Az előző tanítási félévben körülbelül 2700 középiskolás látta díjmentesen a Ruben Brandt, a gyűjtő című magyar animációs filmet az Uránia Nemzeti Filmszínházban az Emberi Erőforrások Minisztériuma által támogatott, Enjoy Art! mottóval fémjelzett program keretében. A nagy érdeklődésre való tekintettel pedig a 2019/20-as tanévben is folytatódik az OkosMozi program, aminek célja az, hogy az élményből tanulás legyen, a tanulásból pedig élmény váljon. Az OkosMozival kapcsolatban az egyik diák elmondta: „szerintem attól volt gyönyörű a Ruben Brandt, a gyűjtő, hogy ennyi kulturális utalás volt benne. Ha nem lett volna, akkor csak egy tini-thriller lett volna. De így már az elején a kisfilm kíváncsivá tett, hogy mi minden van elrejtve.
Nemcsak ültem és néztem a filmet, hanem kerestem a titkokat,
tudat alatt folyamatosan ez foglalkoztatott.”
Egy tanár pedig azt mondta, „a Ruben Brandt, a gyűjtő egy összművészeti alkotás. Akár egy féléves projekt is lehetne a film megnézése után, hogy feldolgozzuk a mögöttes dolgokat is. Mert nemcsak művészetről szólt, hanem komolyan kapcsolódik az élethez is, ami a diákokat is érintheti. Kapcsolódhat ahhoz, amit hoznak magukkal, az élettörténetükhöz vagy ahogyan a művészetet használják, hogy kifejezzék magukat.”
Az Uránia Nemzeti Filmszínház
októbertől 10 alkalommal ingyenes délelőtti iskolai vetítés keretében ismét műsorra tűzi
Milorad Krstic sokszorosan díjnyertes alkotását. Jelentkezni írásban az iskola@urania-nf.hu e-mail címen lehet legkésőbb 2019. szeptember 25., szerda, 12 óráig. Egy intézmény egy alkalomra jelentkezhet, legalább 50, legfeljebb 425 fővel. A vetítésen tanulói jogviszonnyal rendelkező – 12 év fölötti – diákok vehetnek részt, valamint a jelentkezési lapon megadott számú kísérő tanár. A vetítések 10 perc terjedelmű prezentációval kezdődnek.
A filmben található művészeti utalások feldolgozásához sok segítséget nyújt az OkosMozi program honlapja is, ami művészeti kódfejtésre hívja a fiatalokat. A filmben Milorad Krstic rendező által újraértelmezett több mint 300 művészeti alkotásról és azok eredetijeiről hét kategóriába osztva – Festmények, Szobrok, Filmek, Dizájn, Építészet, Zene, Cirkuszművészet – izgalmas tényeket és ismereteket közöl, melyeknek segítségével nemcsak a Ruben Brandt, a gyűjtő című filmet lehet jobban érteni, de
a diákok kíváncsiságát is felkelti a művészet iránt.
Milorad Krstic, az animációs akció-thriller rendezője elmondta: „Nagy kihívás volt számomra úgy elkészíteni a több mint 300 híres festményt, épületet, tárgyat szerepeltető másfél órás filmet, hogy az piacképes is legyen, és élvezhető módon, izgalmasan mutassa be a művészetet még azok számára is, akik nem ismerik a filmben feltűnő műalkotásokat.”
A tantermeken kívül a fesztiválokon is folytatódik a film diadalútja. A Ruben Brandt, a gyűjtő vasárnap elnyerte a legjobb filmnek járó díjat a Duna Filmfeszten a szerbiai Szendrőn, a rendező Milorad Krstic pedig külön alkotói díjat kapott.