Vágólapra másolva!
A nemzet művészét, a Pécsi Tudományegyetem professzor emerituszát életének 71. évében, türelemmel viselt, hosszan tartó, súlyos betegség után érte a halál - írta az egyetem közleményében.
Vágólapra másolva!

Hozzátették, Bachman Zoltán Pécs építészetének és örökségvédelmének meghatározó alakja volt, aki a pécsi Ókeresztény Mauzóleum világörökségi diplomával jutalmazott helyreállításával vált országosan ismertté. Nevéhez emellett olyan építmények tervei fűződnek, mint a pécsi Dóm Múzeum, az Expo Center és a Szentágothai János Kutatóközpont.

Szervezte az oktatást

Bachman Zoltánnak komoly érdemei voltak a pécsi építészoktatás megszervezésében, a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karán működő Breuer Marcell Doktori Iskola létrehozatalában, hét Junior Prima-díjas hallgató kinevelésében.

Hangsúlyozták, hogy a nemzet művészét a Pécsi Tudományegyetem, valamint a PTE Műszaki és Informatikai Kara saját halottjának tekinti.

Számos díjat kapott

Bachman Zoltán 1968-ban szerzett építészmérnöki diplomát, először a Mecseki Szénbányáknál, majd a Pécsi Tervező Vállalatnál dolgozott.

Az építész 1972-től a Pollack Mihály Műszaki Főiskola épületszerkezettani tanszékének adjunktusa, majd főigazgató-helyettese, később a Pécsi Tudományegyetem tanszékvezető egyetemi tanára volt.

Bachman Zoltán munkáját 1987-ben Ybl Miklós-díjjal, 2005-ben Kossuth-díjjal ismerték el, utóbbit a Pécs/Sopianae ókeresztény örökségének új típusú építészeti védelme, bemutatása érdekében végzett kivételesen magas esztétikai igényű építészeti és oktatói munkássága, iskolateremtő tevékenységével érdemelte ki.

A művész 2013-ban Prima Primissima Díjat, 2014-ben Nemzet Művésze díjat kapott, pályafutása során ezen kívül Steindl-, Pro Architectura-, Szent-Györgyi Albert-, és Princz Gyula-díjban is részesült.

Bachman Zoltánnak pénteken nyílik életműkiállítása a baranyai megyeszékhelyen, a Pécsi Galériában.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!