A projekt kommunikációját végző cég vasárnapi közleménye idézi Gyorgyevics Benedeket, a Városliget Zrt. vezérigazgatóját, aki emlékeztetett arra, hogy a múzeum tervezésére meghívásos, nemzetközi tervpályázatot hirdettek, amelyen olyan világhírű építészek szálltak ringbe, mint a Pritzker-díjas Zaha Hadid, a Bernard Tschumi Architects, a BIG vagy a szintén Pritzker-díjas Rem Koolhaas. A világszínvonalú mezőnyből a nemzetközi zsűri egyhangú döntésével magyar terv, a Napur Architect pályaműve lett a győztes, amely egy rendkívül egyedien megfogalmazott, különleges kapuként vonzza majd a látogatókat a Ligetbe.
A közönségdíj kapcsán Ferencz Marcel építész úgy fogalmazott, hogy nem a szó szoros értelmében vett épületet akart létrehozni, hanem egy nagy, meghajlított zöld felületet.
Erre a helyszínre nem lehetett klasszikus házat rajzolni. Olyan közösségi teret terveztem, amely a 21. századi város élhetővé tételének kihívásaira ad válasz, amely idevonzza a közönséget és ezzel önkéntelenül bevezeti a kultúra birodalmába
– mondta az építész.
A Liget Budapest Projekt keretében megvalósuló épület a világ legjobb középülete díjat, valamint a World's Best Architecture kitüntetést nyerte el decemberben a világ egyik legrangosabb ingatlanszakmai nemzetközi versenyén, az International Property Awardson. Ezzel először lett magyar középület a világ legjobbja a nyolcvan nemzetközi szakemberből álló zsűri döntése értelmében.
A 2017 vége óta zajló kivitelezésnek jelenleg a mélyépítési szakasza zajlik, a cölöpözési munkálatokat követően az alaplemez és a szigetelés kialakítása van folyamatban, majd megkezdődik a magasépítés.
Az épület 2020 végére már szerkezetkész állapotban lesz.
Az új Néprajzi Múzeum épületéről videó is készült: