Először kicsit ijesztő volt egy szobában aludni vele, de már megszoktam”
– mondta Daria Marchenko, A háború arca című Putyin-portré alkotója, akinek azóta is a falán lóg a kép. A szokatlan technikával készült műhöz 5000 töltényhüvelyt használt, amiket egytől-egyig a háború sújtotta Kelet-Ukrán területeken gyűjtöttek össze.
„A háború sajnos rengeteg alapanyaggal látja el a hozzám hasonló művészeket” – nyilatkozta a 33 éves művésznő, aki szerint a világ nem képes felfogni, hogy hazája mennyi mindent vesztett el a harcok során.
Az első maréknyi töltényhüvelyt a barátjától kapta, aki maga is az orosz agressziót ellenző EuroMaidan mozgalom tagja. A többit pedig olyan ismerősök szállították, akik gyakran járnak a keleti országrészben.
„A töltényhüvely a megzavart élet szimbóluma”
– árulta le Marchenko az AFP hírügynökségnek, majd arról is beszélt, hogy a műtermében tartott hatalmas portré arckifejezése folyamatosan változik. ”Van amikor büszkén, máskor zavartan vagy épp komolyan néz rám. (…) Olykor egy szovjet plakáthoz hasonlít, máskor pedig Supermanre”.
Marchenko úgy véli, a mostani háború más, mint a többi, mert alapvetően egy hazugságra épül. A töltényes Putyin-portré amúgy csak az első darabja egy öt részes képsorozatnak, ami A háború elemei címet viseli majd. A művész mind az öt alkotáshoz hadieszközöket használ alapanyagként, a következő művét például lőfegyverekből készíti majd.
Putyin persze nemcsak Ukrajnában, hanem Oroszországban is kedvelt festészeti téma,
de ott általában heroikusabb színben mutatják be a vezért.
Moszkvában nyílt olyan kiállítás, amely a Nyugat szörnyeivel leszámoló Herkulesként ábrázolta, egy másik orosz galéria egyik festményén pedig derűs mosollyal fenekeli el a térdére fektetett Obamát.
A pár évvel ezelőtti Pussy Riot-botrány megmutatta, hogy
Putyint nagyon is érdekli a kortárs művészet, ha az róla és politikájáról szól.
Esztétikai álláspontját ráadásul hajlamos némi erődemonstráció kíséretében kifejteni, ami nem jelent sok jót a rendszerén élcelődő alkotóknak.
Daria Marchenko ennek ellenére bízik abban, hogy a kép akár meg tudja lágyítani az orosz elnököt is meglágyíthatja kicsit: "Lehet, hogy naiv vagyok, de abban reménykedem, hogy legalább elgondolkodik, és felteszi magának a kérdést, szeretné-e, ha így emlékezne rá az utókor".