Állásfoglalásukban egyértelművé teszik: amíg az NKA szakmai kollégiumait egyharmad arányban a Magyar Művészeti Akadémia tagjaival töltik fel, és amíg az MMA elnökének egyetértése szükséges a kollégiumok vezetőjének kinevezéséhez,
addig nem pályáznak az NKA-hoz.
"Az FKSE vezetősége úgy döntött, hogy a hatályba lépett törvénymódosítás fennálltáig nem pályázik a Nemzeti Kulturális Alaphoz" - írják.
Indoklásunk a következő: "Álláspontunk szerint a hazai viszonyok sajátosságai alapján kiemelten fontos a kultúra, ezen belül a képzőművészet állami támogatása, az NKA-t érintő törvénymódosítás azonban olyan helyzetet eredményez, amelyben a közpénzek újraelosztásának mikéntjét elfogadhatatlannak és aránytalannak tartjuk".
Az FKSE mint képzőművész szakmai szervezet idén is delegálhatott egy tagot az NKA képzőművészeti kollégiumába. A kollégiumok haramadát az új törvény értelmében független szakmai tagok, harmadát MMA-tagok, a harmadik harmadot pedig minisztériumi delegáltak adják.
Az FKSE azonban nem él a delegálási jogával.
Ezzel összhangban azt is egyértelművé tették nyilatkozatukban, hogy ha a minisztérium kérné fel őket arra, hogy ott legyenek a kollégiumban, akkor sem vállalnák el a tagságot.
Maguk helyett viszont független tagokat javasolnak, hogy megkíséreljék biztosítani az általuk "relevánsnak tartott nézőpontok képviseletét a bizottságban".
Több szakmai szervezet néz most szembe hasonló kérdésekkel, mint az FKSE. Ahogy azt tavaly év végén megírtuk, a Lex Feketének csúfolt törvénytervezet és az NKA átszabása ellen másfél tucat független szakmai szervezet tiltakozott, köztük a Fiatal Írók Szövetsége, a Magyar Színházi Társaság, a József Attila Kör, a Magyar Bábművészek Szövetsége, a Magyar Írószövetség vagy a Szépírók Társasága.
A tiltakozó szervezetek között több olyan van, amelyet valószínűleg felkérték a delegálásra. Tehát dönteniük kell, hogy
Az NKA szakmai kollégiumai évi mintegy 7 milliárd forintot osztanak szét, és bár az MMA is rengeteg pályázatot támogat évente, még mindig a magyar kultúrafinanszírozás legfontosabb intézményéről van szó.