A Katona József Színház, az Orlai Produkciós Iroda, a FÜGE és a MASZK Egyesület együttműködésében készült Egy őrült naplóját Bodó Viktor rendezte. A történet főszereplőjét, a realitásérzékét a nézők szeme láttára elvesztő, vagy már eleve labilis valóságérzékelésű hivatalnokot Keresztes Tamás alakítja.
Szintén premier lesz
Virginia Woolf Orlando című regényének színpadi változata, Soós Attila rendezésében, Petrik Andreával a főszerepben. A fesztivált szervező MASZK Egyesület támogatásával készült adaptáció arra tesz kísérletet, hogy a művet izgalmas és feszült drámává alakítsa a fizikai színház eszköztárára építve.
Magyarországi bemutató
a fesztivál egyik rendszeres vendége, a szabadkai Kosztolányi Dezső Színházat vezető Urbán András Az Antikrisztus rövid története című darabja, amelyet a belgrádi Bitef Színház társulatával állított színpadra.
A hazai független színházi előadások közül szerepel a programban a Forte Társulat-Trafó Kortárs Művészetek Háza A te országod című előadása,
amelyért Horváth Csaba a legjobb rendezés díját nyerte el az idei POSZT versenyprogramjában.
Első alkalommal lesz látható a fővároson kívül Pintér Béla és Társulata Fácántánc című új produkciója. Műsorra tűzik a Mentőcsónak Egység Szociopoly című interaktív színházi társasjátékát, amely a VIII. ASSTEJ Kaposvári Gyermek- és Ifjúsági Színházi Biennálén elnyerte a legjobb ifjúsági színházi előadásnak ítélt Üveghegy-díjat. A Kisszínházban látható a Grotesque Gymnastics IV. em. 14. című, cirkuszi elemekkel fűszerezett groteszk táncgimnasztikája.
A 2012-ben bevezetett
A fesztivál díszvendége kitüntetést idén Zsótér Sándor Kossuth-díjas színész, dramaturg, rendező nyerte el.
A díszvendégnek
két rendezését is bemutatják a fesztiválon:
a Kecskeméti Katona József Színház Macska a forró bádogtetőn című előadását, amely elnyerte a POSZT fődíját és két színészi díjat is, valamint a Stúdió K Színház társulatával színpadra állított W.S. Othello - néger mór című Shakespeare-adaptációt. Zsótér Sándor színészként is látható lesz Az aranjuezi szép napok című Peter Handke-darabban, amelyet Szilágyi Bálint, a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves bábrendező szakos hallgatója fordított, és állított színpadra.
A fesztivál hagyományos programjának számít a hazai és határon túli felsőfokú művészeti oktatásban részt vevő hallgatóknak szervezett tréningkurzus, amelyet idén Zsótér Sándor mellett Soós Attila, a Trojka Színházi Társulás alapító-rendezője tart.
A Shakespeare-évfordulóhoz kapcsolódva a kurzus címe: Ahogy tetszik?!
- a bő egy hét alatt születő produkciókat a fesztivál utolsó előtti napján, július 29-én láthatja a közönség.