A kettős kiállítás anyagában drMáriás ezúttal a gonosz témakörét járja körül. Olyan kérdéseket feszeget, mint hogy vajon fel tudjuk-e ismerni a gonosz arcát, vagy sem. Egyáltalán, van-e arca?
Mert van, akinek papírja van róla, mert a társadalom akként bélyegezte meg, s van olyan, akit minden szörnyű bűne ellenére is hatalmas hősként ünnepel. Vannak, akiket megbüntet, akiket leszolgált büntetésük után is megvet, és vannak győztesek, akik a büntetés elől elmenekülnek, és boldogságban, kényelemben, mesés jólétben dúskáló eszményképekké válnak.
drMáriás a tolvajokon, sikkasztókon és a hőssé nemesedett betyárokon át a legsúlyosabb sorozatgyilkosokig, terroristáig és emberevőkig választotta ki új alkotásainak
portréalanyait, akiket a tőle megszokott módon valamelyik neves művész műtermébe helyezett.
Hogy éppen melyik korábbi művész stílusában festi meg alanyait, arról az Origónak adott interjúban is beszélt.
"Öntudatlanul találkoznak ezek a figurák a képzőművészeti stílusokkal. Sok ebben az intuíció. Egyrészt benne van a művészeti korszakok, alkotók iránti rajongásom, amely egyszer csak találkozik egy jelenkori aktuális arccal, helyzettel. Belgrádi származású, Párizsban élő kiváló festőművész barátom, Bojan Bem mondta egyszer, hogy olyan képet kell festeni, amitől az ember megijed" - mesélte dr Máriás.
Azzal, hogy az ördögöt festette a falra, persze nem csak megijeszteni akar bennünket.
Inkább arra invitál, hogy az elszörnyülködés élményén túllépve képessé váljunk feldolgozni magunkban a gonoszt, legyőzzük, sőt, jó esetben akár még hangosan ki is nevessük.
Mert a gonosznak nem egy arca van, hanem sok, és egyik sem egyértelműen csak az, és egyik sem végérvényesen az.
Bennünk is ott van, és csak a megfelelő helyzetre vár,
hogy színre lépjen - olvasható a kiállítás szövegében.
Ericsson Galéria
Godot Galéria
Megnyitó: szeptember 3-án 20 órakor
Megnyitja: Fábry Sándor humorista, műgyűjtő
Megtekinthető: október 7-ig keddtől péntekig 9 és 14, szombaton 10 és 13 óra között
Cím: 1114 Bp., Bartók Béla út 11-13.