A tiltólistára jórészt olyan könyvek kerültek, amelyeket Luigi Brugnaro szerint a szerzők a genderelmélet jegyében írtak. A genderelmélet szerint a gender, vagyis társadalmi nem hátterében nem a biológiai meghatározottság áll, hanem a nemiséggel kapcsolatos normák elsajátítása, internalizálása.
A velencei iskolákban szeptembertől a tanárok azokat a könyveket sem tehetik a tantervbe, amelyekben gyermekeiket egyedül nevelő vagy elvált szülők szerepelnek.
Nemkívánatossá váltak a hátrányos helyzetűekről és a baráttá válásról szóló művek is,
és a népszerű Ernest és Celestine-sorozat egyik darabja is tiltólistára került.
A betiltott gyerekkönyvek között olasz és külföldi szerzők művei egyaránt szerepelnek: például a spanyol gyerekkönyvíró, Mario Ramos olasz nyelvre is lefordított népszerű sorozata, továbbá a szintén kortárs francia írónő, Ophélie Texier gyerekeknek szóló szériája. Mindkettőnek egy farkas a főszereplője.
A polgármesteri döntés bírálói szerint a modern gyerekirodalom remekművei kerültek indexre. Szülők és tanárok az oktatási miniszter beavatkozását sürgették. Olasz internetes oldalakon pedig
kezdeményezés indult a 49 tiltott könyv reklámozására
és arra, hogy minél szélesebb körben olvassák őket. Maratoni felolvasást is szerveznek, 49 napon át olvasnak fel a 49 könyvből.
Luigi Brugnarót harmincévi baloldali vezetés után választották meg Velence új polgármesterévé június közepén. A vállalkozó már a kampány során bejelentette a könyvekkel kapcsolatos tervét, mondván, a szülők, és nem az iskolák dolga a gyerekek "ilyen ügyekkel" kapcsolatos nevelése.