A fesztiválon a francia zenei élet olyan markáns egyéniségei teszik tiszteletüket a Müpában, mint Juliette Gréco, Michel Legrand és Jean-Luc Ponty. Ezen kívül a La Gâpette együttes a sajátos breton hangzásvilágot visz majd, a Transzakció című irodalmi performansz-est meghökkentő élményt ígér, és a fesztiválon látható majd először a Gergye Krisztián Társulat Lautrec táncolni fog című darabjának bemutatója is.
Fischer Iván, a Budapest Fesztiválzenekar zeneigazgatója azt mondta,
Az Európai Hidak célja az, hogy megismerkedjünk egy-egy európai ország ízeivel. A francia ételek és italok csodálatos ízei mellett hasonlóan finomak, harmonikusak és fantáziadúsak Verlaine versei, Buñuel filmjei, Monet színei vagy Debussy akkordjai. Bár csak egy kis kóstolót kapunk ebből a gazdag kínálatból, nem leszünk csalódottak.
Szeptember 22-én, a Fesztiválzenekar a francia régizene-specialista, Hervé Niquet irányításával Campra, Rebel és a francia barokk vitathatatlanul legnagyobb alakja, Rameau zenéjét játssza majd, a világszerte elismert szoprán, Chantal Santon-Jeffery közreműködésével.
Szeptember 23-án, 24-én és 26-án a Fesztiválzenekar triplázza nagyzenekari programját, és a 19-20. századi Montmartre bohém művészvilágát idézi meg. Négy különböző francia szerző műveiből áll össze a műsor. Debussy és Ravel mellett Erik Satie műveit is előadják, és Henri Dutilleux modern hegedűversenyét a kínai hegedűművész, Ning Feng adja elő. A Budapesti Fesztiválzenekar szeptember 25-i kortárs zenei koncertjének egyik érdekessége, hogy az ismert modernek, például Messiaen és Boulez helyett ritkán hallható, mégis eredeti stílusú szerzőkre esett a választás. Az idén centenáriumát ünneplő Dutilleux mellett a spektrális zene úttörője, Gérard Grisey, valamint a Párizsban élő görög Georges Aperghis képviselik a 20. századi francia új zene irányzatait. A szólista az egyedi hangú francia-amerikai csellóművész, Sonia Wider-Atherton lesz.
A francia napok szeptember 21-i nyitókoncertjén Michel Legrand lép majd fel triójával. Az ő nevét és zenéjét legtöbben talán Oscar-díjas filmekből (Kamaszkorom legszebb nyara, Yentl, A Thomas Crown-ügy) ismerhetik. A híres zongoristának és zeneszerzőnek már öt Grammy-díja van, és koncertjét kifejezetten a magyar közönségnek állította össze, ráadásul Szőke Nikoletta énekesnőt is vendégül látja. Szeptember 24-én a francia világzenei újhullám punkos lendületét, valamint a harmonikás bal-musette műfajt és a manouche jazz hagyományait éppúgy ötvöző breton zenekar, a La Gâpette szerezhet stílusának újabb híveket. Szeptember 27-én pedig a stílusteremtő hegedűs, Jean-Luc Ponty lép fel együttesével. A legendás jazz-zenész koncertje azoknak is csemege lehet, akik szeretik az afrikai ritmusokat is.
A fesztivál szeptember 28-i záróakkordjaként a második világháború utáni Párizs lázongó ifjúságának jelképes alakja, Juliette Gréco lép fel a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. Az „egzisztencialisták királynőjeként” is ünnepelt énekesnőnek a korszak legkiválóbb szerzői, többek között Sartre, Sagan, Prévert, Mauriac és Camus írtak dalokat, és közben színésznőként is bevált.
Az egyik leghosszabb múltra visszatekintő magyar irodalmi folyóirat, az egykor Párizsban alapított, később hazánkba költözött Magyar Műhely határokon és műfajokon átívelő szellemisége inspirálja szeptember 26-án a Transzakció című francia–magyar irodalmi performansz-estet. Az előadás kellően látványos és meghökkentő pillanatokat ígér.
Szeptember 23-án a Gergye Krisztián Társulat Lautrec táncolni fog című előadásának bemutatóján az 1900-as évek Montmartre-jának atmoszférája elevenedik meg. Az élő zenével kísért előadás vizualitása a neves képzőművész, Toulouse-Lautrec világát idézi, így biztosan nem fognak csalódni, akik a Gergyére jellemző műfaji sokszínűségre számítanak.
A francia napokon rengeteg családi program is lesz. Eredeti nyelven, magyar felirattal látható majd A katona története szeptember 24-én. A francia anyanyelvű svájci író, Ramuz művében a lelkét az ördögnek eladó katona szabadulása érdekében kétségbeesett küzdelmet folytat a gonosszal. A thrillerszerű mese zenéje Stravinsky francia svájci tartózkodásának egyik legjelentősebb munkája.
Ez lesz a sorban a negyedik Európai Hidak fesztivál, amelynek lényege nem változott az évek alatt: a figyelem középpontjába állítani az európai identitást egy-egy ország kultúráján keresztül. 2016. szeptember 21. és 28. között tehát a sokrétű kultúrával és gazdag zenei hagyományokkal rendelkező Franciaország áll a fesztivál fókuszában.
Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója azt mondta,
Az Európai Hidak fesztivállal évről évre arra hívjuk fel a figyelmet, hogy az európai közösség tagjaiként milyen sokszínű családban élünk. Idén a „francia stílust” szeretnénk bemutatni, ami kultúránk egyik alappillére. A francia műveltség és a magyar kulturális hagyományok megannyi közös pontot rejtenek, érdemes ezeket a szellemi kapcsolatokat felfedeznünk.