A szeptembertől forgalomba kerülő bankjegy polimer alapanyagú. Egyik oldalán - mint mindegyik brit pénzen - II. Erzsébet királynő portréja látható, a másikon pedig a ma is világszerte rendkívül népszerű, kétszáz éve meghalt angol írónőé, akiről tegnap az Origo is megemlékezett.
Mark Carney, a brit jegybank kormányzója az évforduló alkalmából Winchester városának székesegyházában,
Jane Austen síremlékénél mutatta be az új tízfontost.
A fejlett biztonsági elemekkel ellátott, nehezen hamisítható pénz szeptember 14-én kerül forgalomba. A régi papírtízesekkel 2018 tavaszáig lehet fizetni, utána már csak a bankokban lehet új tízfontosra beváltani őket.
A műanyag tízes - amely vízálló jellege miatt
akkor sem megy tönkre, ha véletlenül kimossák
- a Bank of England várakozása szerint legalább öt évig használható állapotban marad. A papír tízfontosok átlagos életkora ezzel szemben két év.
A műanyag pénzek bevezetése azonban nem ment probléma nélkül: a program első lépéseként forgalomba hozott új ötfontosról - az első műanyag brit bankjegyről - kiderült, hogy nyomokban marhafaggyút is tartalmaz. Ez hatalmas felháborodást keltett a vegetáriánus és vegán életmódot folytatók, valamint az indiai közösségek körében, és petíció is indult az ötfontos gyártási technológiájának megváltoztatására.
A Bank of England közölte, hogy tiszteletben tartja és komolyan veszi az aggályokat, és keresik a lehetséges alternatív gyártási eljárást. De a tiltakozások ellenére sem vonták ki a forgalomból az új ötfontost, mivel ennek több tízmillió font járulékos költsége lenne. Az új tízfontos alapanyaga pedig pontosan megegyezik az új ötfontoséval, vagyis elvileg az is tartalmazhat állati zsiradékot.