"Ha Barbie lehet doktor, tanár és rendőrfelügyelő, akkor miért épp Szűz Mária ne lehetne?" - tette föl a kérdést Marianela Perelli és Pool Paolini 2014-ben, mikor először állították ki vallási témájú játékbabáikat.
Az argentin művészpáros 33 figurát alakított át a buddhizmus, hinduizmus, judaizmus és kereszténység ismert alakjaivá. Barbie például feltűnik Szűz Máriaként, Sivaként vagy Szent Ritaként,
míg Ken Buddhaként meditál, Mózes bőrébe bújik, vagy épp Krisztusként váltja meg az emberiséget a kereszten.
Az alkotók egyedül az iszlámhoz nem mertek hozzányúlni, arra hivatkozva, hogy azt túlzottan tisztelik, így sosem tudjuk meg, milyen lenne Ken Mohamed próféta szerepében.
Az alkotók hangsúlyozták, hogy nem akarják provokálni a hívőket, inkább az a céljuk, hogy új formában róhassák le a tiszteletüket a világvallások nagy alakjai előtt. Ezzel egyben lázadnak is uniformizálódó világunk ellen, mely szerintük azt jutalmazza, ha az emberek mindenről pontosan ugyanazt gondolják.
Perelli gyerekkora óta nagy Barbie-rajongó, de már kislányként is zavarta, hogy a kínálat nem elég sokszínű. A "Műanyag Vallás"-sorozatban így azt gyerekkori álmát váltotta valóra, hogy a Barbie-kínálatot kibővítse a spiritualitás irányába is.
A fogyasztói társadalmat a vallással közös nevezőre hozó tárlat most Európába is megérkezett, a megistenült Barbie és Ken előtt szeptember közepéig róhatjuk le tiszteletünket egy párizsi galériában. Akit pedig a Mattel híres játékfiguráinak hihetetlenül gazdag kultúrtörténete érdekel, annak ajánljuk Linor Goralik magyarul is megjelent könyvét, a Barbie - Az igazi szőkenő-t.