A Gólem Színház minden páratlan évben rendezi meg zsidó színházi fesztiválját, amelynek idei különlegessége, hogy kerek évfordulót ünnepel az idén 10 éves színház.
Létezik-e olyan zsáner, hogy zsidó színház, és ha igen miért, kinek kell, és ki nézi? A fesztiválon színházi előadásokkal, felolvasószínházzal, nemzetközi színész workshoppal és nyilvános műhelybeszélgetéssel dolgozzák fel ezt a kérdést.
A Gólem Fesztivált a színház 2011-ben bemutatott előadása, a Lefitymálva nyitja meg. Vinnai András író az előítéleteket, az antiszemita, holokauszttagadó blog- és Facebook-posztokat, illetve a zsidóság túlzásait, negatívumait gyúrta össze vígjátékká.
„Amikor megalapítottam a Gólem Színházat, azt képzeltem, hogy 10 év múlva az ország és benne a zsidó közösség máshol fog tartani, és talán a mi munkánkra már nem is lesz szükség. Most viszont úgy érzem, nemhogy közelebb kerültünk, de inkább távolodtunk ettől, és még nagyon messze a cél.
Egy ideális világban valószínűleg nem lenne szükség zsidó színházra,
ahogy más kisebbségi kultúrát hangsúlyosan képviselő színházra sem. Elég lenne színházat csinálni. Addig viszont még el fog telni egy-kétszáz esztendő, úgyhogy nekünk az a feladatunk, hogy csináljuk tovább a dolgunkat, amíg eljön a kánaán” – mondta Borgula András, a Gólem Színház művészeti vezetője.
A fesztiválon eljátsszák a Gólem Színház egész repertoárját, angol nyelvű feliratozással vagy szinkrontolmácsolással. A fesztiválon játsszák utoljára a Thália Színházban két évadon át sikerrel futó Mamelosn című előadás (kritikánk itt olvasható), a Kőleves vendéglőben pedig a Szakácskönyv a túlélésért alatt a nézők a nagy családi asztal mellett ehetik végig az elmúlt évszázadot.
Szintén műsoron lesz a tavalyi évad végén bemutatott Zs-kategória – önfeledt zsidózás revüvel, amelynek szövegét olyan kortárs írók jegyzik, mint Szabó Borbála, Dragomán György, Székely Csaba, Szálinger Balázs, Lombos El Marci, Vinnai András és Litkai Gergely.
A Gólem Fesztiválon felolvasószínházi előadáson adják elő az évad végére tervezett ősbemutató, Lionel Goldstein Halpern és Johnson című színdarabjának a szövegét.
A Gólem Színház régóta tervezi egy új gyermekelőadás létrehozását: most a Szamárfül Projekttel együttműködve egy zsidó meséket interaktív módon feldolgozó, óvodásoknak és kisiskolásoknak szóló gyermekelőadás készül, ebből láthatnak részleteket a fesztiválon a legkisebb nézők. Schmied Zoltán színművész ezzel az előadással most rendezőként is debütál.
Speciális programelem lesz A kreatív színész című, két izraeli színész – Natalie Fainstein és Guy Salman – vezetésével zajló szakmai workshop, amely a Színház- és Filmművészeti Egyetem Zsámbéki Gábor és Fullajtár Andrea által vezetett III. évfolyamos osztályának részvételével zajlik.
A két izraeli színész a zsidó hagyományban mélyen gyökerező storytelling, azaz történetmesélő technikán keresztül mutatja be, hogyan lehet a legmodernebb drámai szövegeket is megfejteni.
A programban egy kerekasztal-beszélgetés is szerepel
Van olyan, hogy zsidó színház?
címmel, amelynek résztvevője Kovács Bálint, az Origo munkatársa, Kárpáti Péter drámaíró, Borgula András, Schönberger Ádám, a Bánkitó Fesztivál egyik szervezője és a New York-i Castillo Színház művészeti vezetője, Dan Friedman lesz.
A Gólem Fesztiválra vendégként érkezik Dan Friedman mellett Karolina Sakowicz, a varsói zsidó múzeum (Polin) kulturális programjaiért felelős vezető és Mekella Broomberg, a londoni Zsidó Kulturális Centrum (JW3) művészeti vezetője.
A IV. Gólem Fesztivált egy különleges produkció, a Klubrádió és a Gólem Színház koprodukciójában készülő KGB-gála zárja, amelyben
a rádió munkatársai és a Gólem társulata 2015 legizgalmasabb híreit dolgozza fel.
A részletes program megtalálható a www.golemszinhaz.hu oldalon.