztatta az Origót, de a Magyar Színházi Társaság is megerősítette a közös nyilatkozatot.
A zsűrit kibővítik nyolc főre, hogy ketté tudják vágni a testületet négy Teátrumi és négy Színházi Társasági tagra. A társaságok a négy főről elméletileg a saját tagszervezeteikkel egyeztetnek majd. "A két társaság úgy látja, hogy így meg tudnak nyilvánulni saját szempontjaik és preferenciáik, és a közös gondolkodás egyaránt" - áll a nyelvileg kissé döcögős közleményben. Az idei zsűri névsorát májusbán hozzák nyilvánosságra.
Úgy tűnik, a két szervezet abban látja a megoldást a bojkottba, szimpátiaakcióba és botrányba fulladt POSZT ügyében, hogy nyilvánosan elismerik és intézményesítik a fesztivál politikai megosztottságát.
Azt írják, az új szisztémát az eddigi gyakorlatra alapozva hozták létre.
Szabó Lászlót, a Magyar Teátrumi Társaság titkárát is megkérdeztük, pontosan hogy működik majd a zsűri összeállítása, és mi garantálja, hogy egyik szakma se maradjon ki. Mint megtudtuk, az a két társaság józan belátására van bízva, hogy milyen szakmákból választják a jelöltjeiket.
Ad absurdum nevezhetnek négy rendezőt vagy négy kritikust is.
Szabó mégsem hiszi, hogy aránytalanságok fordulnának elő a testület összetételében, hiszen “az az életszerű, és azt diktálja mindenki érdeke is, hogy a zsűri lefedje a színházi szakma sokrétűségét.”
Kérdésünkre, hogy a mostani döntés nem a politikai megosztottságot betonozza-e be végleg, elmondta: szerinte az eddigi rendszer is teljesen átláthatóan és világosan működött. A változtatás egy gesztus a versenyzést visszautasító társulatok felé.
Szabó reméli, hogy ezt látva az Örkény Színház, a Szputnyik Hajózási Társaság és a StereoAkt visszatér a versenybe.
Egy héttel ezelőtt írtuk meg a dagadó POSZT-botrányról: Ilyen látványosan talán még soha nem nyilvánult meg a színházi szakmában uralkodó megosztottság és bizalomvesztés. A balhé úgy indult, hogy a Színházi Kritikusok Céhe által jelölt Csáki Judit nem kerülhetett be a zsűribe, a nyilatkozatok szerint a Magyar Teátrumi Társaság ellenállása miatt.
Ezek után mértékadó lapok kritikusai bojkottot hirdettek, amihez az Örkény Színház is csatlakozott, akik a Magyar Színházi Társulatból is kiléptek. Mácsai Pál akkor azt mondta az Origónak, itt az ideje, hogy a két fél leüljön beszélgetni, és helyre hozzák amit elrontottak.
Szabó László szerint a társulatok tiltakozása fontos jelzés, addig a petíciót és a kritikusi bojkottot egyszerű zsarolásnak fogja föl, aminek nem szabad engedni.
“Ez buta, durcás és óvodás megnyilvánulás” - nyilatkozta az Origónak.
Mindkét társaságtól kitartóan próbáltuk megtudni, hogy milyen szakmai szempontok alapján utasították vissza Csáki Juditot, ám érdemi választ nem kaptunk. Csáki akkor azt nyilatkozta lapunknak, hogy ez a történet nyilvánvalóan nem róla szól, hanem a színházi szakmában évek óta halmozódó feszültség tört felszínre.
Csákit megkérdeztük a mostani megállapodásról is: szerinte a döntés még mélyebbre löki a magyar színházi szakmát a megosztottságban. Mindez annak beismerése, hogy a POSZT tulajdonosai nem is próbálnak többé szakmai szempontokat érvényesíteni, hanem pusztán politikailag egyensúlyoznak a két oldal között.
Ezen logika mentén haladva, Csáki azt javasolja következő lépésnek, hogy a díjak egyik felét a kormánypártinak, a másikat az ellenzékinek titulált fél zsűri adhatná át. "Esetleg lehetne mindjárt két zsűri is!" - vetette fel a színikrikitikus, aki úgy sejti, ez az ötlet komolyan fel is merülhetett a két társaság közti egyezkedés során.
A versenytől visszalépő társulatok, illetve a kritikuscéh reakcióira még várni kell. Herczog Noémi, a bojkottot elindító egyik színikritikus egyelőre annyit nyilatkozott az Origónak: "Az volna szerencsés, ha felröppent javaslatok helyett - szülessenek azok akár a legjobb szándékból -, minden a POSZT működését illető tervet közvetlen párbeszéd előzne meg az érintettekkel."
A Magyar Színházi Társaság bénultságát jól mutatja, hogy kommunikációjuk az utóbbi másfél hétben befagyott. 13-án kerestük meg a Társaságot, hogy megkérdezzük: Biztosítottnak látják-e jelenleg a POSZT szakmai színvonalát? Miért hallgattak Csáki Judit el nem fogadásáról a kritikusi bojkottig? Fenntartható-e a szervezet szakmai integritása a kilépések után?
A Társaság akkor az április 20-i elnökségi ülés utánra ígért választ. 20-án ehelyett azt mondták, hogy rövidesen találkoznak a Teátrumi Társasággal, addig nem nyilatkoznak. 22-én aztán megkaptuk a Magyar Teátrumi Társaságtól a közös közleményt, ám a Magyar Színházi Társaság azóta sem válaszolt semmit kérdéseinkre.